Ušetriť na jedle môžete aj vy: Inšpirujte sa týmito tipmi

Bryndzové pirohy

flickr.com/twiga_swala

Lacné auto bude pravdepodobne menej kvalitné ako drahé. Lacný televízor svojimi parametrami nedosiahne na drahšieho súrodenca. Platí takáto rovnica aj vo svete potravín? Chvalabohu nie. Pozrieme sa na potraviny, ktorými potešíte nielen svoje bruško, ale aj peňaženku.

Tip číslo 1: Inšpirujte sa históriou

Bryndzové pirohy, strapačky, halušky a iné pochúťky sú pre cudzincov mimoriadne atraktívne. Ochutnať niečo z miestnej kuchyne patrí ku zvykom každého cestovateľa. Za tieto jedlá ochotne platia v reštauráciách oveľa viac, ako by vás vyšli doma. Preto je prvým krokom k tomu aby ste ušetrili nazrieť do minulosti. Napríklad také zemiaky na kyslo s pohárom čerstvého mlieka. Kedysi jedlo chudoby, dnes lacné a neuveriteľne energeticky bohaté jedlo. Obsahuje dostatok sacharidov, bielkovín aj tukov. Navštívte svoje mamy, oprášte ich kuchárske knihy a určite nájdete mnoho ďalších lacných receptov.

Tip číslo 2: Hustá polievka ako hlavný chod

Na polievkach sa dá ušetriť naozaj dosť. Samy o sebe sú pomerne finančne nenáročné. Ak ich však zahustíte, alebo začnete variť rôzne prívarky, dokážu poriadne zasýtiť. A drahé nemusia byť ani mäsové polievky. Mäso z vývaru môžete použiť do hlavného jedla.


Mohlo by vás zaujímať: Nezabúdajte na tradície: Pripravte si doma pirohy podľa vlastnej chuti


Tip číslo 3: Mäso využite naplno

Najdrahšou položkou v rozpočte je mäso. V jedálničku má svoje miesto, no môžete ho aspoň mierne obmedziť, prípadne nakupovať mäso v akcii. Rovnako sa naučte spracovať každý jeho kúsok. Najobľúbenejším je kuracie mäso. Keď kúpite celú kuru, vyberte z nej prsia. Tie budú výdatným a chutný druhým chodom. Stehná sa dajú použiť na pečenie, krídla podobne, krk či koža na varenie do polievky. Zužitkujete tak naozaj každý kúsok.

Tip číslo 4: Nakupujte z prvej ruky

Mäso sa dá dobre nahradiť strukovinami a mliečnymi výrobkami. Zaujímavou alternatívou ako ušetriť, je nakupovať tieto suroviny hneď z prvej ruky, ak máte takúto možnosť. Pokiaľ je vo vašej blízkosti salaš, syr z neho bude nielen lacnejší, ale aj čerstvejší a kvalitnejší ako ten z obchodu.

Tip číslo 5: Využívajte akcie

Máte v pláne variť niečo hneď na druhý deň po nákupe? V tom prípade sa nebojte regálu s potravinami tesne pred skončením dátumu spotreby. Takéto potraviny pár dní pred expiráciou bývajú často aj za polovičné ceny. A pritom im nič nie je. Na okamžitú spotrebu sú ako stvorené.

Tip číslo 6: Držte sa zoznamu

Na druhej strane sa v obchodoch nenechajte nachytať. Kupujte len to, čo nevyhnutne potrebujete a máte v pripravenom zozname. Určite vás zaujme mnoho lákavých akcií, tie vás však musia nechať chladnými. Inak miniete viac, ako ste mali v úmysle.


Mohlo by vás zaujímať: Overené recepty starých mám: Vráťte sa do detstva s pochúťkami zo zemiakov!


Tip číslo 7: Stavte na nátierky

Nátierky sú výbornou a lacnou alternatívou na raňajky. Nátierka z tuniaka, vajec, syra či medu nestojí veľa, je chutná a navyše aj zdravá. Nátierky sú k peňaženke oveľa šetrnejšie ako rôzne salámy či šunky. A častokrát sú aj chutnejšie.

Šošovicová polievka na kyslo

Potrebujeme: 120 g šošovice, soľ, bobkový list, 2 väčšie zemiaky, kúsky koreňovej zeleniny, cesnak, 2 dcl mlieka, múku na zahustenie, ocot

Príprava: Šošovicu prepláchneme pod tečúcou vodou a následne ju zalejeme. Necháme ju pár hodín namočenú. Potom dáme variť, pridáme cenak, bobkový list a necháme zovrieť. Keď šošovica zmäkne, vložíme pokrájanú zeleninu a zemiaky, osolíme. Do mlieka pridáme múku, rozmiešame a túto zmes nalejeme do polievky. Po zovretí pridáme ocot, zamiešame a môžeme podávať.

Zemiaková polievka

Potrebujeme: 3-4 zemiaky, soľ, mleté korenie, maggi korenie, múku

Príprava: Azda najjednoduchšia polievka zo všetkých. Zemiaky nakrájame a dáme variť. Dochutíme podľa potreby. Keď sú mäkké, na masle urobíme zápražku z múky a zahustíme.


Mohlo by vás zaujímať: Zdravá strava nemusí byť drahá: Čo si dopriať aj pri obmedzenom rozpočte?


Granadír

Potrebujeme: 1 kg zemiakov, olej, cibuľu, 360 g cestovín – fliačkov, mletú červenú sladkú papriku, 60 g eidamu

Príprava: Na oleji opražíme cibuľku, potom pridáme mletú papriku. Osobitne varíme na jemno nakrájané zemiaky a cestoviny. Po uvarení ich zmiešame dokopy a polejeme cibuľou. Dosolíme a na vrch pridáme nastrúhaný syr.

Vajcové rezne

Potrebujeme: 8 vajec, 800 g zemiakov, olej, strúhanku, soľ, uhorku, paradajku, cibuľu

Príprava: Zemiaky nakrájame na hranolčeky a dáme ich pražiť na oleji. Po tom, ako si urobíme hranolčeky, opatrne rozbijeme vajíčko na strúhanku. Z vrchnej strany ho posypeme strúhankou a dáme na panvicu. Na dekoráciu použijeme zeleninu.


Poznáte ešte nejaké ďalšie recepty na prípravu lacných jedál? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/twiga_swala, flickr.com/twiga_swala, David
Odporúčame