Tu a teraz: Vyskúšajte si najobľúbenejšiu hru Číňanov mahjong!

Kedykoľvek a kdekoľvek sa zídu nejakí Číňania, nebude ďaleko zvuk mahjongu – teda cvakanie slonovinových alebo plastikových hracích kociek, napísal čínsky denník Economic Observer.

V dnešnej dobe je mahjong považovaný za zábavu pre masy, ale ešte začiatkom 20. storočia bola táto hra v rukách elity: od ovdovenej cisárovnej Cch‘-si až po Sung Mej-Ling, prvú dámu Čínskej republiky a manželku generalisima Čankajška. Od Mao Ce-tunga až po vplyvného čínskeho filozofa Liang Čchi-Cchao – tí všetci boli hráči mahjongu.

Ďalší síce nehrali, ale s potešením sa hre prizerali – napríklad prominentný učenec z prelomu storočia Chu Š ‚. Ten priznal: „Nehrám. Nie preto, že by som sa považoval za povznesenejšieho, ale preto, že som príliš pomalý, aby som udržal krok s reakciami iných ľudí.“ Zároveň poznamenal, že zatiaľ čo britskou národnou hrou je kriket, americkou baseball a japonskou sumo, Číňania dávajú prednosť práve mahjongu.


Vyskúšajte si mahjong zahrať u nás na webe


Mahjong hrajú štyria hráči. Spolu s prizerajúcimi tvoria miniatúrnu spoločnosť. Ideou v pozadí je téza, že ak majú ľudia čas hrať alebo sledovať túto hru, potom sa im musí dariť dobre a že iba pokojná spoločnosť umožňuje podobný životný štýl.

Veľa čínskych príbehov, či už v literatúre alebo na filmovom plátne, sa odohráva pri mahjongovom stole. Vo filme režiséra Anga Lee Túžba, opatrnosť je mahjong hlavným motívom. Či už sú to navzájom sa odhadujúce súperiace manželky, alebo muž so ženou ktorí si vymieňajú významné pohľady – to všetko sa odohráva nad mahjongovým stolíkom.

Vo výpravnom filme z roku 1993 Klub šťastných žien založenom na bestselleri Amy Tangovej o čínskych imigrantoch v USA, vychádza rozprávanie z poradia, v akom sú hráči usadení, a z ich kociek. Štyri rodiny sú štyrmi hlavnými postavami filmu a rovnako ako pri hre, sa postupne striedajú, aby vykreslili svoje príbehy.


Tiež by vás mohlo zaujať: Online hry pre dospelých: Zabaviť sa pri nich môžete aj vy


Hoci ide o hranie, mahjong je predovšetkým a hlavne vnímaný ako spoločenská záležitosť. Pre mnoho Číňanov je hra mahjongu príležitosťou stretnúť sa s priateľmi a lepšie ich spoznať. V predkomunistickej ére v Šanghaji to bolo dokonca považované za dobrý spôsob, ako vybrať manžela pre vlastnú dcéru. Verí sa, že táto hra je spoľahlivým spôsobom, ako spoznať niečí charakter. Prehra môže vytiahnuť na svetlo charakterové vady, ako je netrpezlivosť a nedostatok dobrého vychovania, čo nie je známkou správneho gentlemana.

Mao Ce-tung raz povedal: „Nepodceňujte hranie mahjongu. Ak viete, ako ho hrať, potom lepšie pochopíte vzťah medzi náhodou a nevyhnutnosťou. To je filozofiou mahjongu.“

Aj v súčasnosti je mahjong najvýznamnejším spôsobom relaxácie v čínskej spoločnosti a hrajú ho ako obyčajní ľudia, tak oficiálni činitelia. Organizujú život a komunikujú s ostatnými cez mahjongový stolík. Nad ním si tiež cvičia vojenské stratégie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vyskúšajte jednoduché hry priamo u nás na webe


Víťazmi v mahjongu nie sú len „miláčikovia šťasteny“, sú zároveň obdarení pokojom a analytickou mysľou. Starostlivé pozorovanie ostatných, nachádzanie poriadku v chaose, to všetko sú prejavy tradičného čínskeho myslenia.

Na Západe predstavil túto hru jeden americký obchodník v 20. rokoch minulého storočia. Jeho kniha o pravidlách mahjongu bola prekrstená na „malú červenú knihu“. Od tej doby bol mahjong na Západe uznaný ako šport a viedol k vzniku ligových súťaží, zápasov a tímových uniforiem. A dá sa ľahko predpokladať, že keby sa toho Čankajšek a Mao Ce-tung dožili, vzbudilo by to v nich veľkú nevôľu. Chcete skúsiť mahjong aj vy? Nie je nič ľahšie…

Zdroj: plnielanu.sk, www.plnielanu.sk, ČTK
Odporúčame