Vaňa alebo sprchový kút: Spoznajte ich výhody aj nevýhody

Byt

guide-home.com

Staviate dom, rekonštruujete byt, alebo len prerábate kúpeľňu? Iste sa skôr či neskôr stretnete s otázkou, či si vybrať vaňu alebo sprchový kút. V nasledujúcich riadkoch si predstavíme výhody a nevýhody každého z týchto riešení.

Takmer každý by chcel mať veľkú vaňu, v ktorej by si večer mohol poležať s pohárom šampanského. Nie každý si to však môže dovoliť a to nie len z finančnej stránky. Vaňa totiž nie je obvykle tou najdrahšou, ale aj najrozmernejšou položkou. Dobré je si pred kúpou zistiť rozmery vašej kúpeľne a na základe toho sa rozhodovať o veľkosti žiadanej vane. Pomôžu vám nie len kúpeľňové štúdiá, ale aj rozličné počítačové programy alebo papier a pravítko, vďaka ktorým si budúcu kúpeľňu navrhnete podľa vašich predstáv.

Do úvahy berte aj rozmerovú rezervu. Stať sa môže to, že sa budete musieť zmieriť s rohom vane, o ktorý si budete neustále udierať nohu, prípadne s práčkou natlačenou hneď pri stene. Taktiež si vopred ujasnite, či si dokážete odpustiť v kúpeľni bidet, prípadne či si želáte dve umývadlá alebo si vystačíte s jediným. Čo sa týka financií, ťažko hodnotiť, záleží od vašej predstavy. V niektorých prípadoch vyjde lacnejšie vaňa, v iných sprchovací kút, cena je zhruba porovnateľná.


Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: Zlepšováky pre malé kúpeľne – na reálnom príklade


Vaňa: Relax a účelnosť v jednom

V dobe stiesnených kúpeľní sa rozmerná rohová vaňa s tryskami môže javiť ako luxus. Na podobný výstrelok totiž potrebujete skutočne dostatok miesta, najmenšie vane začínajú pri rozmeroch 1250 x 1250 mm. Prirátať treba aj vyššiu cenu za kúpeľ pre vyššiu spotrebu vody.

Klasické vane majú najčastejšie rozmery 1600 x 700 mm. Nájdete samozrejme aj menšie, ležanie v nich však bude menej pohodlné, prípadne úplne nemožné.

Existujú aj menšie, takzvané sedacie vane. Takúto vaňu si zaobstarajte len v prípade, že nemáte problémy s pohybom. Vstup do nej je vysoko, tento problém môže odstrániť vymurovaný schodík pred vstupom do nej. Avšak o niekoľko rokov vám dostať sa do nej môže spôsobovať nemalé problémy. Na trhu nájdete aj vane s veľmi pohodlným prístupom, majú samostatné otváracie dvierka. Sú však málo rozšírené a finančne veľmi nákladné.

Výhody vane

Výhodou vane je možnosť ručného prania v nej, prípadne kúpania malých detí. Ak prídu na návštevu malé vnúčatá, okúpať ich v sprchovom kúte bude problematické. Najväčšou výhodou je ale pôžitok, ktorý si vo vani môžete dopriať. Voňavý kúpeľ s bohatou penou je tým správnym oddychom po náročnom dni.

Sprchový kút: Aj do malej kúpeľne

Sprchový kút je ideálnym riešením pre malé kúpeľne. Jeho rozmery sú štandardne 900 x 900 mm a v rohu nezaberie príliš veľa miesta. Jeho vanička môže mať rôzne tvary a aj hĺbku. Ak chcete svoj kút využívať univerzálnejšie, voľte hlbšiu vaničku, ktorá môže poslúžiť aj na umývanie detí. Pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou sú ideálne nízke vaničky, ktoré uľahčujú vstup. Niektoré kúty nemajú ani vaničku, stačí použiť vhodné materiály obkladov a spádovanie do podlahového výpustu. V tomto prípade treba dbať na výber protišmykových materiálov. Na zvýšenie bezpečnosti je ideálne použitie madla, oceníte aj možnosť inštalácie sklopnej sedačky priamo do kúta. Ak vám nestačí najjednoduchší variant, na trhu nájdete aj kúty s masážnymi tryskami, ktoré vám spríjemnia sprchovanie. Ešte jedna rada, ak máte malú kúpeľňu, voľte kút s posuvnými zatváracími dverami, priestorovo je to totiž najideálnejší variant.


Mohlo by vás zaujímať: Zariaďujete alebo prerábate kúpeľňu? Poradíme vám, na čo nezabudnúť


Aj vaňa aj sprchový kút

Áno, môžete mať v kúpeľni oboje. No existuje ešte jedna možnosť. Kúpiť si akéhosi kríženca. Takéto vane majú jednu časť prispôsobenú na sprchovanie. Obvykle majú tieto časti rovnú podlahu, na ktorej sa menej šmýka a taktiež prepážku proti striekaniu vody po okolí. Zároveň si môžete dopriať pohodlie teplého kúpeľa a ak naň nemáte čas, ani rýchla a osviežujúca sprcha nebude najmenším problémom.

To, pre čo sa rozhodnete, je už len a len na vašom zvážení. Rozhodujúcim faktorom je veľkosť vašej kúpeľne. Ak máte miesto a financie, doprajte si rozmernú rohovú vaňu a zvlášť sprchový kút. Ak máte miesto len pre vaňu, tá s časťou na sprchovanie by mohla byť tým pravým. A ak máte problémy s pohybom, či nedostatok priestoru, vybrať si môžete z mnohých pekných sprchovacích kútov.


Čo by ste si pri prerábaní kúpeľne vybrali vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: guide-home.com, guide-home.com, David
Odporúčame