Trpíte alergiou na chlad? Pozor na jej príznaky, reakcie môžu byť silné

Žena

gettyimages

Pre mnohých ľudí sú metre snehu a ľadom pokryté ulice viac než len nepríjemnosť na ceste do práce. Až štvrtina Európanov zažije alergickú reakciu na chlad aspoň raz vo svojom živote. Hoci sa považuje za takzvanú pseudoalergiu, jej príznaky sú veľmi nepríjemné a pacientov výrazne obmedzujú.

Silné reakcie

S teplotami pod bodom mrazu prichádza nekomfortný pocit, možné nachladnutie, vysúšanie kože alebo bolestivé kĺby. Niektorí z nás ale zažívajú ešte temnejšiu stránku zimy – alergickú reakciu, ktorú u nich spúšťa. Zažívajú silné svrbenie, vyrážky, opuchnutie, problémy s dýchaním a bolesti hlavy.

Podobné ako pri potravinách

Ľudia trpiaci alergiou na chlad majú podobné objavy, ako ľudia trpiaci alergiou na určitú potravinu. Tí z nás, ktorí majú problém s konzumáciou orechov alebo chlpatými domácimi miláčikmi sa ale alergénom môžu ľahko vyhnúť. Alergia na chlad neúraduje iba počas zimy, jej príznaky ľudia pociťujú aj počas plávania v studenej vode, pobytu v klimatizovanej miestnosti alebo dokonca pri pití chladeného nápoja.


Mohlo by vás zaujímať: Robia sa vám v zime vyrážky a priveľmi soplíte? Možno máte alergiu na chlad


Príznaky

1. Opuchnuté ruky

Opuchnutie rúk môže byť symptómom viacerých zdravotných problémov. Ak si ale všimnete, že vaše ruky opúchajú zakaždým, keď prídete do kontaktu s niečím studeným, ide pravdepodobne o alergickú reakciu. Opuch môže nastať aj na iných častiach tela, najnebezpečnejší je v oblasti hrdla.

2. Červená pokožka

Nehovoríme o miernom začervenaní nosa a líc po prechádzke v mrazivom počasí. Ľudia trpiaci alergiou na chlad zažívajú silné začervenanie pokožky na celom tele, ktoré neustúpi ihneď po príchode do teplého interiéru. Práve naopak, pokožka môže zostať červená až 24 hodín.

3. Vyrážky

Alergény spôsobujú neprimeranú reakciu bielych buniek. Tie vysielajú do tela látky, ktoré spôsobujú svrbenie a vyrážky. Otestujte svoju pokožku položením kocky ľadu na zápästie a zistite, či je dané miesto podráždené.


Mohlo by vás zaujímať: Spôsobuje vám zima a chlad problémy? Možno ste naň alergickí


4. Máte to v rodine

Aj keď nie je presne jasné, čo túto alergiu spôsobuje, štúdie dokázali, že sa často objavuje v pokrvných príbuzných. Ak niekto z vašej rodiny trpí alergiou na chlad, je možné, že sa prejaví aj u vás.

Ako ju liečiť?

Tak, ako aj pri iných alergiách, aj v tomto prípade je najdôležitejšia konzultácia s odborníkom. Všeobecne sa však využívajú antihistaminiká, známe ako lieky na alergiu, ale tiež rôzne spreje a krémy, ktorými môžeme uľaviť napríklad suchej alebo podráždenej pokožke Pomôcť pri liečbe môže aj systematické otužovanie, ktoré postupne mierni reakcie.


Aké skúsenosti s alergiou na chlad máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame