Včelia materská kašička: Ponúka výživu, ktorá stojí za to

Včely

sxc.hu

Včelia materská kašička je jedným z dôležitých, no menej známych produktov včelstva. Včely ňou kŕmia plody a včeliu kráľovnú. Tá jej vďačí za svoj dlhý vek, obdivuhodné schopnosti a veľkosť. Kašička je skvelou pomocou pri množstve zdravotných, kozmetických, ale aj výživových problémov. Používali ju už starí Inkovia, Rimania, či Egypťania a ľudstvu pomáha dodnes aj pod o čosi známejším názvom – „gelée royale“.

Výživa pre včeliu kráľovnú

Včelia materská kašička je výlučok hltanových žliaz včiel, ktorý používajú na výživu plodov včiel, trúdov a najmä včelej kráľovnej. Práve vďaka materskej kašičke má včelia kráľovná toľko sily a zvládne naklásť neuveriteľné množstvá vajíčok. Výživnej kašičke vďačí aj za svoj neporovnateľne dlhší život, oproti ostatným včelám. Obyčajné včely sa kašičkou kŕmia len prvé tri dni života a žijú v priemere len 45 dní. Včelia kráľovná sa kašičkou vyživuje celý život, ktorý trvá úctyhodných 4 – 5 rokov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Sladký všeliek: Med proti nespavosti či namiesto antibiotík!


Používali ju už Egypťania, Inkovia aj Rimania

Jej história siaha veľmi ďaleko. Túto vzácnu zmes, vytvorenú včelami, používali už starí Rimania či Egypťania, ktorí ju používali najmä na kozmetické účely. Inkovia ju zas využívali predovšetkým na vzpruženie tela a duše. Materská kašička má bledožltú farbu, je medovej konzistencie a má slabú vôňu. Je veľmi citlivá a preto ju treba po získaní z plástu najneskôr do troch dní zakonzervovať.

Materská kašička či gelée royale?

Za účelom zisku sa včelia kašička premenovala na luxusnejšie znejúci názov – gelée royale, ktorý ponúka punc luxusu a noblesy. Ak potom výrobcovia do krému pridajú magický gelée royale, jeho cena sa vyšplhá omnoho vyššie. Nečudo, že z pultov drogérií na vás číha hneď niekoľko takýchto výrobkov. Jej účinky ale stoja za to.

Včelia kašička má aj tieto účinky:

 • kozmetické – pomáha predchádzať starnutiu pleti a má omladzujúce účinky. Nájsť ju môžeme v rôznych pleťových krémoch, maskách, mliekach, či vodách, pomáha pri akné, či dermatologických problémoch
 • farmaceutické – dokáže pomôcť pri poruchách trávenia, zlepšuje odolnosť organizmu, pomáha pri anémii, aterioskleróze, astme, depresiách, nechutenstve, po chirurgických zákrokoch, pri skleróze multiplex, pri zhoršení zraku a sluchu, pomáha na štítnu žľazu, pri vyčerpaní organizmu, zmenách na sietnici oka, či zápale hrubého čreva, pri liečbe sterility, zvyšuje potenciu u mužov a zlepšuje aj pamäť
 •  výživové – používa sa ako doplnok výživy na podporu organizmu, pri preťažení, v starobe, alebo na preventívnu celkovú výživu organizmu.

Tiež by vás mohlo zaujať: Chovanie včiel či rýb na jedlo v paneláku: Nový trend v zdravej výžive?


Včelia materská kašička obsahuje:

 • minerály: železo, mangán, zinok, kobalt
 • aminokyseliny: arginín, histidín, valín, metianín, triptofan
 • proteíny
 • vitamíny skupiny B, A, C, D a E
 • významné množstvá kyseliny pantothénovej (vitamín B5)
 • kyselinu fóliovú, kyselinu nikotínovú
 • biotín
 • éterické oleje.

Kde ju zohnať?

Včeliu materskú kašičku si najjednoduchšie môžete kúpiť v lekárni vo forme tabliet. Jedno balenie, ktoré obsahuje 37 tabliet, vás vyjde asi na 3,50 E. Tento prírodný liek sa zvykne zamiešavať aj do medu. Ak teda doma často používate med, skúste sa v obchode poobzerať po takom, ktorý ju obsahuje. Pre svoje zdravie tak urobíte ešte viac.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame