Stop boľavým ústam: Zatočte s nepríjemnými aftami ešte dnes!

ústa

sxc.hu

Prichádzajú nečakane, no o to viac nám dokážu strpčiť život. Reč je o defektoch ústnej sliznice, ktoré ľudovo nazývame afty. Rovnako ako herpes sťažujú príjem jedla a tekutín, v závažnejšej forme dokonca samotné rozprávanie. Na rozdiel od klasického oparu sa však nachádzajú vo vnútri ústnej dutiny. Viete, ako sa ich zbaviť a ako predchádzať ich vzniku?

Trápili sa už starí Gréci

Aj keď sa toto ochorenie javí ako jeden z dôsledkov uponáhľaného životného štýlu, jeho názov pochádza z čias gréckeho lekára Hippokrata. Za odborným pojmom stomatitis aphtosa sa skrývajú biele, prípadne žltkasté pľuzgieriky s červeným okrajom, ktoré zvyčajne dosahujú priemer do 0,5cm. Vzniknúť pritom môžu na ktorejkoľvek časti ústnej dutiny:

  • na jazyku – naše staré mamy hovorievali, že komu sa vytvorí pľuzgier na jazyku, toho práve ohovárajú
  • na podnebí – patria k najbolestivejším s najdlhšou dobou liečby, nakoľko ich jedlo pri prežúvaní zvykne najviac mechanicky dráždiť
  • na ďasnách – tieto afty vás najviac potrápia pri umývaní zubov
  • na sliznici pier – za tieto si do veľkej miere môžeme sami mimovoľným hryzením pier a ohrýzaním nechtov
  • na sliznici líc – nemusí to byť pravidlom, no v tejto časti úst sa afty zvyčajne tvoria po mechanickom poškodení – pohryzenie pri jedení, oder protézou či strojčekom na zuby

Mohlo by vás zaujímať: Zbohom, krvácajúce ďasná: Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení zubov


Prečo sú afty také nepríjemné?

Sprevádza ich často neznesiteľná bolesť, ktorá sa stupňuje priamo úmerne s ich počtom. Sú ľudia, ktorí majú aj viac než štyri afty naraz, nedokážu rozprávať ani prijímať tekutiny. Toto ochorenie sa môže objaviť častejšie ako raz za pol roka, pričom ho môžu sprevádzať horúčky cez 38 °C. Ak sa niektoré z uvedených príznakov týkajú aj vás, návštevu lekára by ste nemali odkladať.

Ako afty vlastne vznikajú?

Zlou správou je, že presnú príčinu vzniku bolestivých vriedkov moderná medicína ešte stále nepozná. K rizikovým faktorom však patrí oslabená imunita, vyčerpanie organizmu, stres, nedostatok niektorých vitamínov a stopových prvkov. Veľký pozor však treba dávať aj vyššie spomenuté mechanické poškodenie ústnej sliznice. Akýkoľvek defekt je totiž vstupnou bránou pre infekciu. A verte, že baktérií je v našich ústach naozaj viac než dosť.


Mohlo by vás zaujímať: Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Boj s veternými mlynmi?

Pri ťažkých formách tejto choroby sa mnohí z vás zhodujú, že účinný liek vlastne ani neexistuje. Napriek tomu však existuje zopár rád, ktoré dokážu výskyt pľuzgierov znížiť a nepríjemné pocity potlačiť:

  • doplňte predovšetkým vitamín C a B komplex
  • doprajte si výťažok z echinacey na posilnenie imunity
  • siahnite po sladkom drievku
  • vyplachujte si ústa šalviovým čajom
  • dodržiavajte prísnu ústnu hygienu použitím kefky s mäkšími štetinami
  • na okamžitú úľavu vyskúšajte niektorý z farmaceutických výrobkov s obsahom lidokaínu pre lokálne znecitlivenie
  • vyhnite sa citrusovým plodom, paprikám a paradajkám, vhodné nie sú ani korenisté jedlá
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame