Vianoce s Margaret Thatcher: Železná lady mala srdce zo zlata

Margaret Thatcher

sita

Niekdajšia britská premiérka Margaret Thatcherová si síce kvôli svojej neústupnosti a zásadovosti vyslúžila prezývku „Železná lady“, ale k členom svojej ochranky sa vraj správala matersky. V britskom denníku The Sun to tvrdí bývalý bodyguard Barry Strevens, ktorý na bezpečnosť političky dohliadal dvadsať rokov.

Stúpenec ľavice Strevens mal z práce pre vyznávačku konzervatívnych hodnôt Thatcherovú obavy. „Počas niekoľkých týždňov si ma získala svojou láskavosťou a šarmom,“ hovorí.

„Nič sa nedeje, sme predsa na vidieku,“ tak vraj reagovala Thatcherová, keď sa Strevensov kolega vrátil z pochôdzky s kusom psích exkrementov na topánke a ušpinil žiarivo biely koberec. Vzala mydlo a vodu a špinu sama vyčistila. „Bolo to celkom bizarné,“ pripúšťa premiérkin ochranca.


Mohlo by vás zaujať: Debaty o politike: Päť dôvodov prečo sa im radšej vyhnite


Najradšej ale spomína na prvé Vianoce po zvolení Thatcherovej do funkcie premiérky. Miestnosť, ktorú používal, vyzdobila, v krbe horel oheň. Na stole mu nechala termosku s kávou a fľaštičku whisky a na krbovej rímse ležalo vianočné prianie s poďakovaním za všetko, čo pre ňu robil. „Stál som tam dojatý tým, čo táto dáma, premiérka, pre mňa urobila na Vianoce, keď si uvedomila, že kvôli práci pre ňu nemôžem byť s manželkou a deťmi,“ hovorí Strevens.

Veľmi si vraj rozumel aj s manželom „Železnej lady“ Denisom. Na jednej ceste do Spojených štátov ho vraj zachránil pred nepríjemnosťami. V lietadle si všetci krátili čas čítaním časopisov a vyzeralo to, že Denis si číta Dom a záhradu. „V skutočnosti mal vnútri vložený Playboy,“ prezradil strážca. Keď Thatcherová dočítala svoj časopis, naklonila sa k manželovi aby si vzala ten jeho. „Vrhol na mňa zúfalý pohľad a tak som jej rýchlo ponúkol ten môj,“ hovorí Strevens.


Mohlo by vás zaujať: Exotická špiónka Mata Hari: Jej život bol plný sexu a intríg!


Priznáva, že „jej politické majstrovstvo obdivoval do tej miery, že sa stal jej voličom“.

Margaret Thatcherová je zatiaľ jedinou ženou, ktorá zasadla v kresle britského premiéra. Túto funkciu zastávala od mája 1979 do novembra 1990.

Zdroj: sita, SITA, ČTK
Odporúčame