Športovať v horúčavách sa vám nemusí vyplatiť: Čo všetko vám vlastne hrozí?

Muž

thinkstockphotos.com

Čaká vás o mesiac dovolenka pri mori a vy ste si dali záväzok, že zhodíte nadbytočné kilogramy cvičením? Ide o chvályhodné úsilie, v sparných dňoch však postupujte opatrne. Priveľkú záťaž by vaše telo nemuselo zvládnuť a vy by ste namiesto k moru cestovali do nemocnice.

Športovanie v horúčave môže byť pre netrénovaného človeka prílišnou záťažou, pretože sú oveľa viac namáhané srdce a cievy, hovori primár kardiologického oddelenia Nemocnice Na Homolce Petr Neužil. Pozor si treba dať tiež na búrky práve pred nimm býva dusno, čo pre športovanie nie je priaznivé.

Záťaž aj pre zdravých

Primár pripomenul, že vysoké letné teploty zvyčajne vadia ľuďom s chorým srdcom a cievami, značnou záťažou ale aj pre ľudí úplne zdravých. V extrémnom teple je zaťaženie srdca dvojnásobné, telo má zvýšené nároky na udržanie rovnováhy vo výdaji vody a na zabezpečenie väzkosti krvi. V horúčave krv hustne, čo organizmus zaťažuje.

Dôležité je, akú človek kondíciu. Pokiaľ je síce zdravý, ale netrénovaný, je pre neho aj obyčajná námaha v horúčave porovnateľná so situáciou, ako by miesto pár kilometrov bežal maratón, upozornil primár. Aj trénovaný športovec ale vydá pri vysokých teplotách viac energie a zaťažuje termoreguláciu.


Mohlo by vás zaujať: Prehnali ste to s cvičením či prácou? Zbavte sa svalovice rýchlo a účinne!


Čo sa s telom deje?

Skolabovať môže človek pri športovaní v horúčave práve preto, že srdcový výdaj nestačí pokryť vysoké nároky na obeh a zároveň na výmenu tepla, teda odparovanie vody.

Je to rovnaké, ako by sa obézny človek dosýta najedol a potom si vliezol do horúcej vane. Ide o distribúciu prekrvenia to sa v horúcom kúpeli zvyšuje v oblasti kože, a pritom je nutné prekrviť zažívací trakt. V tej chvíli nezostáva srdcová kapacita na prekrvenie mozgu. Obdobne sa to odohráva v horúčave pri prevádzkovaní fyzickej záťaže,opísal.

Opatrnosť je na mieste

Pri športovej záťaži sa môže prvýkrát prejaviť aj skrytá srdcová vada. Typické je to u výkonnostných športovcov, ktorých pri vrcholových stretnutiach postihne náhla smrť. Príčinou býva zhrubnutie svaloviny ľavej komory srdca. Pri námahe nastane fibrilácia komôr, srdce sa nekoordinovane chveje, čo je nezlúčiteľné so životom.


Máte skúsenosti so športovaním v extrémnych horúčavách? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, ČTK, Zora
Odporúčame