Trápia vás kŕčové žily? Takto sa ich zbavíte!

krčové žily

kozzi.com

Častokrát sa nedá vzniku kŕčových žíl zabrániť. Nie vždy sú spôsobené zanedbaním prevencie, nakoľko rizikových faktorov ovplyvňujúcich toto ochorenie je veľa a jedným z najvýraznejších je genetická predispozícia. Ak patríte medzi tých menej šťastných, ktorých už bolestivé žily trápia, máte niekoľko možností ako ich odstrániť.

V minulosti sa varixy nedali liečiť inak ako operačne. Dnes už existuje viacero spôsobov. Bohužiaľ však ani jedna z metód liečby neodstraňuje príčinu vzniku kŕčových žíl a preto sa vo väčšine prípadov skôr alebo neskôr vrátia a je nutné zákrok podstupiť znovu. O konkrétnej metóde, ktorou sa zbavíte kŕčových žíl, musí rozhodnuť lekár na základe viacerých faktorov.

Možnosti liečby

Prvým krokom v liečbe, je zmena vašej životosprávy. Je nutné, aby ste sa začali venovať športu, napríklad plávaniu alebo inému pravidelnému pohybu. Ak trpíte nadváhou mali by ste schudnúť a zatiaľ nosiť iba vhodnú obuv a oblečenie a pravidelne si vykladať nohy do vyššej polohy. Spolu s touto jednoduchou metódou sa väčšinou predpisuje aj kompresívna terapia pomocou sťahujúcich pančúch alebo obväzov. Často sa podávajú špeciálne lieky – venofarmaká. Ak však prvé postupy nezaberú, je potrebné pristúpiť k lekárskym zásahom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prevencia je základ: Nedajte kŕčovým žilám šancu!


  • Sklerotizácia

Táto bezbolestná metóda sa vykonáva ambulantne, bez hospitalizácie, a nijako neovplyvní vykonávanie vašich pracovných povinností. Nepredstavuje pre telo takú veľkú záťaž, keďže nie je potrebná narkóza. Ak sa rozhodnete pre súkromnú kliniku, musíte si sklerotizáciu uhradiť sami, v normálnej ambulancii vám celý zákrok alebo jeho  časť preplatí poisťovňa. Bezprostredne po zákroku je dôležité prejsť pešo väčšiu vzdialenosť, aby sa tekutina, ktorá sa počas metódy vstrekuje do žíl, rovnomerne dostala do celej končatiny. Elastická pančucha, ktorú vám nasadí lekár, musí zostať na nohe približne päť týždňov.

  • Laserová a rádiofrekvenčná operácia

Pri ťažších stupňoch ochorenia sa pristupuje k operácii. Operácia laserom prebieha v úplnej narkóze a predchádzajú jej všetky bežné predoperačné vyšetrenia spolu so sonografickým vyšetrením ciev. Zákrok vykonáva ambulancia jednodňovej chirurgie, preto už na druhý deň po ňom môžete odísť domov. Dĺžka práceneschopnosti závisí od povahy vášho zamestnania (pri fyzicky namáhavých prácach  musíte zostať doma viac ako mesiac) aj od rozsahu postihnutia žíl. Tak ako aj pri sklerotizácii je nutné nosiť špeciálne pančuchy, ktoré sa môžu vyzliecť len počas spánku a späť na nohu si ich musíte dať skôr ako zídete z postele. „Kŕčové žily sa mi objavili po druhom pôrode,“ spomína pani Dana (47). „Keďže v práci som celý deň na nohách, stav žíl sa mi zhoršoval, a po niekoľkých rokoch nebol už iba estetickým problémom, ale hlavne naozaj bolestivým ochorením. Lekár rozhodol, že musím podstúpiť laserovú operáciu oboch nôh, pričom je nutné každú nohu operovať zvlášť, s určitým časovým odstupom. Po operácii som mala postihnuté miesta úplne čierne a bolestivé, postupne však bolesť prešla a zmizlo aj nepríjemné sfarbenie. Dnes, 5 rokov po operácii, mám jednu nohu stále peknú, bez kŕčových žíl, no na druhú nohu, kde boli pred zákrokom žily vo veľmi zlom stave, sa mi postupne ochorenie vrátilo. Momentálne zvažujem opätovnú operáciu.“


Tiež by vás mohlo zaujať: Nepodceňujte bolesť nôh: Môžu ju spôsobovať choré žily


Rádiofrekvenčná operácia je takisto miniinvazívna ako laserová, výhodou je nižšia teplota, ktorou sa pôsobí na žily.

  • Klasická operácia – chirurgické odstránenie postihnutých žíl

Najväčšou výhodou klasickej operácie je veľmi veľká šanca zabránenia opätovnému vzniku varixov. Nevýhodou sú dve malé rezné rany, ktoré môžu byť po operácii bolestivé a zanechajú malé jazvy, a niekoľkodňová hospitalizácia. Skúsený chirurg dokáže výrazne minimalizovať rozdiely medzi touto a vyššie spomenutými operáciami.

Je dôležité si uvedomiť, že pri rozhodovaní o type operácie, ktorú by ste chceli podstúpiť na odstránenie kŕčových žíl, vám musí asistovať lekár. Záleží od vášho celkového zdravotného stavu, od rozsahu postihnutia a podobne. Hoci sa často stáva, že sa ochorenie vráti, napriek tomu roky bez bolestivých a nepekných kŕčových žíl stoja za to.

Zdroj: kozzi.com, kozzi.com, Andrea
Odporúčame