Vianoce sú pre Slovákov finančne náročné: Oplatí sa pre ne aj zadĺžiť?

Vianoce

flickr.com/harribobs

Vianoce sú prezentované ako sviatky pokoja a pohody. Tieto ideálne predstavy však v realite narušuje predvianočný zhon, nákupy a stres. Navyše, zvýšená finančná záťaž, ktorá je s týmito sviatkami neodmysliteľne spojená, mnohým z vás na pohode veru nepridá. Asi štvrtina Slovákov chce tento rok minúť na darčeky menej peňazí a aj napriek tomu sa musí každý desiaty ešte aj zadĺžiť.

Najčastejšie formy, ktoré si Slováci volia na to, aby mali viac peňazí na vianočné nákupy darčekov či potravín, sú povolené prečerpanie na osobnom účte, teda možnosť ísť do mínusu, bezúčelové spotrebné úvery z bánk, alebo pôžičky od známych, ktorí sú na tom finančne o niečo lepšie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý urobila agentúra 2Muse. 

Lacnejšie Vianoce

Prieskum tiež hovorí aj o tom, že až 26% z vás plánuje do tohtoročných najkrajších sviatkov v roku investovať menej peňazí ako vlani. Rovnakú sumu ako minulý rok chce na darčeky minúť 36 % opýtaných, no len 16 % uviedlo, že minú viac ako vlani. Ako finančne najnáročnejšie obdobie uviedli práve vianočné sviatky dvaja z piatich respondentov. Celkovo dá však toto obdobie zabrať takmer dvom tretinám z vás. „Pre spotrebné úverovanie je predvianočné obdobie zvyčajne tým silnejším obdobím roka,“ skonštatoval analytik VÚB banky Andrej Arady.


Mohlo by vás zaujímať: Tipy na vianočné darčeky: Potešte blízkych a ušetrite si zhon tesne pred sviatkami


Obchodníci sa z Vianoc stále tešia

Tak ako každý rok je predvianočné obdobie pre bežných ľudí finančne dosť zaťažujúce. Pre obchodníkov to však znamená, že sa im zisky značne zvyšujú. Podľa Aradyho sú spravidla tržby počas decembra v maloobchode oproti zvyšným mesiacom v roku vyššie o viac ako pätinu. Hoci úroveň tržieb po roku 2008 klesla, tržby v decembri ostali vyššie oproti priemeru zvyšných mesiacov roku o viac ako 300 miliónov eur. Dôvodom nižších tržieb oproti roku 2008 je podľa bankového analytika Aradyho vysoká nezamestnanosť, ktorá limituje príjmy domácností, možnosť a tiež ochotu míňať, ako aj nízka dôvera spotrebiteľov v ekonomiku. 

Je rozumné si kvôli Vianociam požičiavať?

Všetci ich chceme mať čo najkrajšie: túžime niečím výnimočným obdariť svojich blízkych, na ktorých nám veľmi záleží a ktorých máme skutočne radi. Je však rozumné zadĺžiť sa na niekoľko rokov kvôli chvíľu trvajúcej radosti? Zvážte svoje možnosti a myslite na budúcnosť. Držte sa niekoľkých jednoduchých pravidiel:

  • Určite si rozpočet na kúpu darčekov a držte sa ho. Môžete sa napríklad s rodinou dohodnúť na finančnej hranici, ktorú všetci pri kúpe darčekov dodržia. Možno odľahne nie len vám, ale aj im.
  • Myslite na to, že Vianoce trvajú pár dní, ale splácať pôžičku budete musieť podstatne dlhšie. Reálne sa zamyslite nad tým, či budete môcť peniaze splácať bez toho, aby ste ohrozovali svoju životnú úroveň v nasledujúcom období. Nestrácajte zmysel pre realitu.
  • Keď už sa rozhodnete si požičať, skúste využiť pôžičky bez úrokov. Pomôcť vám môže rodina alebo blízki kamaráti. Nezabúdajte však, že aj im peniaze musíte poctivo vrátiť. Ideálne je dohodnúť si s nimi splátkový kalendár hneď pri pôžičke a držať sa ho. Ak chcete požičiavať z banky, prečerpanie účtu sa zväčša oplatí viac ako úver. Radšej sa však zájdite poradiť priamo do vašej banky, aby ste sa zbytočne nepopálili.

Mohlo by vás zaujímať: Zabudnuté čaro adventu: Vyzdobte si príbytok a sviatkujte v duchu tradícií aj dnes


Priebežne a neustále si peniaze odkladajte

To je rada, ktorú vám dá do budúcnosti každý finančný poradca či bankár. Aby ste nedopadli tak ako tí, ktorí si musia na Vianoce brať úvery v banke, sporte si peniaze priebežne a nepretržite počas celého roka. Uvidíte, že sa vám na jeho konci nejaké tie peniažky predsa len nazbierajú a v tomto období istotne pomôžu. A samozrejme nie len v ňom. Počas roka sa môže vyskytnúť akákoľvek nečakaná udalosť, ktorá si vyžaduje isté finančné zabezpečenie a preto je neustála finančná rezerva mimoriadne vhodná aj z ďalších dôvodov.


Ako zvládate zvýšenú finančnú záťaž počas Vianoc vy? Zvyknete si v tomto období požičiavať nejaké finančné prostriedky alebo nie? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: flickr.com/harribobs, flickr.com/harribobs, Nela, SITA
Odporúčame