Úžasný tea tree olej: Je skvelý pri nachladnutí, aftách aj oparoch

Tea tree oil

thinkstockphotos.com

Silica z listov stromu tea tree, ktorý patrí do botanickej čeľade myrtovitých, nesprávne označovaného aj čajovník, je známa svojimi účinkami na zdravie už storočia. Tieto pre ľudí osožné vlastnosti sú otestované a zdokumentované takmer 100 rokov. Viac ako desaťročie je tea tree olej v Európe zaradený medzi terapeutické látky. Za tento čas sa éterický olej dostal z Austrálie do všetkých kútov sveta.

Výťažky z tea tree sú súčasťou mnohých kozmetických výrobkov pre starostlivosť o pleť a vlasy. Jeho aktívne látky sú antiseptické, ničia vírusy, baktérie aj plesne, čím je výnimočný. Má čistiace, chladivé a protizápalové vlastnosti. Pre veľmi silné imunostimulačné pôsobene je obzvlášť užitočný pri ochoreniach ako infekčná mononukleóza a choroby súvisiace s oslabenou imunitou. Pre ne by olej tea tree nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Prinášame vám zopár praktických rád na využitie 100% prírodnej silice.

Popis

Silica vhodná pre aromaterapiu musí byť prírodná, neriedená, označená botanickým názvom Melaleuca alternifolia. Jej základné vlastnosti sú:

  • bezfarebná až svetložltá tekutina
  • typická vôňa po terpénoch, pripomína eukalyptus
  • dá sa aplikovať aj neriedená priamo na pokožku

Môže rozpúšťať niektoré plasty, preto sa uchováva v sklenených nádobkách. U citlivých osôb a malých detí je potrebné riedenie v rastlinnom oleji alebo alkohole.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nepríjemné afty: Ako sa zbaviť bolestivých pľuzgierikov v ústach?


Akné a nečistá pleť

Ak vám pupáky a rôzne vriedky komplikujú život, siahnite po tea tree. Na zapálené póry a hnisavé vyrážky aplikujte čistú silicu. Silné antiseptické látky, ktoré obsahuje, ničia baktérie, brzdia zápalové procesy a urýchľujú hojenie. Vyhnite sa však okoliu očí, pretože zasiahnutie tejto citlivej oblasti spôsobí nepríjemné slzenie a štípanie.

Herpes a afty

Pri prvom náznaku blížiaceho sa oparu, ako je šklbanie na pere a začínajúci opuch, poklepávajte postihnuté miesto neriedenou silicou každé 2 hodiny, prípadne zmiešajte s troškou alkoholu, napr. vodkou. Ak zasiahnete včas, tea tree olej si poradí s vírusmi a zabráni rozvoju herpetickej vyrážky. Pri rozvinutom štádiu urýchli aplikácia oleja ústup problémov.

Ten istý postup sa dá využiť aj pri ovčích kiahňach. Keďže ich pôvodcom je herpetický vírus, potieranie pľuzgierikov vatovou tyčinkou namočenou v neriedenej silici, alebo alkoholovom roztoku, pomáha pri zvládnutí tohto nepríjemného ochorenia. Tlmí svrbenie, zabraňuje infikovaniu vyrážok a tým aj predchádza vzniku jaziev po nich.

Vatovou tyčinkou si pomôžete tiež pri boľavých aftách v ústach, prípadne môžete ústnu dutinu vyplachovať olejom zriedeným v pohári vlažnej vody. Pomáha aj pri opuchoch ďasien a môže sa používať tiež ako ústna voda.


Tiež by vás mohlo zaujať: Stop boľavým ústam: Zatočte s nepríjemnými aftami ešte dnes!


Nádcha

Pri nádche je veľmi účinné inhalovanie oleja z tea tree pomocou aromalampy alebo z nádoby s horúcou vodou. Okrem pozitívneho upokujujúceho vplyvu na dýchacie cesty účinné látky zároveň ničením vírusov vo vzduchu dezinfikujú priestor miestnosti. Zvlhčovanie a podpornú hygienu nosa pri prechladnutí dosiahnete pridaním 4 kvapiek olejčeka tea tree do 25 ml nosného spreja Vincentka. Pred každým použitím dobre potraste a aplikujte 4 vstreky do každej nosnej dierky.

Deťom pomôžete a uľavíte, ak do slnečnicového oleja pridáte tea tree. Na polievkovú lyžicu postačia 1-2 kvapky. Touto zmesou potom pomocou vatovej tyčinky čistite nosné dierky.

Bolesti hrdla

Ak vás postihli bolesti hrdla, ľahko si pripravíte účinné kloktadlo. Do lyžičky medu nakvapkajte 5 kvapiek tea tree, rozmiešajte v 0,75 dl vlažnej vody a kloktajte niekoľkokrát denne.

Gynekologické zápaly a svrbenie

Významnou vlastnosťou oleja tea tree je schopnosť účinne bojovať s kandidou albicans. Tá je najbežnejším pôvodcom gynekologických ťažkostí. Pri prvých príznakoch vaginálneho dyskomfortu si pomôžete, ak nakvapkáte na tampón 4-5 kvapiek silice z tea tree a zavediete do pošvy. Olej prináša rýchlu úľavu, neštípe, ochladzuje podráždené sliznice a pôsobí anitsepticky. Tampóny  je potrebné často meniť. Lepšie účinky dosiahnete, ak ku tea tree pridáte aj levanduľovú silicu.


Na čo všetko využívate tea tree olej vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame