Túžite po súkromí na záhrade? Živý plot vám ho zaručí

Živý plot

thinkstockphotos.com

Každý z nás si svoje súkromie chráni najviac, ako sa dá. Kto by si želal, aby mu do záhrady počas grilovačky nakúkal nepríjemný sused a závidel dobrôtky na stole. Pokiaľ vám vysoké betónové múry nerežú, máte oveľa príjemnejšiu možnosť ako si záhradku nielen skrášliť, ale aj získať vytúžené súkromie.

Nielen pekný, ale aj praktický

Živý plot je takým malým záhradným zázrakom. Najdôležitejšia funkcia je izolačná. Hustý živý plot izoluje zvuk, ale aj prach. Na záhradke tak budete mať zdravšie a príjemnejšie. Aby bol zvukovo izolačný efekt dokonalý, vyberte si rastliny, ktoré majú malé aj vysoké lístky. Zbavíte sa tak vysokých aj nízkych tónov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Odlíšte sa od susedov: Doprajte si súkromie aj zeleň so živým plotom!


Aký živý plot?

Najviac času strávite rozhodovaním, aký živý plot vlastne chcete. Mal by ladiť s prostredím. Nezabudnite na to, že nie každej rastline sa musí dariť na každom mieste. Ako päsť na oko by bol ihličnatý živý plot vo štvrti, kde sú všetky ploty listnaté. Pokiaľ sa vám páči klasický voľne rastúci živý plot, mali by ste naň mať dostatok miesta v záhrade. Na úzky pozemok zas odporúčame zastrihovaný živý plot, ktorý zaberie menej priestoru.

Každá rastlina si vyžaduje inú starostlivosť. Najmenej náročné sú rastliny, ktoré rastú pomaly. Netreba ich tak často zastrihovať a vhodné sú hlavne pre zaneprázdnených. Množstvo záhradkárov má problém s určením ideálnej výšky živého plota. Aby splnil svoj účel, mal by byť vysoký okolo 1,5 metra. Nižší spĺňa len dekoratívnu funkciu, vyšší môže záhradu zatieniť a pripraviť vás o cenné slniečko, aj keď pre ochranu súkromia je výhodnejší.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte v záhrade krtka? Tu je deväť tipov, ako sa ho účinne zbaviť!


Čo sadiť?

Tis obyčajný – ide o jednu z najpopulárnejších a pre mnohých aj najkrajších drevín, ktoré si môžete vybrať. Rovnako ako všetky ostatné živé ploty sa aj Tis obyčajný zastriháva. Dôvod je jednoduchý. Ak by ste ho nezastrihovali, získali by ste len vysoký, no veľmi riedky živý plot. Prestrihávaním ho dostatočne zahustíte. Tis obyčajný je aj mimoriadne univerzálnou drevinou pre výsadbu živých plotov. Prečo? Môžete ho mať vo výške 1 až 4 metre.

Tuja západná – je vhodnou drevinou pre tých, ktorí chcú tak trochu iný živý plot. Má pekný tvar, použiteľnú výšku 1 až 5 metrov. Niektoré odrody, ktoré majú pôvod v USA, môžu merať až 15-20 metrov. Tujám sa darí skôr v slnečnom prostredí, na úrodnej ílovitej pôde. Pokiaľ sa splnia tieto dva základné predpoklady, za odmenu dostanete krásny a hustý tujový živý plot.

Smrek obyčajný – je jednou z našich najrozšírenejších drevín. Pokiaľ by ste chceli živý plot práve zo smreku, musíte žiť kdesi v horských alebo podhorských oblastiach. V nižších polohách sa mu už nedarí. Smrek obyčajný je bežným stromom, preto mu treba dopriať dostatok priestoru a možnosť rásť aj do výšky. Minimálna výška by nemala byť menšia ako 1 meter.

Krušpán vždyzelený – iste ste ho už videli, ale nevedeli ste, že je to on. Práve Krušpán vždyzelený je tou rastlinou, ktorá vytvára labyrinty zo živých plotov, prípadne gule, či iné tvary. Z krušpánu sa dajú vystrihať dokonca aj postavy či zvieratá. Je mimoriadne hustý a univerzálny, darí sa mu nielen na priamom slnku, ale aj v tieni.

Cypruštek Lawsonov – táto rastlina sa podobá tuji. Okraje prechádzajú až do sivej farby a cypruštek vyzerá lepšie ako klasická tuja. Má to však jedno závažné ale. Jeho pestovanie je náročnejšie. Vyžaduje si mimoriadne kvalitnú a úrodnú pôdu, Má veľmi pravidelný tvar, v chladných oblastiach ho však nevypestujete.

Vavrínovec lekársky – ďalšia obľúbená rastlina. Dorastá až do výšky 2-3 metre. Nevyžaduje si podmienky, ktoré nie sú bežné, avšak potrebuje ich vhodnú kombináciu. Musíte mu dopriať polotieň a pôdu bohatú na živiny. Nemá rád silné mrazy, ale dokáže sa z nich rýchlo zotaviť.


Máte doma živý plot? Z akých drevín ste si ho spravili a ako sa oň staráte? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame