Cítite sa unavení a bez energie? Vylihovanie v posteli vám nepomôže, skúste to radšej takto

unavená žena pri počítači

Únava môže mať viac príčin, než len nedostatok spánku (Zdroj: GettyImages)

Únava. Spôsobuje nervozitu, podráždenosť a neustály boj s naším telom. Pociťujete ju aj napriek tomu, že spíte každú noc dostatočnú dobu? Váš organizmus upadol do chronickej únavy. Pokiaľ vám chýba energia, a kvôli tomu vynechávate pravidelný beh či jogu, robíte chybu!

Bludný kruh 

Ak vynecháte fyzickú aktivitu, nadchádzajúcu noc budete mať vysokoprevdepodobne narušený spánok. Telesná námaha vďaka svojmu energizujúcemu účinku umožňuje bojovať proti únave. „Šport a fyzická aktivita zlepšujú kvalitu spánku a regulujú vnútorné biologické hodiny,“ hovorí neurobiologička Joëlle Adrienová.

Ste zavalení prácou, vynechávate obed a namiesto toho rýchlo hltáte sendvič? Svojmu telu opäť nepomáhate. Riešenie je však na dosah! Zvoľte pestrejšiu a zdravšiu stravu, vyberajte si potraviny bohaté na horčík a vlákninu.

Namiesto bieleho pečiva či vyprážaného rezňa si dajte napríklad rybu, obsahuje nenasýtené omega 3 mastné kyseliny. Ideálne sú tiež strukoviny, ovocie a celozrnné potraviny. Nezabudnite, večer sa najedzte len ľahko, aby ste uľahčili trávenie.

Pitný režim je základ

Ďalšou príčinou, prečo pociťujete stálu únavu, môže byť nedostatok tekutín. „Predpokladá sa, že telo denne stráca liter a pol vody. Ak túto stratu nenahradíme, svaly sa ľahšie sťahujú a bunková výmena nepostupuje dobre, čo organizmus unavuje,“ vysvetľuje lekárka a nutričná ​​poradkyňa Nina Cohenová-Koubiová.

Sezónnemu poklesu nálady môžete trpieť aj z dôvodu postupného ubúdania prirodzeného svetla. Prírodné ultrafialové lúče stimulujú produkciu endorfínu, teda hormónu šťastia. Na jeseň nám však začnú chýbať. Pochmúrna nálada väčšinou začína v októbri avšak, rovnako, ako prišla, tak časom odíde.

Vitamíny nesmú chýbať

Príčinou únavy môže byť nedostatok vitamínu D. Je v našom tele síce prítomný, no aktivuje sa len pôsobením slnka. Práve tento vitamín posilňuje náš imunitný systém a udržuje nás vo forme. Biologický rytmus je ovplyvňovaný prirodzeným svetlom. Je normálne, že únavu cítime na jeseň a v zime. Aby sme aspoň trochu načerpali vitamín D, dávajme prednosť tučným rybám.

Môže vám tiež chýbať železo alebo horčík. Dôvody sú mnohokrát nečakané. „Nadmerné popíjanie čaju napríklad môže zabrániť vstrebávaniu železa. Jeho nedostatok môžu pocítiť aj ženy, ktoré trpia silnou menštruáciou. Okrem únavy môže viesť nedostatok železa k syndrómu nepokojných nôh, ktorý narušuje spánok,“ upozorňuje Adrienová.

Železo možno doplniť konzumáciou strukovín, červeného mäsa a sušeného ovocia. Únavu a stres môže vysvetľovať aj nedostatok horčíka. Chýbajúcu energiu môžete čerpať z horkej čokolády a strukovín.

Pozor na alkohol

Radi si k večeri doprajete vínko a len výnimočne odmietnete pohárik s priateľmi? Vyskúšajte radšej nealkoholickú verziu drinkov alebo uprednostnite pohár ovocnej šťavy. „Kvalita spánku sa prirodzene zhoršuje s vekom a čím sme starší, tým sme citlivejší na alkohol, upozorňuje Adrienová.

Energia vám môže chýbať aj preto, že ste obklopení nesprávnymi ľuďmi. Dištancujte sa od zatrpknutého kolegu, ktorý s vami denne pije kávu. „Mozog obsahuje takzvané zrkadlové neuróny, ktoré napomáhajú tomu, že sa vedľa človeka v plnej forme cítime lepšie. Naopak, zle sa cítime, keď sme obklopení ľuďmi, ktorí sa len sťažujú,“ varuje Cohenová-Koubiová.

Zdroj: ČTK
Odporúčame