Ušetrite na kaderníčke: Nafarbiť vlasy a zakryť šediny zvládnete aj doma

vlasy

Youtube/AnnaShefia

Možno ste na domáce farbenie vlasov doteraz celkom nenazbierali odvahu a vždy ste sa radšej spoľahli na služby profesionálnky. Doba je však ťažká a pár ušetrených eur sa niekedy naozaj hodí. Ak by ste ich prijali aj vy, domáce farbenie môže byť jednou z vecí, ktorá vám ich prinesie. Netreba sa báť. Pri dodržaní základných pravidiel ho zvládnete aj vy. Výhodou tiež je, že sa pri vyberaní termínu nemusíte nikomu prispôsobovať a s farbou na hlave zvládnete umyť kúpeľňu či urobiť inú prácu, ktorej by ste sa u kaderníčky venovať nemohli.

Experimenty bokom

Ak aj patríte k experimentátorkám, keď nechcete byť z výsledku v šoku, spoľahnite sa pri domácom farbení radšej na overené odtiene. Prechod z tmavej na blond bez skúseností s farbením by mohol dopadnúť tak, že u kaderníčky zaplatíte za nápravu viac, ako keby ste k nej išli hneď na začiatku. Navyše by vás tento pokus zrejme odradil od akejkoľvek snahy o domáce farbenie.


Mohlo by vás zaujať: Keď vrásky zdobia aj vašu tvár: Vyhlaďte ich pomocou prírody!


Výber tej správnej farby

Ak chcete zakryť šediny, nezabudnite sa uistiť, že farba, ktorú ste si vybrali má naozaj takýto efekt a nejde iba o farbiaci šampón. Tiež pozor, ak chcete napríklad korienky vlasov zosvetliť – nedajte sa zlákať len obrázkom blond farby na krabičke, podstatný je zosvetľujúci efekt, ktorý nájdete na jej boku alebo zadnej strane. Niektoré svetlé farby totiž neobsahujú odfarbovač a pred ich nanesením treba vlasy najskôr odfarbiť.

Zavolajte si pomoc

Najmä ak máte dlhšie vlasy, na začiatku sa vám pomoc môže hodiť – vaša dcéra alebo priateľka vám pomôžu najmä pri nanášaní farby na zadné partie. Ak máte citlivú pokožku alebo problémy s alergiami, nezabudnite si už vopred spraviť test na pokožke podľa návodu.


Mohlo by vás zaujať: Chĺpky na tvári trápia mnohé ženy: Ideálny čas na ich odstránenie je práve teraz


Držte sa inštrukcií

Pred začatím nanášania si poriadne prečítajte návod na použitie. Sústreďte sa na to, na aké vlasy treba farbu nanášať – či na suché alebo vlhké a tiež pozor na umývanie hlavy, mnoho farieb sa nanáša na neumyté vlasy a dokonca platí, že „čím špinavšie, tým lepšie“, pretože vlas je porózny a pigment lepšie absorbuje. Pozorne si všimnite tiež dobu pôsobenia.

Pripravte sa

  • Aby ste predišli možným škodám, odstráňte z dosahu citlivé veci ako napríklad kúpeľňový koberček či šatstvo.
  • Oblečte si starú košeľu alebo len podprsenku (pozor na tričká s malým výstrihom –ťažko by sa cez hlavu vyzliekali) a cez plecia si prehoďte starý uterák, pri ktorom vám nebude prekážať jeho zafarbenie.
  • Nachystajte si tiež sklenenú alebo porcelánovú misku na farbu (ak nie je nádobka alebo aplikátor v balení) a štetec na nanášanie (môže byť aj klasický starší široký štetec – ale čistý).
  • Ak si farbíte vlasy sama, pripravte si ešte jedno zrkadlo, aby ste mohli kontrolovať nanesenú farbu aj na temene hlavy.
  • Pripravte si aj papierové obrúsky na odstránenie farby z nevhodných miest.
  • Po línii vlasov naneste hrubšiu vrstvu mastného krému, aby ste predišli zafarbeniu pokožky na čele a podobne.

Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom med: Pre lepší spánok, mladistvý vzhľad pleti aj proti kašľu


Ako na to?

Začnite s nanášaním farby podľa návodu, nezabudnite si nasadiť priložené rukavice. Ak si dofarbujete korienky vlasov, farbu naneste najprv na ne, nechaje pôsobiť podľa návodu a až potom nafarbite zvyšok hlavy. Nič hrozné sa však nestane ak na toto pravidlo zabudnete a farbu nanesiete hneď na celú hlavu.

Väčšinou sa na záver odporúča farbu vo vlasoch prečesať, aby sa predišlo nerovnomernostiam. Skontrolujte v oboch zrkadlách či je farba nanesená všade, ak ste niekde zasiahli pokožku, odstráňte farbu papierovým obrúskom čo najskôr – po uplynutí doby pôsobenia je už zvyčajne neskoro a na koži budete mať škvrny. Zvyšky zarobenej farby neodkladajte, naneste ich ešte na vlasy alebo ich vyhoďte. Nastavte si budík, ktorý vás upozorní, že treba farbu zmyť.

Starostlivosť po

Všetky farby dnes majú priložený aj balzam po farbení. Ten naneste klasicky po vymytí farby a nechajte ho niekoľko minút pôsobiť. Potom vlasy upravte ako inokedy.


Farbíte si vlasy doma? Ak máte nejaké tipy, podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii..

Zdroj: Youtube/AnnaShefia, Youtube/AnnaShefia, Zora
Odporúčame