Trápia vás neustále studené ruky aj nohy? Takto rozprúdite krv v žilách

ruky

sxc.hu

Už vám niekto povedal, že z vášho dotyku sála chlad a doslova mrazí? Studené chodidlá a ruky nemusia súvisieť len s prichádzajúcim zimným obdobím. Najčastejšie sa za nimi skrýva oslabený prietok krvi v koncových cievach prstov, čiže nedostatočné prekrvenie. Sám o sebe tento jav nie je klasifikovaný ako ochorenie, no môže byť jedným zo symptómov srdcovocievnych chorôb. Akú príčinu môžu mať studené končatiny práve u vás a ako si ich môžete sami zahriať?

Ženy sú uzimenejšie

Zvyknete doma radiátory len mierne temperovať, no vaša polovička sa sťažuje, že je celá skrehnutá? Podobné problémy riešia stovky domácností. Nežnejšie pokolenie je totiž na chlad a pôsobenie nízkych teplôt oveľa citlivejšie. Platí to aj pri nedostatočnom prekrvení končatín, ktoré sa navonok môže prejaviť studenými rukami a chodidlami. Najčastejšími príčinami sú:

 • zúžené cievy v dôsledku aterosklerózy – najväčšiu predispozíciu majú cukrovkári a pacienti s vysokým cholesterolom. Ohrození sú však aj ľudia so zle liečenou hypertenziou alebo vôbec neliečeným vysokým krvným tlakom
 • ischemické choroby srdca – nedostatočné prečerpávanie krvi srdcovým svalom
 • anémia – nezistená alebo neliečená
 • nedostatok pohybu – najčastejšie súvisiaci so sedavým zamestnaním
 • poruchy funkcie štítnej žľazy a nadobličiek

Mohlo by vás zaujímať: Beriete pri každej chorobe antibiotiká? Pozor, vaše zdravie môžu aj zhoršiť!


Raynaudov syndróm

Pokiaľ sú vaše príznaky vážnejšie, v ambulancii vás pri vyšetrení obvodný lekár možno oboznámi práve s týmto pojmom. Ide o systémovú poruchu krvného obehu, ktorá sa prejavuje zblednutím prstov v dôsledku cievnych kŕčov, tŕpnutím, zníženou citlivosťou či dokonca bolesťami prstov. To všetko vyvoláva pôsobenie chladu na končatiny. Náchylnejšie sú opäť ženy, pretože na studených rukách sa podpisuje súbor faktorov: pomalší metabolizmus, nižší podiel svalovej hmoty či užšie cievy.

Rizikový stres

Ak máte stresujúce povolanie, s najväčšou pravdepodobnosťou u vás studené končatiny nie sú nijakou neznámou. Pri strese sa totiž v organizme spustia reakcie, ktorých výsledkom je zúženie ciev. Telo je nastavené tak, aby vo vypätej situácii zásobovala krvou predovšetkým mozog a vnútorné orgány. U žien však môžu kľúčovú úlohu zohrávať aj ďalšie faktory ako nízky krvný tlak alebo úbytok železa pri menštruácii alebo počas začínajúceho klimaktéria.

Prvá pomoc

Pristihli ste sa, že máte skrehnuté končatiny a potrebujete ich rýchlo zahriať? Vyskúšajte niektorý z nasledovných trikov:

 • masáž – napomáha k rozprúdeniu krvi, postupujte od dlaní smerom k jednotlivým článkom prstov
 • teplý nápoj – zahreje zvonku, ak ruky priložíte na hrnček, ale predovšetkým zvnútra. Rovnaký účinok majú aj polievky, ideálne s korením. Zaujímavosťou je, že alkohol má oveľa krátkodobejší efekt.
 • pohyb – poskáčte si na mieste alebo ak si to v práci môžete dovoliť, zosilnite rádio a na chvíľu sa roztancujte
 • horúci kúpeľ – hneď po ňom sa osprchujte a striedajte vlažnú vodu s teplou
 • koreniny – škorica, zázvor, klinčeky alebo čili použite na vylepšenie svojho nápoja, uvidíte, že vám bude hneď teplejšie
 • pálivá paprika do ponožky – babská rada, ktorá naozaj zaberá

Mohlo by vás zaujímať: Nezabúdajte na tekutiny: Aký je ideálny pitný režim v chladných dňoch?


Ako sa chrániť pred chladom?

Základom je vždy teplé oblečenie zložené z viacerých vrstiev, ktoré si môžete počas dňa vyzliecť podľa potreby. Zásobte sa hrubými ponožkami aj na noc a namiesto prstových rukavíc si zadovážte palčiaky. Myslite každý deň na aspoň polhodinovú fyzickú aktivitu a ľahkú stravu, v ktorej uprednostnite omega-3 mastné kyseliny. Nepodceňujte pitný režim ani v zime a vyskúšajte výživové doplnky ako ginko biloba, železo či magnézium.


Máte nejaký recept na rýchle zahriatie studených končatín? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame