Túžite po krajšom úsmeve? Dajte si zelený čaj, jahody či mrkvu

Úsmev

thinkstockphotos.com

Je nepísaným zákonom, že krásny úsmev dokáže očariť viac než dokonalý make-up či najmodernejší strih vlasov. Najdôležitejšie však je mať čo tým úsmevom ukázať. Pekné zuby sú základnou výbavou kúzelného úsmevu. K žiarivej belosti im môžete dopomôcť aj správnou stravou.

Nikoho určite nepoteší, keď začnú jeho zuby postupne naberať žltkastý odtieň. Základom bielych zubov je, samozrejme, každodenná starostlivosť o ne, používanie správnej pasty, kefky, zubnej nite a ústnej vody. Okrem toho vás však ku krásnym zubom môže doviesť aj výber potravín, ktoré každodenne konzumujete.

Syr a mlieko by nemali chýbať

Kyseliny veľmi ľahko a rýchlo rozožierajú zubnú sklovinu, preto by ste jej mali pomôcť dodaním potrebného vápnika a fosforu. Veľké množstvo týchto látok nájdete v syroch a v tofu syroch, doprajte si ich aspoň kúsok každý deň. Pitie mlieka dokáže ochrániť zuby pred zlým vplyvom sladkých cereálií či koláčikov. Nezabúdajte však na dôkladnú ústnu hygienu najmä pred spaním, pretože počas noci ich môže aj poškodiť. Vhodný je aj probiotický jogurt.

Zelený čaj

Čistiť zubný povlak má napríklad zelený čaj kvôli tomu, že obsahuje polyfenoly. Výborné je, ak ho pijete každý deň a nesladený. Podľa štúdie uverejnenej Journal of Periodontology majú ľudia pravidelne pijúci zelený čaj vo všeobecnosti lepší stav chrupu a ústnej dutiny ako tí, ktorí mu neholdujú. Pozor však na dochutenie citrónom – môže poškodzovať zubnú sklovinu, preto to s ním nepreháňajte.


Mohlo by vás zaujať: Letné zeleninové šaláty pre krajšiu líniu: Ktorý ochutnáte ako prvý?


Jahody

Kyselina, ktorú jahody obsahujú, má pre naše zuby rozjasňujúci efekt. A to aj napriek farbe tohto ovocia. Jahody pôsobia na zuby jemne abrazívne a tak ich akoby leštia, podobne ako bieliace pasty. Jemne si  jahodou masírujte zuby. Aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí.   

Losos

Losos prospieva celému telu, zuby nevynímajúc. Obsahuje výživné látky potrebné pre zdravé kosti – mimoriadne vysoký podiel bielkovín, omega-3 mastných kyselín. Významnou súčasťou je aj vitamín D, ktorý podporuje vstrebávanie vápnika. Zubom tiež dodáva vitamíny, minerály, vápnik a jód.

Špenát i mrkva

Aj v radoch zeleniny sa nájdu pomocníci pri skrášľovaní úsmevu. Napríklad surová mrkva, ktorá podporuje žuvanie a čo je podstatnejšie, tvorbu slín. Tie dokážu neutralizovať kyseliny a enzýmy v ústach, ktoré sú pre sklovinu hrozbou. Pravidelným chrumkaním mrkvy tak môžete predísť aj neželanému sfarbeniu zubov. Každodenný prísun mrkvy sa vám však môže zunovať, vtedy ju pokojne vystriedajte špenátom. Podobne ako mrkva aj špenát neutralizuje kyseliny. Zubom tiež dodá potrebné množstvo stavebných látok, okrem iných aj vápnik, horčík, sodík, draslík, železo a iné vitamíny.


Mohlo by vás zaujať: Letné zeleninové šaláty pre krajšiu líniu: Ktorý ochutnáte ako prvý?


Chcete pekné zuby? Tieto potraviny radšej vynechajte!

Ak si chcete aj belosť zubov zachovať, tak pochopiteľne musíte aj niektoré potraviny úplne oželieť, prípadne aspoň zredukovať ich príjem. Cukríky, keksíky či sladené nápoje rozhodne patria medzi ne. Všetky sladké pochutiny sa skladajú z jednoduchých cukrov. Tie sú rovnako aj výsledkom rozkladu baktérií. V konečnom dôsledku tieto jednoduché cukry produkujú kyseliny, ktoré zase ničia sklovinu a vytvárajú nepekné sfarbenie. Do tejto skupiny patria aj potraviny s obsahom škrobu, napr. sladké cereálie. Najmä rafinované škroby zvyšujú množstvo baktérií a kyseliny v ústach.

Nepríjemné škvrny a zafarbenie nechávajú na zuboch aj niektoré nápoje. Káva a čierny čaj patria k tým najsilnejším. Neraz do nich pridávame cukor a zároveň ich pijeme pomaly, čím umožňujeme kyselinám, aby dlhšie pôsobili na zubnú sklovinu. Zuby sfarbuje aj červené víno a neprospieva im ani fajčenie.


Ktoré spomínané potraviny si doprajete najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame