Ako si poradiť s burinou v záhonoch a na záhrade? Ide to rýchlo, žiadna chémia!

Burina v ruke záhradkára

Burina je úhlavným nepriateľom každého záhradkára (Zdroj: GettyImages)

Rastie, aj keď sme ju nevysadili. Odčerpáva z pôdy živiny, neprináša žiadny úžitok a utláča rastliny, ktoré nám majú robiť radosť. Takto by sme mohli popísať burinu – úhlavného zeleného „nepriateľa“ záhradkárov. Dochádza vám už trpezlivosť, energia aj nápady? Prezradíme vám, ako sa jej zbaviť prírodným spôsobom!

Spoznajte druh buriny

Medzi najčastejšie druhy buriny na záhrade patria:

Pupenec roľný – rastlina, ktorá ovíja poľnohospodárske plody a má veľmi dlhý koreň.
Hviezdica prostredná – takzvaná kuračka, tvorí hustý nízky porast s malými bielymi kvetmi, dusí mladé výhonky mrkvy a petržlenu.
Pýr plazivý – mimoriadne odolná a rýchlo sa množiaca burina, ktorá si dokáže vytvoriť hustú sieť koreňov.
Púpava lekárska – liečivá rastlina, ktorá pomerne rýchlo kolonizuje svoje okolie, utláča trávu, prerastá škárami.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa buriny aj bez chemikálií: Áno, naozaj je to možné


Pomôže obyčajná voda

Tie najjednoduchšie veci zvyčajne zaberú najlepšie. Vyskúšajte horúcu vodu a skúste ju naliať priamo ku koreňom buriny. Spoľahlivo zničí celú rastlinu. V hustých riadkoch, kde burina vyrastá napríklad pomedzi mrkvu či petržlen radšej neriskujte. Mohli by ste zničiť aj zeleninu. Na okrajové časti, pri chodníkoch či v zámkovej dlažbe je tento spôsob mimoriadne účinný. Za pár dní burina uschne a stačí ju iba pozametať alebo zozbierať.

Záchranca ocot

Ukrýva v sebe potenciál univerzálneho pomocníka. A to nielen v domácnosti. Hodí sa na odstraňovanie buriny z ťažko dostupných miest, ktoré si postupne kolonizuje hustou sieťou podzemných korienkov. Teda najmä zo škár, štrbín a spod múra domu. Nalejte do rozprašovača 300 ml octu a 30 g soli, premiešajte a aplikujte na miesta s burinou. Ak ide o záhon, postupujte iba veľmi opatrne, zásah by mohol uškodiť aj kvetom a krom.

So soľou to pôjde ľahšie

Niektoré buriny majú bohaté zväzkovité korene, ktoré sa nie vždy podarí vytrhnúť celé. Hoci ste rastlinu z povrchu odstránili, ak v pôde zostane koreň, skôr či neskôr vyrastie znovu. Pri najbližšom čistení si vezmite so sebou do misky aj soľ. Burine zoseknite motykou a nasypte trochu soli na čerstvý „rez“. Vyššie množstvo sodíka ju spoľahlivo zničí.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné hnojivá oživia každú záhradu: Takto jednoducho si ich pripravíte aj doma


Nepriateľ alkohol

Ďalším účinným spôsobom je dehydratácia buriny. Zvládnete to úplne jednoducho, pomocou alkoholu, ktorý spáli jej zelenú časť. Môžete použiť vodku, ale aj lieh. Stačí pridať 3 lyžice do 200 ml vody a rozprašovačom aplikovať na listy. Dajte si však pozor, aby ste nezasiahli aj rastliny, ktoré pestujete pre svoj úžitok.

Domáci mulč, slama aj tráva

Na boj s burinou si vezmite na pomoc nenápadných a úplne bezpečných pomocníkov. Ich úlohou je potlačiť rast burín na miestach, kde nemá nič rásť. Bežne sa v záhonoch používa na vymedzenie zón netkaná textília v kombinácii s mulčovacou kôrou. Takáto metóda clonenia a nastielania do pôdy účinne prepúšťa vlahu, no pre nedostatkom slnka si burina nedokáže nájsť cestu na povrch.

Podobne sa dá postupovať aj v záhrade a nemusíte kupovať žiadny materiál navyše. Na chodníky medzi riadkami môžete vysypať podrvené kúsky konárov, slamu, či dokonca tenkú vrstvu trávy. Fungujú ako mechanická zábrana a udržujú pôdnu vlhkosť. Zároveň sa rozkladajú a zúrodňujú pôdu do ďalšieho obdobia. Tento postup je osvedčený najmä pri paprikách, paradajkách, viniči aj jahodách, ale aj v blízkosti spoločného plotu so susedom, kde je sťažený prístup s kosačkou.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame