Trápia vás večne studené ruky a nohy? Zohrejte ich pomocou našich rád

Nohy

thinkstockphotos.com

Mávate často studené nohy aj ruky? Tak zbystrite pozornosť. Vo väčšine prípadov ide o zlé prekrvenie organizmu, ktoré môže byť spôsobené slabými krvnými cievami i sedavým spôsobom života. Nejde o problém, ktorý by vyžadoval náročnú liečbu, stačí, ak prechodu krvi vo svojich cievach trochu dopomôžete. Pozor však na fakt, že studené končatiny môžu signalizovať aj závažné ochorenia.

Aj toto môžu znamenať studené končatiny:

  • metabolické poruchy
  • anorexiu
  • blokády chrbtice
  • poruchy funkcie nadobličiek alebo štítnej žľazy
  • vysoký krvný tlak
  • srdcovo-cievne problémy

Rozhýbte sa

Šport a v podstate akákoľvek fyzická aktivita sa odrazí aj v prúdení krvi. Rozhýbať by ste sa mali najmä v prípade, že sa živíte sedavým zamestnaním a na pohybové aktivity vám neostáva veľa času, prípadne chuti. Nejde o to, aby ste sa z večera do rána stali maratónskym bežcom, alebo sa zničili v posilňovni. Využite napríklad cestu z práce a choďte peši. Takisto zabudnite na výťahy či eskalátory a rozcvičte si dolné končatiny na schodoch. Nielenže vám už na ne nebude taká zima, navyše si aj vylepšíte aj postavu.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Ktoré potraviny a bylinky si treba dopriať?


Zlepšite si pamäť a zohrejte si končatiny

Podporuje myslenie a zlepšuje pamäť. Tieto benefity ginko biloby si užívame práve kvôli tomu, že mozog aj celý náš organizmus dokáže dokonale prekrviť. Ak vás teda sprevádza pocit studených nôh či rúk, pripravte si z tohto zázraku čaj. Ak nie ste fanúšikom teplých nápojov, v lekárni ginko zoženiete aj vo forme tabletiek.

Obmedzte stres, kofeín aj nikotín

Keď sa dostanete do stresovej situácie, organizmus zosilní prietok krvi do mozgu a vnútorných orgánov na úkor končatín. Bočné tepny sa v nich zúžia a to spôsobí dočasné nedokrvenie prstov, čo sa obnoví približne po 20 minútach. Naopak, emocionálna pohoda predstavuje dôležitý zdroj tepla. Cievy sa sťahujú aj pod vplyvom kofeínu i nikotínu z cigariet, kvôli ktorým sa navyše ukladá povlak.

Namiesto alkoholu radšej zázvorový čaj

To, že vás alkohol zahreje, je celkom určite mýtus. Síce na chvíľku cievy rozšíri, no vzápätí sa zúžia a skrehnuté končatiny budú ešte chladnejšie. Namiesto pohárika si radšej pripravte teplý zázvorový čaj, ktorý prehreje celý váš organizmus. Najúčinnejšie pôsobia bylinkové čaje s pridaným zázvorom. Navyše ak zázvor budete konzumovať pravidelne, dokážete zabrániť nadbytočnej tvorbe krvných zrazenín.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás neustále studené ruky aj nohy? Takto rozprúdite krv v žilách


Natierajte sa

Zmenám okolitej teploty sa ťažšie bráni suchá koža, ktorá je citlivejšia a má slabšiu obranyschopnosť. Majte preto so sebou vždy mastné krémy na ruky i nohy a pravidelne sa natierajte.

Posilnite krvný obeh pagaštanom či cesnakom

Výťažok z pagaštanu konského zlepšuje krvný obeh. Vďaka obsahu látky aescín znižuje zápaly a posilňuje jemné cievy. Zoženiete ho v lekárňach. Účinným prostriedkom na zahriatie tela je aj cesnak. Stimuluje krvný obeh, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a znižuje krvný tlak. Môžete ho konzumovať v akomkoľvek stave, či už surový, alebo ako súčasť vývarov či rôznych jedál.

Nezabúdajte na pitný režim

O dôležitosti hydratácie snáď už ani netreba veľa hovoriť. Podstatné miesto však má aj pri trávení, čistení organizmu ako aj cirkulácii krvi. Preto vhodnou prevenciou studených rúk aj nôh je dodržiavanie pitného režimu.


Mohlo by vás zaujímať: Recepty pre dobrú krv: Pripravte si ich a anémia sa vám vyhne oblúkom


Doplňte železo

Teplotu organizmu ovplyvňuje dostatočný príjem železa. Konzumujte preto potraviny s vysokým obsahom tohto minerálu. Medzi ne patria zelené listnaté rastliny, šošovica, ryby, hydina či nemastné bravčové mäso. Ak navyše budete piť pomarančovú šťavu, zvýšite tak schopnosť organizmu absorbovať železo.

Skúsiť môžete aj:

  • teplý kúpeľ
  • štipľavú papriku do ponožky
  • elektrický zohrievač chodidiel
  • masáž alebo aspoň šúchanie končatín

Čo pri studených končatinách najviac pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame