Trápia vás problémy s močovými cestami? Čaj zo zlatobyľu pomôže – a zadarmo

Zlatobyť

wikipedia.org

Podľa názvu je to pre mnohých neznáma rastlinka. V ľudovom liečiteľstve sa však pod názvom zlatobyľ ukrýva dobre známa rastlina, ktorá je účinným liekom pri zápaloch a bolestiach močového ústrojenstva. Zlatobyľ sa zbiera ešte aj v týchto dňoch a preto si ho môžete nasušiť a pripraviť sa tak lepšie na zdravotné ťažkosti počas zimného obdobia.

Nájdete ho bez problémov

Zlatobyľ obyčajný (iné názvy: celík, hadí trank, zlatá metla, živiteľník zlatušký), je liečivá rastlinka, ktorá rastie najmä na stráňach, lúkach, pasienkoch a rúbaniskách, no nájsť ju možno aj na okrajoch lesov, v jarkoch a niektorí ľudia si ju pre okrasu pestujú aj na záhradách. Je vysoká asi 80 cm, pričom na vysokej stonke sa vynímajú do kosoštvorca usporiadané úbory zlatožltých kvetov.

Zberá sa do konca októbra

Zberá sa od júla až do konca októbra, pričom sa zbiera vňať a kvety. Je dôležité vedieť, že sa zbierajú ešte nerozkvitnuté časti vňate, pretože pri sušení kvety rýchlo dozrievajú a vytvorilo by sa z nich páperie, ktoré zhoršuje kvalitu usušenej bylinky. Suší sa v teplej a vetranej miestnosti, v tenkých vrstvách.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prírodné recepty na problémy s močovými cestami: Skúšali ste ich už niekedy?


Má všestranné využitie

Liečivé účinky zlatobyle sa využívajú najmä pri :

  • zápaloch a iných problémoch s močovým mechúrom, ale aj pri chronických chorobách a problémoch s obličkami (napríklad aj pri obličkových kameňoch a piesku v obličkách)
  • je známy pre svoj diuretický (močopudný) účinok
  • má aj protizápalové schopnosti
  • okrem toho má aj detoxikačné vlastnosti a tak sa môže využívať aj na účely očisty organizmu
  • využíva sa aj pri problémoch so zapálenými sliznicami
  • vhodný pri miernych psychických ťažkostiach či zvýšenej psychickej záťaži, nakoľko má aj upokojujúce účinky
  • používa sa pri ochoreniach čriev
  • zlepšuje látkovú premenu, vhodný aj pri dne

Ako si z nej pripraviť čaj?

Z tejto bylinky si čaj pripravíte úplne jednoducho. Postačí keď dve lyžičky sušenej zlatobyle zalejete 300 ml vriacej vody a necháte vylúhovať asi 10 minút. Pri vážnejších problémoch pite tri šálky takéhoto záparu denne. Z preventívnych,detoxikačných, či iných nezávažných dôvodov postačuje jedna či dve šálky za deň. Ako kúra sa pije zlatobyľ dvakrát denne po dobu troch týždňov, po ktorých nasleduje týždňová prestávka. Neodporúča sa užívať ho dlhodobo bez prerušenia.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dostupný, nenáročný a účinný liek „myší chvost“: Pomôže pri zápaloch aj kŕčoch


Čo obsahuje?

  • je zdrojom flavonoidov (rutín, kvercetín, kampferol)
  • triesloviny
  • saponíny
  • fenolové kyseliny
  • silice

Obyčajnú, kanadskú, alebo obrovskú?

Okrem zlatobyle obyčajnej poznáme aj zlatobyľ obrovskú a zlatobyľ kanadskú. Aj tieto druhy rastú v našich zemepisných šírkach, no buďte pokojní, aj tieto sú liečivé a dajú sa použiť rovnakým spôsobom. Zatiaľ čo zlatobyľ obyčajná aj kanadská dosahuje výšku okolo 80 cm až 1 metra, zlatobyľ obrovská môže narásť až do dvoch metrov a rastie najmä pri vodnatých plochách, močiaroch, či rybníkoch, takže ju ľahko rozoznáte. Pri zbere treba však byť opatrní, aby ste si ju nepomýlili napríklad s podobne vyzerajúcim, no jedovatým starčekom jakubovým. Pozor aj na alergie. Zlatobyľ patrí medzi silnejšie alergény, pričom naň má podľa štatistík alergiu asi 15% obyvateľstva.


Varievate si čaj zo zlatobyľu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Nela
Odporúčame