Udržte sa štíhli a vo forme aj vo vyššom veku: Začnite s behom už dnes!

tenisky

photl.com

Nadýchať sa čerstvého vzduchu a dať si poriadne do tela – to nepatrí k výsadám len mladšieho pokolenia. Ak je vášmu srdcu športová aktivita naozaj blízka, vzdávať by ste sa jej s pribúdajúcimi rokmi nemali. Platí to aj o behu.

Predtým ako začnete

Ak cítite, že telo vám už neslúži tak ako kedysi, nie je hanbou poradiť sa vopred s lekárom. Rady odborníka sú neoceniteľné najmä v prípade, ak sa u vás už objavil nábeh na zvýšený krvný tlak či príznaky iného kardiovaskulárneho ochorenia. Vo všeobecnosti je však beh spolu s chôdzou považovaný za najprirodzenejší pohyb vôbec. Jeho zvládnutie by vám preto ani vo vyššom veku nemalo robiť problémy. ,,Behám už asi tridsať rokov. Občas som si síce dala od tohto športu pauzu, ale po čase mi vždy začal chýbať. Myslím, že práve vďaka nemu som stále v dobrej forme, nemám problémy s nadbytočnou hmotnosťou a som psychicky v pohode,“ potvrdzuje päťdesiatnička Jana.


Mohlo by vás zaujať:  Beh je výborný šport: Ako sa naň správne obliecť a obuť?


Ako na to?

Keďže s pribúdajúcimi rokmi sa výrazne spomaľuje metabolizmus vápnika, chrániť treba predovšetkým kosti, ktoré sa stávajú čoraz krehkejšími. Aby ste sa vyhli nepríjemnému zraneniu, dôležité je hlavne správne držanie tela a technika nášľapu. Počas behu sa nezabudnite dívať pod nohy, no hlavu držte hore a očami sledujte horizont. Aby ste sa rýchlo neunavili, mierne vypnite hruď, čo vám zároveň zabezpečí účinnú výmenu dýchacích plynov (kyslíka a oxidu uhličitého) v pľúcach. Ramená mierne pokrčte v lakti a pohybujte nimi protichodne k nohám tak, aby sa vám pred telom nekrížili. Dopad chodidiel na trať by rozhodne nemal pripomínať dupot slonov. Pri pomalšom tempe behu váhu prenášajte rolovaním chodidla od päty až po špičku. Takáto „kolíska“ totiž najlepšie ochráni namáhané kĺby. Svoje sily však nikdy neprepínajte – ak lapáte po dychu, okamžite spomaľte, prípadne beh preložte chôdzou.

Vybavenie

Jednou z najpríjemnejších charakteristík behu je to, že ide o pohybovú aktivitu, ktorá nevyžaduje veľké finančné investície. Alfou a omegou je kvalitná bežecká obuv, ktorá vám musí na nohe sedieť ako uliata. Aj malý pľuzgier totiž môže radosť z pohybu premeniť na hotovú katastrofu. Investovať sa preto oplatí aj do kvalitných ponožiek zo špeciálnych vlákien na odvod potu. Aj tu platí, že nakupovať treba u špecializovaných predajcov a nie v prvom čínskom obchode. Tie lacnejšie kúpite aj za 50 eur, ich cena sa ale môže vyšplhať aj na viac ako 150 eur. Ideálne je mať aspoň 2 páry bežeckých topánok. Jeden na behanie v suchom počasí a druhý pár hlavne na behanie v podmienkach, aké budú po niekoľko najbližších mesiacov. Ideálne sú topánky s nepremokavou membránou.


Mohlo by vás zaujať: Behanie verzus chôdza: Čo je lepšie pre vaše zdravie a čo pre postavu?


Rady na záver

Majte na pamäti, že v neskoršom veku je šanca na nečakané zhoršenie zdravotného stavu ďaleko vyššia. Predtým, než plní nadšenia pribuchnete za sebou dvere, nezabudnite na doklad totožnosti, ideálne kartičku poistenca. V prípade, že pravidelne užívate nejaké lieky alebo trpíte chronickým ochorením, majte tieto informácie vždy pri sebe spolu s telefonickým kontaktom na vašich najbližších. Všetky dôležité údaje vám totiž v naliehavých situáciách môžu zachrániť život. Beh by ste si mali vychutnať bez starostí, no pripravení na všetko.


Do kedy je podľa vás vhodné behať? Aké skúsenosti s týmto športom máte vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii. 

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame