Najznámejšie typy kolegov, ktoré sa vyskytnú v každej práci: Spoznáte ich tiež?

typy kolegov na pracovisku

Spoznávate tieto typy kolegov na pracovisku? (Zdroj: GettyImages)

Jedným z najväčších zdrojov napätia na pracovisku sú medziľudské vzťahy. Máte aj vy vo vašom kolektíve “čierne ovce”? Pozrite sa najčastejšie typy otravných kolegov. Poradíme vám aj spôsob, ako s nimi zaobchádzať, aby vám ich vplyv nekazil výkon ani náladu.

Lenivec

Na každom pracovisku sa nájde aspoň jeden lenivý kolega. Možno sa už dlhšie čudujete, ako je možné, že mu nečinnosť tak dobre prechádza. Dokonca vás môže vedome provokovať a viesť posmešné reči. Má na všetko čas, pôsobí uvoľnenie a paradoxne je maximálne spokojný. Problémom sa stáva najmä vo chvíli, kedy sa nesplnenie jeho úloh prenáša na ďalších a brzdí prácu kolektívu.

Ako si s ním poradiť? V prvom kroku skúste profesionálnu debatu, pri ktorej mu vysvetlíte jeho kompetencie a vaše očakávania. Ak to nepomôže, zdokumentujte prácu, zodpovednosť každého člena vášho tímu a obráťte sa na priameho nadriadeného.

Večný sťažovateľ

Okrem toho, že tento kolega zdržuje svojimi zbytočnými rečami, môže na vás pôsobiť toxicky – podobne ako citový upír. Neustále sťažovanie a hundranie vás určite oberá nielen o dobrú náladu na pracovisku, zároveň negatívne vplýva na koncentráciu.

Čo s človekom, ktorému nie je nič dobré? Nepočúvajte ho a nedávajte mu priestor na rozrečnenie. Ak patríte k empatickým ľuďom, je riziko, že sa veľmi rýchlo naladíte na jeho vnímanie reality a behom niekoľkých týždňov sa stanete verným pritakávačom. Ak sa ho nedá zbaviť a príde s ďalším problémom, vždy mu ako prvé položte otázku: “Ako by si to vyriešil ty?”

Samozvaný šéf

Možno je na pracovisku 15 rokov, prešiel cez viaceré pozície a má bohaté skúsenosti. Takýto človek môže byť pre pracovný kolektív darom, ale aj balvanom na nohe. Predovšetkým, ak svoje rady prezentuje ako jediné správne a nie je schopný prijať názory druhých. Slabších a menej zdatných kolegov dokáže rýchlo stiahnuť na svoju stranu a stáva sa samozvaným šéfom, ktorý ovláda väčšinu. Komunikácia a spolupráca s ním môže byť náročná.

Na zlepšenie situácie sa pokúste o spojenectvo. Vypočujte si jeho názory, prezentujte svoje a nájdite vzájomný kompromis. Ak máte rovnocennú pozíciu, nenechajte sa zastrašiť, hoci ste vo firme kratšie. Pri neustálej ignorácii a sabotovaní vašej snahy je jediným riešením debata so skutočným šéfom. On už zrejme bude vedieť, čo na neho zaberá!


Mohlo by vás zaujať: Lepí sa na vás dotieravý kolega či kolegyňa? Vieme, čo s tým!


Zlodej nápadov a úsilia

Správa sa ako najlepší kolega na svete, kým vám neukradne vaše niekoľkotýždňové úsilie. Prácu tímu dokáže odprezentovať ako svoj vlastný nápad. Môžete ho odhaliť hneď, no niekedy sa správa menej okato a necháva si pripisovať iba drobné zásluhy, ktoré nevzbudzujú pozornosť. Často pôsobí ako vyzvedač. S nadšením s vami vedie pracovné debaty a pýta sa na detaily, ktoré pre svoju časť práce ani nepotrebuje. Vždy sa snaží urobiť dojem na nadriadených.

Ak máte tušenie, že je vo vašej blízkosti kolega s podobnými úmyslami, zachovajte pokoj a pristúpte k problému radionálne. Bitka o lopatku na pieskovisku ani ťahanie za vlasy neprichádzajú do úvahy. Začnite vytvárať pravidelné správy o svojom pokroku, ktoré budete posielať priamo vedúcemu (emaily, reporty, tabuľky, fotodokumentácia).

Kráľ/kráľovná klebiet

Viete si predstaviť, že by ste na pracovisku nerozoberali klebety? Pravdepodobne nemožné! Tak, ako je v každom tíme lenivec, nájde sa aj človek, ktorý musí rozoberať každú pikošku do detailov. Klebetenie je už považované za bežnú súčasť medziľudských vzťahov, ktorá spolupracovníkov stmeľuje, ale aj delí. Pozor však, aby sa nezmenilo na nástroj, ktorý ubližuje a šikanuje! Rovnako tak si dajte záležať na tom, aby vás klebetná kolegyňa (ale aj kolega) nevtiahli do svojich intríg, ktoré môžu poškodiť kariéru a osobný život iného. Ak vás klebetná osoba denne v práci oberie o desiatky minút, pocítite to dokonca aj na svojom výkone.

Riešenie je prekvapivo jednoduché. Skúste ráznu vetu: “Nechcem byť súčasťou negatívnych debát.” Aj keď sa s veľkou pravdepodobnosťou stanete hlavnou postavou klebiet, tých pár dní “slávy” znesiete. Odmenou bude pokoj od klebetníka a čistejšie vzťahy s ostatnými.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame