Účastníkom cestnej premávky ste aj bez auta: Čo by mal vedieť každý chodec?

Doprava

SITA

Mnoho ľudí sa domnieva, že ak sa po ceste pohybuje pešo, nevzťahuje sa na nich žiadny zákon o cestnej premávke. Opak je však pravdou. Ako chodec máte určité povinnosti podobne ako cyklista či samotný vodič. Platí tu známe: neznalosť zákona neospravedlňuje. Na aké situácie si teda máte dávať pozor?

Pre niekoho je znalosť pravidiel prechádzania cez cestu či chodenia po ceste samozrejmosťou. Smutné štatistiky sú však svedčia  o tom, že aj chodci robia pri správaní sa v cestnej premávke chyby. Vlani na Slovensku podľa údajov Ministerstva Vnútra  zomrelo 66 chodcov. Tento počet tvorí takmer 23%-ný podiel na celkovom počte usmrtených.

Príčiny smrti chodcov

Najčastejšie sú prípady, keď sa vodič nevenuje vedeniu, nesleduje situáciu v premávke, neprispôsobí rýchlosť. Nezaostávajú však ani prípady, keď chodec náhle vbehne do jazdnej dráhy auta a vodič už nemá šancu zabrzdiť. Koncom decembra napríklad z neznámych príčin spadol pod kolesá autobusu 73-ročný chodec. V októbri zas ministerstvo informovalo o smrti chodcov, ktorí v tme a v tmavom oblečení ležali na ceste. Určite teda nezaškodí zopakovať si pravidlá správania sa pri chôdzi ani vám. Môžete sa vyhnúť pokute, ale aj nepríjemnej nehode.


Všetko o autách nájdete na www.podkapotou.sk


Prechádzanie cez cestu

Ide o jeden z najzákladnejších úkonov, ktorý absolvujete za deň aj niekoľkokrát a vo väčšine prípadov ste pri prechádzaní cez cestu v práve vy. Teda pokiaľ použijete prechod pre chodcov. Vodič je totiž povinný prispôsobiť rýchlosť jazdy tak, aby v prípade potreby dokázal pred prechodom zabrzdiť. Pokiaľ sa dodatočne zistí napríklad prekročenie rýchlosti zo strany vodiča, ste z problému von. Ani na prechode však nevstupujte na cestu len tak a poriadne sa pozrite – ak vás auto už raz zrazí, neuteší vás, že ste „predsa boli na prechode“. Ako prízvukuje aj ministerstvo – chodec nesmie vstupovať na cestu, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich áut nemôže cez cestu bezpečne prejsť.

Na prechod ste povinný použiť podchod, nadchod alebo prechod pre chodcov. Nezabudnite, že vozidlo s právom prednostnej jazdy ako je napríklad sanitka, polícia, hasiči alebo električka, má pred vami vždy prednosť.

Keď prechod chýba

Mimo prechodu pre chodcov prechádzajte len vtedy, keď na blízku žiaden nie je. Berte do úvahy vyššiu rýchlosť prichádzajúcich vozidiel a rátajte s tým, že prichádzajúce auto bude pri vás oveľa skôr ako by to bolo v meste. Voľte čo najkratšiu možnú cestu, teda kolmo na os cesty.


Mohlo by vás zaujímať: Dopravná nehoda vás môže stretnúť kedykoľvek: Viete, ako postupovať?


Po ktorej strane cesty chodiť?

Pokiaľ pri ceste nie je chodník, prípadne je neschodný, môžete použiť aj cestu. Mnoho chodcov využíva pravú krajnicu a to je nie len nesprávne, ale aj nebezpečné. V postavení chodca vždy využívajte ľavú stranu krajnice. A to aj vtedy, keď sa pohybujete na kolieskových korčuliach, tlačíte bicykel či motorku, prípadne máte so sebou vozík do šírky 600 mm. Vtedy pre vás platia pravidlá ako pre chodca. Za chôdzu po pravej strane krajnice môžete dostať pokutu až do výšky 60 eur.

Ako chodiť?

V prípade, že idete po krajnici pešo, vedľa seba môžete ísť aj dvaja chodci. Ak ale tlačíte vozík, ste na kolieskových korčuliach a podobne, musíte ísť v rade za sebou. Keď vás bude vedľa seba viac ako je dovolené, riskujete pokutu až do 60 eur. Obyčajná prechádzka, či len niekoľko metrov domov po hlavnej ceste, sa tak môžu poriadne predražiť.


Mohlo by vás zaujímať: Čierna skrinka už aj v autách: Usvedčí aj cestných pirátov a pomôže pri nehode


Dobrá viditeľnosť je základ

Najdôležitejšie ale je, aby ste boli dobre videní. Najviac dopravných nehôd, pri ktorých sú usmrtení chodci, sa stáva za zníženej viditeľnosti a v prípade, že chodci neboli videní. Ak sa pohybujete mimo obce za zníženej viditeľnosti (v hmle či tme), máte povinnosť mať na sebe reflexný odev alebo aspoň reflexný prvok. Vhodné je ho skombinovať napríklad so svetielkom či blikačkou z bicykla. Ak sa vám budú známi posmievať, nevšímajte si ich. Robíte to predsa pre svoju vlastnú bezpečnosť. V prípade, že po cestách pôjdete za zhoršenej viditeľnosti neosvetlení, hrozí vám pokuta do výšky 30 eur.

Opatrnosti nikdy nie je dosť. Obzvlášť na cestách

Toto platí najväčšmi pri chodcoch. Tí sú totiž najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky. Stačí jedno zlé rozhodnutie zo strany vodiča a môže dôjsť k vyhasnutiu ľudského života. Ak ste chodec, vždy dopredu rozmýšľajte a až potom konajte. Pokrčené plechy na aute sa opravia ľahko, váš život však nie…


Boli ste už svedkom alebo účastníkom nejakej dopravnej nehody? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: SITA, SITA, David, minv.sk
Odporúčame