Vedľajšie účinky potravín nepodceňujte: Môžu byť nebezpečné

Mlieko

pexels.com

Ovocie, zelenina aj mliečne výrobky sú, samozrejme, v prvom rade veľmi zdravé. To však neznamená, že žiadne z nich nemôže mať vedľajšie účinky a môžete ich jesť kedykoľvek vo veľkom množstve. Veď ako sa hovorí, všetkého veľa škodí a to najmä vtedy, ak si nedáte pozor.

Mlieko a neúčinné antibiotiká

Mlieko a iné mliečne výrobky nie sú vhodné na zapíjanie liekov, špeciálne antibiotík. Kvôli vysokému obsahu vápnika a živých kultúr negatívne vplýva na vstrebávanie liekov, ktorých užívanie je potom úplne zbytočné a bez výsledku. Najhoršie pôsobí mlieko pri užívaní antibiotík na liečbu močových ciest, kĺbov, pohlavných orgánov, dýchacích ciest či tráviaceho traktu, ale aj pri užívaní chemoterapeutík.

Info: Rovnako, ako antibiotiká a chemoterapeutiká, sa mliekom neodporúčajú zapíjať ani lieky, ktoré užívate ráno na prázdny žalúdok. Ak však žiadne zo spomínaných liekov neužívate, mlieko by vám nemalo uškodiť.


Mohlo by vás zaujímať: Hrozivé vedľajšie účinky pochybných liekov na chudnutie: Radšej sa im vyhnite!


Grep a nízky krvný tlak

Grapefruit patrí spolu s ananásom k najčastejšie odporúčaným druhom ovocia a to najmä v čase, keď všade navôkol striehne na ľudí chrípka. Je to vďaka vysokému obsahu vitamínu C a účinnej podpore imunity. Pozor však na tento druh ovocia, ak trpíte vysokým krvným tlakom, na ktorý aj pravidelne užívate lieky.

Grapefruit účinok týchto liekov zvyšuje. To znamená, že vaše telo sa môže liekom predávkovať. Dôsledkom môžu byť nežiaduce účinky, podobné tým, ako keby ste užili viac tabliet, ako by ste mali.

Info: Ak lieky na vysoký krvný tlak skutočne užívate, radšej sa grapefruitovej šťave a džúsom vyhýbajte úplne. Na druhej strane, skúste sa porozprávať s lekárom o tom, či by sa dávkovanie pri jeho pravidelnej konzumácii nemohlo znížiť. Ak takéto lieky neužívate, grep je veľmi zdravý a vhodný napríklad na redukovanie hmotnosti.

Ananás a alergia

Ananás je výborným životabudičom. K jeho priaznivým účinkom patrí, že posilňuje imunitu, prispieva k liečbe kožných ochorení, zlepšuje stav vlasov a nechtov, pomáha znížiť vysoký cholesterol a krvný tlak zlepšuje stav dýchacích ciest. Vďaka týmto pozitívam patrí k najobľúbenejším a najkupovanejším exotickým ovociam na Slovensku. Pozor však na jeho vedľajšie účinky, ku ktorým patrí najmä alergia, hnačky, zvracanie a náhle zvýšenie hladiny cukru.

Info: Ananás je zdraviu prospešný, ak sa nepresiahne denné dávkovanie. To je stanovené len na približne tristo gramov. 


Mohlo by vás zaujímať: Zdravé a nezdravé potraviny? Fitneska dokazuje, že medzi nimi nie je žiaden rozdiel


Cvikla a obličkové kamene

Ďalším druhom zeleniny, ktorý má okrem pozitívnych aj vedľajšie účinky je cvikla. Pozitívom je najmä to, že obsahuje množstvo železa a preto sa odporúča anemikom, ktorí trpia jeho nedostatkom. Rovnako je prospešná aj pre ľudí, ktorých trápia zápalové črevné choroby.

Na druhej strane však pozor na jej časté odšťavovanie. Cvikla obsahuje mnoho šťavelanu, ktorý môže spôsobiť nahromadenie kovov, akými sú železo, fosfor, meď či horčík. To môže spôsobiť vznik obličkových kameňov. Kvôli tomu sa cvikla neodporúča piť ľuďom, ktorí majú s obličkami problém.

Info: Najlepšie urobíte, ak si cviklu začnete odšťavovať postupne. Vhodné je odšťaviť si najprv jednu menšiu raz týždenne a potom pomaly toto množstvo zvyšovať.


S ktorými vedľajšími účinkami potravín máte vlastné skúsenosti vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Lenka
Odporúčame