Vedci varujú: Tučniak obrovský by mohol o niekoľko rokov úplne vyhynúť, prečo?

Vedci predpokladajú, že do pár desiatok rokov tučniaky vyhynú kvôli klimatickým zmenám (Zdroj: Freepik/vladsilver)

Tučniak obrovský, ktorý obýva oblasť Antarktídy, by mohol o 30 až 40 rokov úplne vyhynúť. Výskumníci predpovedajú, že sa tak udeje v dôsledku klimatickej zmeny. Ide o najväčší druh tučniaka na svete, ktorého populácia je aj bez toho dosť ohrozená.

Problémom je globálne otepľovanie

Tučniak obrovský je okrem iného tiež jeden z dvoch antarktických endemitov svojho druhu. Ich mláďatá sa liahnu počas antarktickej zimy a na ich hniezdenie, ktoré trvá od apríla do decembra, je potrebný pevný ľad. Ak more zamrzne neskôr alebo sa predčasne roztopí, tučniaky nebudú schopné svoj rozmnožovací cyklus dokončiť.

„Ak sa voda dostane k čerstvo vyliahnutým mláďatám, ktoré nevedia plávať a ešte nemajú operenie, tak zahynú od chladu a utopia sa,“ vysvetlila biologička Marcela Libertelliová z Argentínskeho antarktického inštitútu (IAA). Opisovaná situácia sa prihodila kolónii v Halley Bay vo Weddellovom mori. Je to druhá najväčšia kolónia tučniaka obrovského, kde počas troch rokov uhynuli všetky mláďatá.

Vždy v auguste, keď je na južnej pologuli zima, vedci každodenne vyrážajú z argentínskej základne Marambio na Antarktíde na 65 kilometrov dlhú cestu v teplote mínus 40 °C k najbližšej kolónii tučniaka obrovského, aby tam zrátali, odmerali a odvážili mláďatá, zhromaždili súradnice, analyzovali vzduch a vzali vzorky krvi.

Nenávratný dopad na okolie a živočíchy

„Klimatické predpoklady naznačujú, že kolónie tučniakov obrovských, ktoré sa nachádzajú na 60. a 70.-tej rovnobežke, by počas nasledujúcich 30 – 40 rokov mohli úplne vymiznúť,“ varovala Libertelliová. Medzi špecifické znaky tučniaka obrovského patrí najmä jeho rozmnožovací cyklus, ktorý je netypicky dlhý.

Ide o taký druh, u ktorého keď sa vyliahne mláďa, rodičia ho udržujú v teple medzi svojimi nohami dovtedy, kým mu nenarastie operenie. Vyhynutie tohto druhu tučniaka by malo podľa biologičky na Antarktídu katastrofálny dopad, keďže ide o extrémne podmienky, kde má potravinový reťazec už takto málo článkov.

Svetová meteorologická organizácia na začiatku apríla so znepokojujúcou tendenciou upozornila na extrémne teploty na Antarktíde, ktoré stúpajú a sú spojené s nezvyčajnou zrážkovou činnosťou a topením ľadu. Antarktická ľadová pokrývka sa od začiatku milénia neustále zmenšuje, k čomu výrazne prispieva napríklad zvýšený turizmus alebo neprestajný rybolov. Tieto činnosti zároveň ohrozujú kôrovce krily – jeden z hlavných zdrojov obživy pre tučniaka obrovského.



Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame