Dajte stopku slabému tráveniu: S týmito tipmi zaručíte lepšie vstrebávanie vitamínu D do tela!

doktor a holografický scan čriev

Nedostatočné hladiny vitamínu D môžu zhoršiť zdravie vašich čriev (Zdroj: Freepik/ksandrphoto)

Bohatá a rôznorodá črevná mikroflóra sú znakom zdravých čriev, ktoré sú schopné správne absorbovať mikroživiny (vrátane vitamínu D). Nedávne štúdie odhaľujú, že nutričné ​​nedostatky pravdepodobne ovplyvňujú črevný mikrobióm a schopnosť čreva správne fungovať. Zdravá črevná flóra – často nazývaná „dobré baktérie“ – pomáha pri trávení, podporuje imunitné funkcie a dokonca je spojená s kognitívnymi funkciami a náladou. V tomto článku si povieme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť váš črevný mikrobióm a vstrebávanie vitamínu D.

Jedálniček bohatý na vlákninu

Črevné mikrobiálne prostredie obsahuje asi 300 až 500 druhov mikroorganizmov. Aby ste týmto mikroorganizmom poskytli potrebné živiny, dbajte na to, aby ste jedli rôzne druhy potravín, ktoré poskytujú vlákninu – najmä ovocie, zeleninu, strukoviny, semená a pod. Prebiotická vláknina je obľúbeným druhom, ktorý vaše črevné mikroorganizmy konzumujú. Navyše, varené jedlá sú pre črevá často ľahšie stráviteľné a môžu ďalej podporovať zdravie vašich čriev.

Rozpustný v zdravých tukoch

Vitamín D sa vstrebáva o 32 % lepšie, keď sa konzumuje so zdrojom tuku, napríklad s organickými olejmi nachádzajúcich sa v olivách, avokáde alebo v ľanových semienkach. Je to preto, lebo vitamín D je v tukoch rozpustný, preto tiež zdravotníci často odporúčajú užívať doplnky tohto vitamínu s jedlom.

olivy a olivový olej na lyžici
Organické tuky vám pomôžu rozpustiť vitamín D, vďaka čomu ho vaše črevo bude môcť lepšie vstrebať (Zdroj: Freepik/GiovanniCancemi)

Užívajte probiotiká

Pravidelné dopĺňanie črevnej mikroflóry probiotickými kmeňmi pomôže podporiť rôzne funkcie (napr. trávenie, vstrebávanie, pravidelnosť atď.) vášho gastrointestinálneho traktu. Aby ste zo svojho probiotika vyťažili maximum, vyberte si také, ktoré obsahuje vedecky overené dávky organizmov a cielených kmeňov.

Doprajte si dostatok horčíka

Pre správny transport a aktiváciu vitamínu D sú nevyhnutné aj optimálne hladiny horčíka, preto dbajte na to, aby ste ho prijímali či už z potravín alebo pomocou doplnkov stravy.Zdroj: plnielanu.sk, mindbodygreen.com
Odporúčame