V Česku už tučných ľudí nepribúda: Čo za tým je?

Cvičenie

photl.com

Od nadbytočných kilogramov nepomôžu ľuďom podľa prednostu 3. internej kliniky Všeobecnej fakultnej nemocnice profesora Štěpána Svačinu potravinové doplnky, rôzne „zázračné“ prípravky, módne diéty, ani funkčné potraviny, ktoré podľa výrobcov majú popri výživovej hodnote aj zdravotný efekt. Jediným univerzálnym liekom je podľa neho pohyb. Kilá navyše má 52 percent Češiek a Čechov, 20 percent je obéznych. Nejde pritom len o kozmetický problém, hlavný je vplyv na zdravie.

Pri hodnotení zdravotného rizika záleží na type obezity – typ hruška, čiže ženský, hromadí tuk výraznejšie na zadku a stehnách. Typ jablko, čiže mužský, hromadí tuk v oblasti brucha, práve to je pre zdravie veľmi rizikové – stúpa riziko cukrovky, vysokého tlaku a cholesterolu, ktoré môžu viesť až k infarktu, mŕtvici alebo ischémii dolných končatín.

Pravidlo úspešného schudnutia

Úspešný postup pri liečbe obezity spočíva podľa Svačinu v tom, že sa súčasne zvýši výdaj a zníži príjem energie. Znamená to zmenu životného štýlu a výživových zvyklostí. „Nezostáva teda nič iné ako cvičiť a snažiť sa schudnúť obmedzením množstva energie, ktoré prijmeme,“ zdôraznil.

Obezitológovia vykonávajú od roku 2000 opakovane štúdie výskytu obezity v ČR. Zatiaľ boli štyri, v prvých troch počty obéznych ľudí stúpali, vo štvrtej ako by sa nárast zastavil. Tento rok budú výsledky najnovšej štúdie, ktorá buď trend potvrdí, alebo sa zistí, že išlo o matematický výkyv.


Mohlo by vás zaujímať: Chudnutie podľa Slovákov a Čechov: Takto zhadzujeme kilá najčastejšie


Čo je za poklesom?

Podľa lekára Martina Matoulka mohol byť pokles daný tým, že každá matematická krivka má svoj vrchol. „Treba povedať, že sú medzi nami ľudia s génmi, ktoré sa s tým vedia popasovať. Stravujú sa nevhodne, necvičia a sú štíhli. Tiež jedno vysvetlenie je, že obezita z populácie mizne – skôr zomrú a nahradí ich nová generácia. Nevydržia ako tí štíhlejší, ktorí sa dožívajú vyššieho veku,“ povedal.

Svačina zdôraznil, že keď človek aspoň trochu cvičí, robí pre seba z hľadiska zdravotnej prevencie viac ako ten, kto síce má ideálnu postavu, ale neurobí žiadny pohyb navyše. „Platí, že ‚fit fat‘ znamená menšie riziko ako ‚unfit unfat‘,“ zhrnul.


Trpíte vy alebo vaši blízki obezitou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Zora, ČTK
Odporúčame