Včelí peľ ako liek: Prospieva cievam, nervom a bojuje proti starnutiu

Včela

thinkstockphotos.com

Včelí peľ je bohatý napríklad na rutín, ktorý posilňuje cievy. Ďalšie látky blahodarne vplývajú na telesnú i duševnú kondíciu, preto je výborným doplnkom stravy pre starších ľudí alebo v čase rekonvalescencie po vážnejších chorobách.

Včelí med, materská kašička alebo včelí propolis sú bežnou súčasťou našich domácností a s obľubou ich používame. Lenže včelári ponúkajú na predaj aj včelí peľ, ktorý je pre zdravie výnimočne prospešný.  

Nie je peľ ako peľ

Včelí peľ obsahuje veľké množstvo prospešných látok, ako napríklad vitamíny, minerály, mastné kyseliny či proteíny. Jeho zloženie však závisí od rastlín, z ktorých pochádza. Podstatnú úlohu zohráva aj spôsob spracovania a následné uskladnenie.

Zloženie včelieho peľu

Včelí peľ patrí k produktom, ktoré sú nabité antioxidantami bojujúcimi proti voľným radikálom. Zloženie včelieho peľu je naozaj pôsobivé. Nachádzajú sa v ňom vitamíny A, C, D, E, K, skupiny B, draslík, horčík, železo, kremík, vápnik, proteíny, aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny, ale aj sacharidy, enzýmy a ďalšie látky.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom med: Pre lepší spánok, mladistvý vzhľad pleti aj proti kašľu


Pre koho je včelí peľ vhodný?

Včelí peľ dokáže vraj pomôcť pri pomerne širokom spektre problémov:

 • Včelí peľ je zásobárňou rutínu, ktorý má pozitívne účinky na cievy. Ocenia ho ľudia, ktorí majú problém s kŕčovými žilami alebo hemoroidmi.
 • Ste v strese, pociťujete nervozitu a celkové vypätie? Aj v tomto prípade je včelí peľ na nezaplatenie, pretože má pozitívne účinky na nervovú sústavu.
 • Keďže je výnimočne bohatý na živiny, posilňuje obranyschopnosť a pomáha dostať sa do formy po chorobách alebo operáciách.
 • Je označovaný aj ako prostriedok proti starnutiu alebo „elixír mladosti“, pretože pozitívne vplýva na duševnú i fyzickú stránku človeka.
 • Pomáha pri problémoch s prostatou i s príznakmi, ktoré sa vyskytujú v období klimaktéria.
 • Podporuje chuť do jedla a je bojovníkom proti únave. S užívaním sa odporúča začať napríklad na jar, keď môžu organizmu chýbať dôležité látky a je zanesené toxínmi.
 • Siahnite po ňom i vtedy, keď sa potrebujete sústrediť napríklad na dôležitú pracovnú úlohu.
 • Odporúča sa užívať i pri problémoch s neplodnosťou, pretože stimuluje produkciu pohlavných hormónov.
 • Je prevenciou zápchy i hnačky, teda zabezpečuje správne fungovanie čriev.
 • Je vhodný pri anémii, ktorá vzniká najčastejšie z nedostatku železa v ľudskom organizme.
 • Pomáha pri kožných problémoch ako ekzémy alebo akné a tiež podporuje rast vlasov.
 • Vďaka pestrej škále zdraviu prospešných látok je užitočný aj ako doplnok pri chudnutí, ktorý dodáva živiny a napomáha správnemu fungovaniu metabolizmu.

Mohlo by vás zaujať: Medom ku kráse a pevnejšiemu zdraviu: Vyskúšať tieto tipy sa oplatí


Dodržujte dávkovanie

Pri nedodržiavaní dávkovania môže dôjsť k hypervitaminóze (predávkovaniu vitamínmi). Aj preto odborníci odporúčajú robiť si pri užívaní včelieho peľu prestávky. Dospelým sa odporúča konzumovať jedna čajová lyžička (cca 5 gramov) denne ako prevencia. Pri zdravotných problémoch možno užívať 2-3 čajové lyžičky, maximálne však 20 g denne. Ešte predtým je však vhodné vyskúšať užiť iba niekoľko zrniečok, či nedôjde k alergickej reakcii. Konzultovať užívanie včelieho peľu by mali s lekárom alergici!

Ako chutí lepšie?

Ak vám nevyhovuje samotné užívanie peľu, tak ho primiešajte do jogurtu, džúsu, ovesených vločiek, kaší alebo iného jedla. Existujú však aj ďalšie spôsoby. Rozmiešajte včelí peľ spolu s medom vo vode a vypite. Poprípade ho pridajte do ovocných šalátov alebo ním vyzdobte koláče či zákusky. V žiadnom prípade ho však nepoužívajte do jedál, ktoré sa budú tepelne upravovať, pretože vtedy dochádza k strate jeho vlastností. Ceny peľu sú veľmi rôzne, oplatí sa pozrieť vo viacerých obchodoch – niekde kúpite za osem eur ani nie štvrť kila, inde aj pol kila.


Vyskúšali ste už včelí peľ? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame