Krvné zrazeniny sú strašiakom najmä počas teplejších dní: Dávajte pozor, následky môžu byť veľmi vážne!

Foto: Gettyimages

Ochorenie nazývané trombóza je problémom mnohých ľudí. Ide o tvorbu krvných zrazenín na stenách ciev. Zrazenina, ktorá to vytvára sa nazýva trombus. Buď cievy u ľudí zužuje alebo uzatvára. Prečo táto choroba u ľudí vzniká?

K jedným z dôvodov jej vzniku patrí dlhé cestovanie autom, vlakom alebo iným dopravným prostriedkom. Aj to je jedno z príčin, kde sa môže zvýšiť riziko trombózy, ktorá môže mať fatálne následky.

Čo trombózu spôsobuje?

Žilová trombóza sa môže týkať každého človeka. Dôležité je poznať svoje rizikové faktory a komunikovať o nich s lekárom.

Všeobecne sa za vysoké riziko vzniku trombózy považuje:

  • dlhodobý pobyt na lôžku
  • srdcové zlyhávanie
  • chirurgický zákrok, napríklad operácia bedrového kĺbu alebo kolena
  • onkologické ochorenie, predovšetkým ak je spojené s užívaním chemoterapie
  • ak má trombózu niekto z blízkej rodine
  • užívanie liekov na báze estrogénu
  • obezita
  • tehotenstvo
  • fajčenie

Kto je viac ohrození, ženy alebo muži?

Mýtus, ktorý hovorí o tom, že ženy sú trombózou ohrozené viac ako muži, nie je vôbec pravda a ani to, že riziko vzniku je rovnaké v každom ročnom období. V skutočnosti je vyššie v letných mesiacoch, kedy sa prirodzene vyskytuje viacero faktorov podporujúcich jej vznik. Ako je nedostatočný príjem tekutín a dehydratácia, ktorá vedie k hustejšej krvi a dlhé cestovanie na dovolenku.

Naopak je pravda, že nadváha a obezita súvisia so vznikom trombózy. Nadváha totiž vytvára nadmerný tlak na žilový systém dolných končatín a môže prispieť ku vzniku krvných zrazenín. To, že športovci sú mimo ohrozenia, však označil za mýtus. Hoci nedostatok pohybu je jedným z rizikových faktorov vzniku trombózy, ďalším môže byť napríklad aj kombinácia dlhodobej náročnej fyzickej námahy a dehydratácie.

Fajčenie tiež zvyšuje riziko. Okrem toho, že sa podieľa na vzniku onkologických ochorení, má negatívny vplyv na plod vyvíjajúci sa v maternici počas tehotenstva a urýchľuje starnutie kože, podľa kardiológa ovplyvňuje aj srdcovo-cievny systém.

Následky môžu byť fatálne

K hlavným príznakom ochorenia sa zaraďuje jednostranný opuch a bolesť končatiny. Podľa miesta, kde sa opuch nachádza vedia lekári presne určiť lokalizáciu trombózy. Keď sa totiž v krvných cestách vytvorí zrazenina, vznikne nedokrvenie tkanív alebo orgánov. Ak sa tak stane v srdcovej tepne, nastáva infarkt, ak v mozgovej tepne, vzniká cievna mozgová príhoda. Trombóza môže tiež spôsobiť pľúcnu embóliu.

Ak máte ťažkosti alebo pociťujete na svojom tele zmeny, návštevu ambulancie neodkladajte! Neliečený problém môže vyústiť do vážnych komplikácií!

Zdroj: TASR
Odporúčame