Vek pod lupou: Človek môže za jediný rok zostarnúť aj o tri

Ruky

thinkstockphotos.com

Prečo môže byť biologický vek niekoľkonásobne vyšší ako ten, ktorý máme v rodnom liste, a prečo môže byť človek už v dvadsiatichšiestich rokoch starý? Z 20 percent majú starnutie na svedomí gény, zvyšok potom záleží na zdravotnom stave dotyčného a na životnom prostredí. Sú pritom ľudia, ktorí za jeden kalendárny rok zostarnú i o tri biologické roky. Ukazuje to štúdia medzinárodného tímu vedcov publikovaná na stránkach Proceedings of the National Academy of Sciences.

Americkí, izraelskí, britskí a novozélandskí vedci sledovali skupinu osôb od narodenia približne do veku štyridsiatich rokov. Ich cieľom bolo kvantitatívne vyjadriť biologické starnutie, ktoré nemusí zodpovedať reálnemu veku.

Niekto starne rýchlejšie

Veľkým nebezpečenstvom stretnutia bývalých spolužiakov organizovaných po dvadsiatich rokoch je to, že niekto nespozná kolegu, s ktorým sedel v jednej lavici. Hoci sa všetci narodili v rovnakom roku, každý z nich starne inak a v štyridsiatich rokoch sa medzi nimi môže vyskytnúť ten, ktorý vyzerá o 20 rokov starší. Z biologického hľadiska sa totiž môže stať, že niekto počas jedného kalendárneho roka zostarne o tri biologické roky.

Štúdia napovie

,,Máme mnohé štúdie o starnutí, ale ide predovšetkým o výskum na jedincoch, ktorí zostarli. Len málo výskumov sa vykonáva na skupinách mladých ľudí do začiatku ich štyridsiatky,vysvetľuje docent geriatrie z Centra pre štúdium starnutia a ľudského rozvoja Dukeovej univerzity Dan Belsky, ktorý výskum koordinoval. ,,Rozhodli sme sa teda merať starnutie na pomerne mladých jedincoch, pričom sme využívali údaje medzinárodnej štúdie zahŕňajúce stovky osôb narodených v rokoch 1972 a 1973 v rovnakom meste, ktoré boli sledované od narodenia do dneška. Merania sa konali v ich osemnástich, dvadsiatichšiestich, tridsiatichdvoch a tridsiatichôsmich rokoch, uvádza Dan Belsky.


Mohlo by vás zaujať: Spomaľte starnutie: Pomôže vám zelený čaj


Od srdca až po zuby

Počas výskumu vedci uskutočnili 18 rôznych biologických kontrol. Zvlášť sa merali funkcie pečene, obličiek, pľúc a metabolického a imunitného systému, taktiež úroveň HDL (dobrého“) cholesterolu, srdcové funkcie a dĺžky telomerov, koncových častí chromozómov, ktoré sa s pribúdajúcimi rokmi skracujú. Štúdia tiež zahŕňala stav chrupu a ciev v zadnej časti očí, merali sa niektoré fyzické a psychické schopnosti a koordinácia pohybov.

Rýchle starnutie = menšia výkonnosť

Na tomto základe vedci určili, že sa biologický vek jednotlivých účastníkov pohyboval od tridsať do šesťdesiat rokov, hoci mali podľa rodného listu tridsaťosem rokov. ,,Niektoré sledované osoby starli presne podľa reálneho veku, iné za jeden kalendárny rok zostarli o tri biologické roky a niektoré zase starli biologicky pomalšie ako podľa kalendára. Osoby, u ktorých bol nameraný biologický vek rovnajúci sa šesťdesiatke, mali tiež nízku výkonnosť, a to fyzickú (napríklad pokiaľ ide o stúpanie do schodov) i duševnú (napríklad pri riešení rodinných konfliktov),uviedli autori výskumu.


Mohlo by vás zaujať: Potraviny urýchľujúce starnutie: Ktorým sa treba radšej vyhnúť?


Starneme od 26

,,Predčasnému starnutiu organizmu zodpovedá aj vzhľad,pripomenuli vedci, ktorí predložili skupine vysokoškolákov fotografie skúmanej skupiny osôb. Študenti označili za staršie tie osoby, ktoré tiež v testoch vykazovali vyšší biologický vek. ,,Mnohí si myslia, že starnutie začína neskôr v živote, ale jeho známky viditeľné od dvadsiatich šiestich rokov,zdôraznil Belsky.

Môžete ho ovplyvniť aj vy

,,Starnutie nie je len genetický proces. Potvrdzujú to výskumy na dvojčatách. Veľký vplyv má životné prostredie. Štúdia nám ukazuje, akou cestou sa lekárska veda uberať, pretože je možné spomaliť proces starnutia tým, že pôsobíme na faktory ovplyvňujúce životné prostredie a životný štýl,doplnil vedec.


Čo si o vás myslí okolie, vyzeráte mladšie alebo staršie oproti skutočnému veku? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, La Repubblica
Odporúčame