V Tatrách nazbierali 1,5 tony jedľových šišiek: Pozrite, na čo ich použijú!

ihličnatý les

Pri Malackách vysadili nové stromy (Zdroj: Freepik/master1305)

Túto jeseň sa zberačom v troch lokalitách podarilo nazbierať celkovo 1642 kilogramov jedľových šišiek. Informuje o tom Správa Tatranského národného parku (TANAP) na svojej webovej stránke. Tieto šišky budú použité na vypestovanie nových stromov.

Pracovníci Správy TANAP-u, ktorá sídli v Tatranskej Lomnici, šišky zatiaľ uskladnili, aby sa presušili a pripravili na vylúštenie semienok. „Z viac ako 1,5 tony šišiek získame približne 200 kilogramov semienok, z ktorých vypestujeme od 700.000 do jedného milióna sadeničiek jedle,“ povedal Radoslav Žlkovan z odboru starostlivosti o lesné ekosystémy a genofond drevín. Stromčeky v budúcnosti skrášlia nielen niektoré časti Tatier, ale aj lesy naprieč časťou severného Slovenska.

Vylúskané semienka z tohtoročnej sezóny vysejú pred príchodom zimy do výsevných rámov s priaznivým prostredím a špeciálnym substrátom. „Pri dobrej starostlivosti budú o päť rokov pripravené na život v lese,“ dodáva Správa TANAP-u.

Ďalej pripomína, že jedľa biela je jedným z dvoch tatranských ihličnanov, ktorým sa šišky rozpadajú ešte na stromoch. Zberači preto musia vždy v polovici septembra vyliezť až do viac ako 30 metrov vysokých korún.

V jarných mesiacoch taktiež zbierali semeno bresta, z ktorého už rastú nové stromčeky. V lete boli na rade šišky limby a teraz zberači pokračujú javorom horským. Na zimu sa chystajú na zber šišiek smrekovca a smreka. „Zber robíme výlučne v uznaných zdrojoch semennej suroviny TANAP-u. Niektoré semená, ktoré sa hneď nevysievajú, putujú na dlhodobé uskladnenie do špeciálneho skladu, z ktorého sa v prípade potreby dajú vyzdvihnúť,“ doplnil Žlkovan.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame