Zaujali vás v obchode fialové zemiaky? Vieme, čo je za ich krásnou farbou a poradíme aj s prípravou

Spoznajte fialové zemiaky

Spoznajte fialové zemiaky (Zdroj: GettyImages)

Fialové zemiaky nie sú v slovenských kuchyniach rozšírené, no už jedno stretnutie s nimi vás môže presvedčiť na ďalšie fialové experimentovanie. V čom sa líšia od klasických zemiakov? Aké sú ich prednosti? Zoznámte sa s farebne atraktívnymi zemiakmi a dodajte vašim pokrmom zaujímavosť.

Fialové zemiaky a ich pôvod

Tieto zemiaky nie sú žiadnou novovyšľachtenou odrodou, ktorá má zaujať netradičnou farbou. V skutočnosti je ich pôvod úzko previazaný s tradičnými zemiakmi. Pochádzajú z Južnej Ameriky, z oblasti Ánd, kde boli považované za jedlo bohov a používali sa na liečenie skorbutu. Po príchode španielskych moreplavcov sa spolu s množstvom ďalších odrôd zemiakov začali šíriť do sveta. Približne od 80. rokov 20. storočia sa postupne pre svoju netradičnú farbu dostávajú do reštauračných menu. Pravdou však je, že pozíciu klasických odrôd zemiakov a ich využiteľnosti nedokázali ohroziť.

Bez zlej povesti

V súvislosti s konzumáciou zemiakov sa často ako negatíva spomínajú vyšší glykemický index a nezdravé spôsoby prípravy (hranolčeky, zemiakové lupienky). Ide však o zeleninu, ktorá má pri pohľade na výživový profil výborný potenciál, ktorý je škoda zahodiť nezdravou prípravou. Fialové zemiaky sú totiž vynikajúcim zdrojom draslíka (viac ako banány), vitamínu C a vitamínu B6. Okrem toho – v 100 g fialových zemiakov sa ukrýva až 3,3 g vlákniny.

Prečo sú zemiaky fialové?

Na rozdiel od tradičných ružových odrôd, ktoré pod ružovou šupkou ukrývajú bielu dužinu, sú fialové zemiaky fialové nielen na povrchu, rovnako sýtej farby je aj ich dužina. Túto farbu získali pre vyšší obsah antokyánov. Ide o flavonoidový pigment, ktorý je zodpovedný za produkciu fialových, modrých a červených odtieňov v ovocí a zelenine. Antokyány sú v hojnej miere zastúpené v tmavom bobuľovitom ovocí (čučoriedky, černice, arónia), červenej repe, baklažáne, červenom hrozne – teda v potravinách, ktoré patria medzi najzdravšie.


Mohlo by vás zaujať: FOTORECEPT Dajte šancu farebnému karfiolu: Pestrosť na tanieri zaručená!


Nabité antioxidantmi

Antokyány obsiahnuté vo fialových zemiakoch sú považované za silné antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred škodlivými účinkami oxidačného stresu. Majú protizápalové, protirakovinové a antivírusové účinky. Pripisuje sa im tiež niekoľko preventívnych a ozdravujúcich účinkov. Napríklad:

  • vylepšujú hladinu cholesterolu
  • prispievajú k ochrane zraku a zdravia očí
  • znižujú riziko srdcových chorôb a zlepšujú krvný tlak
  • sú prevenciou niektorých druhov rakoviny a cukrovky

Chuť šmrncnutá orieškami

V krátkom porovnaní s klasickými zemiakmi si fialové zemiaky udržujú menší náskok. Obsahujú viac antixodantov, dokonca majú aj o pár bodov nižší glykemický index (žlté zemiaky GI 83, fialové zemiaky GI 77). Ich chuť je zemiaková, avšak s menším orieškovo-zemitým nádychom. Niektoré odrody fialových zemiakov môžu byť dokonca mierne sladké. Okrem toho, ich neopozeraná farebnosť mení všedné pokrmy na vizuálny zážitok!

Fialové zemiaky sa dajú kúpiť v niektorých supermarketoch. Ich cena je priemerne od 1 – 6 eur za kilogram. Ak by ste si ich chceli vypestovať na svojej záhrade, počítajte s tým, že za 0,5 kg sadbových zemiakov zaplatíte 5 – 6 eur.

Ako ich pripraviť

Viete už ako vyzerajú a chcete inšpiráciu, ako fialové zemiaky využiť v kuchyni? Dobrá správa! Dá sa to rovnako, ako pri klasických odrodách.

  • Vyskúšajte fialovú zemiakovú kašu. Krásnu jemne fialovú farbu získa, ak ich zmiešate napolovicu s klasickými žltými zemiakmi.
  • Môžete si z nich dokonca pripraviť halušky alebo húževnaté zemiakové cesto na pirohy.
  • Pečené fialové zemiaky sú výborné s lososom, pečeným červeným mäsom, paradajkovou omáčkou a jemnými syrmi.
  • Ak by ste ich chceli použiť do šalátu, dajte si pri kúpe pozor na varný typ. Väčšina odrôd fialových zemiakov patrí do varného typu B alebo C, čo znamená, že sú viac múčnaté, náchylnejšie na rozpadnutie.

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame