Oblečenie z prírodných látok je trendom: Je naozaj lepšie, alebo ide o reklamný trik?

Foto: Gettyimages

V súčasnosti sú medzi výrobcami trendom najmä prírodné vlákna. Avšak, netreba zabudnúť ani na umelé vlákna a zďaleka ich netreba považovať za pekelné zlo. V odevnom priemysle majú stále svoje miesto a ich funkcia je nezastúpiteľná.

Marketing každej firmy zohráva dôležitú rolu. Musí zasiahnuť správnu cieľovú skupinu a čo je hlavné, musí byť aktuálny a jednoznačne trendy. V dnešnej dobe sa mnohí ľudia snažia byť eko a chcú ochrániť našu planétu od záhuby. Preto mnoho z firiem stavia svoj marketing na tom, že používajú materiály z prírodných vlákien. Existujú však odvetvia, kde by si prírodné alternatívy neškrtli, preto nie je otázkou ktorá látka je lepšia, ale skôr či potrebujeme ďalšiu vec. Koniec koncov to, že je odev vyrobený z prírodných vlákien neznamená, že jeho výroba mala na planétu nulový dopad.

Kladné vlastnosti prírodných materiálov:

  • savosť
  • tepelná izolácia
  • chladivosť
  • príjemné na dotyk

Negatívne vlastnosti prírodných materiálov:

Ak si myslíte, že prírodné materiálny sú tie najlepšie a žiadnu negatívnu vlastnosť nemajú, ste na omyle. Práve tieto materiály sa veľa stláčajú, nie sú tvarovo stabilné a zrážajú sa pri praní. Prímesi umelých vlákien majú tieto nevýhody kompenzovať.

Látky, ktoré sa nekrčia

Zatracovaný polyester, nylon, akryl alebo polyamid majú v odevnom priemysle svoje nezastupiteľné miesto. Vďaka nim sa látky toľko nekrčia, držia svoj tvar a nezrážajú sa. Ale, samozrejme, záleží na spôsobe použitia týchto vlákien. Vedia byť dobrými sluhami, avšak aj zlými pánmi.

Účinnejšie ako tie prírodne?

Umelé vlákna zohrávajú dôležitú rolu vo funkčnom oblečení a v outdoor odevoch určených do prírody. Pri tomto type oblečenia by iba prírodné materiály neobstáli. Napríklad funkčné tričká vedia pot z pokožky odviesť a nenasiaknuť na dlhú dobu. Ide o veľmi sofistikované vrstvené vlákno kombinujúce prírodné a umelé vlákno.

Samozrejme, asi nie je možné nájsť jedného víťaza, a preto je dôležité najmä uvedomiť si svoje spotrebiteľské správanie. Ak nám ide o dopad na prírodu, v prvom rade treba nakupovať uvedomelo. Je potrebné ďalšie tričko či šaty? Pochádza z veľkoobchodu, alebo od lokálnej značky či krajčírky? Ďalej môžete hľadať alternatívy ako second handy či prešívanie starého oblečenia. Obľúbeným kúskom tak vdýchnete nový život. Ak sa napokon rozhodnete urobiť vo svojom šatníku prievan, zvážte darovanie vecí charite.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: ČTK, plnielanu.sk
Odporúčame