Túžite vyzerať mladšie? Pomôcť vám môže operácia očných viečok

demi moore

SITA

Vekom nám, bohužiaľ, z prirodzenej krásy postupne ubúda. Jedným z najčastejších problémov, ktoré riešia ženy, ale v niektorých prípadoch aj muži po štyridsiatke, sú ovisnuté viečka. Zistili sme všetko dôležité o tomto zákroku a dozviete sa aj, koľko vás to bude stáť.

Ovisnutosť spôsobuje ukladanie tuku v rizikových miestach a ochabovanie kože, ktorá sa vekom viac a viac rozťahuje. Ovisnuté viečka spôsobujú, že výraz tváre pôsobí smutno a zostarnuto. Operácia viečok (odborne nazývaná Blepharoplastika), predstavuje pomerne nenáročnú operáciu. Niektorí ľudia začnú mať problémy s viečkami už pred tridsiatkou, iní zas majú geneticky danú vyššiu pevnosť pokožky. Problematickou partiou sa však viečka z estetického hľadiska stávajú takmer u každej ženy. Horšie však je, keď sú aj funkčným problémom a obmedzujú videnie. Vtedy je operácia nielen cestou za krásou, ale aj lepším zrakom. „Ja som operáciu podstúpila pred vyše dvomi rokmi vyslovene z estetického dôvodu a strašne mi to pomohlo. Vyzerám oveľa mladšie  a sviežejšie. Každá kamarátka mi hovorí, že čo robím, že vyzerám tak super, keď sa po dlhšej dobe stretneme. Mám 50 rokov, ale všetci mi tipujú tesne nad 40. Som spokojná,“ zdieľa s nami svoje pocity pani Adriana z Trnavy.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zázračný liek na vypadávanie vlasov…existuje?


Ako prebieha operácia?

Operácia sa zväčša nevykonáva v celkovej anestézii. Jedná sa o nebolestivý zákrok, pri ktorom sa pacient utlmuje liekmi a prevádza sa v lokálnej anestézii. Odstraňuje sa počas nej  nadbytočný nahromadený tuk z typických miest, prebytočný pruh kože a časť uvoľneného svalu. Pri operácii dolných viečok sa odstraňuje menej kože, ako pri operácii horných viečok, aby sa zabránilo nežiaducemu ťahu po odstránení prebytočnej kože.

Po operácii nie je pacienta nutné hospitalizovať, približne po troch hodinách môže odísť do domáceho ošetrenia. Po vyprchaní účinku liekov, zvyčajne nepotrebujete ďalšie lieky proti bolesti, pretože zákrok nie je veľmi bolestivý. Rezy sú niekoľko dní (zvyčajne 4-7) prelepené, len tenkými pásikmi, takže pacient aj pri odchode zo zariadenia normálne vidí. Po tomto čase sa odstránia stehy a ďalších 5-7 dní sú rezy naďalej zalepené.

Je potrebné podotknúť, že po operácii sa vytvorí hematóm a opuch, ktorý zmizne pri horných viečkach do siedmych dní a pri dolných do 14 dní. Operácia sa vykonáva celoročne.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prevencia je základ: Nedajte kŕčovým žilám šancu!


Pre koho je vhodná?

Operáciu viečok môžu podstúpiť všetci, bez ohľadu na to, či sa jedná o muža alebo ženu. Jedná sa o veľmi častý zákrok. Tento výkon nemá vekovú hranicu, avšak je jasné, že 15 ročné dieťa asi na operáciu viečok nepôjde, pretože ich má ešte v poriadku. Záujem o tieto operácie začína narastať od 35-40 roku veku. Po jednej operácii vydrží mladší vzhľad v závislosti od fyziologických proporcií každého človeka od 7 do 12 rokov. Nemala by sa však robiť viac, ako dva krát v živote.

Komplikácie

Aj keď tento zákrok nie je vážny, aj počas neho môže dôjsť ku určitým komplikáciám, tak ako pri každej inej operácii. Najvážnejšou komplikáciou je stav, kedy sa po zákroku oko nedá poriadne zavrieť. Odstraňuje sa to pomocou masáží a dôležité je dodržať po operácii kľudový režim. Ďalšou komplikáciou je už spomínaný vznik hematómu, ktorý sa však vstrebe a jediné, čo spôsobí, je dlhšie hojenie rany. Ostatné komplikácie, ako je infekcia, alebo zlé hojenie sú možné pri všetkých operáciách a nevyplývajú priamo z tohto výkonu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Spomaľte starnutie: Pomôže vám zelený čaj


Ceny

Na rozdiely v cenách v závislosti od regiónu a typu zdravotníckeho zariadenia sme na Slovensku už zvyknutí. Preto vás iste neprekvapí, že ceny za operáciu viečok sa pohybujú pomerne široko – od približne 350 až do 800 eur. Korekcia dolných viečok je zväčša o niečo drahšia ako korekcia horných.

Zdroj: SITA, sita, Nela
Odporúčame