Ako vydrží vianočný stromček najdlhšie? Máme pre vás niekoľko šikovných tipov, pomôžeme aj s výberom

živý vianočný stromček zblízka

Vieme, ako vydrží vianočný stromček najdlhšie (Zdroj: Freepik/senivpetro)

Vianoce sa blížia závratným tempom a s nimi aj zaobstarávanie vianočného stromčeka. Najmä ak ho nezložíte zo skrine, ale dávate prednosť tomu živému. Ako ho vybrať, koľko zaň zaplatíte a ako sa oň starať, aby vydržal čo najdlhšie?

Vianoce sa blížia závratným tempom a s nimi aj zaobstarávanie vianočného stromčeka. Najmä ak ho nezložíte zo skrine, ale dávate prednosť tomu živému. Ako ho vybrať, koľko zaň zaplatíte a ako sa oň starať, aby vydržal čo najdlhšie?

V prvom rade sa zamyslite, či si naozaj chcete kupovať živý stromček. Oproti umelému má totiž viacero nevýhod. Ak ho nekúpite priamo v črepníku, poslúži vám len na jedno použitie. Tým pádom je samozrejme aj finančne náročnejší aj napriek tomu, že sú cenovo podobné. K nevýhodám živého stromčeku musíte prirátať aj každoročné hľadanie „toho pravého“ a s tým spojenú časovú náročnosť. Umelý jednoducho vyložíte zo skrine či pivnice a je to. Napriek tomu však mnoho ľudí aj dnes uprednostňuje stromček živý, voňavý a vždy trochu iný. Ak patríte medzi klasikov aj vy, poradíme vám, ako vybrať ten správny.

V odštepnom závode najlacnejšie

Stromčeky je spravidla dostať pri veľkých hypermarketoch, ale aj na malých trhoviskách. Výhoda predajných miest s menším počtom zákazníkov je, že sa cena niekedy dá zjednať. Predavači sú neraz ochotní popustiť z ceny aj keď sa pomaly blížia ku koncu predávacie hodiny. Popýtať sa oplatí aj v jednotlivých odštepných závodoch – cena zväčša býva vaľmi priaznivá.

Začnite správnym výberom

Každý z nás chce, aby mu stromček vydržal aspoň týždeň, ideálne dva. Základom preto je, snažiť sa vybrať kus, ktorý je čo najčerstvejší. Pomôžu vám v tom tieto tri pravidlá.

  • Pozrite si jeho kmeň na mieste zoseknutia, ak je čerstvý, nemal by pôsobiť vyschnuto.
  • Rovnako pozorne sa zamerajte aj na jeho farbu. Je žltkastý alebo do siva? To nie je to dobré znamenie.
  • Stromček postavte, jemne zodvihnite a buchnite kmeňom o podlahu. Spustil sa na vás dážď z ihličiek? Vyberte iný, tento má svoj zenit už za sebou.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zabudnite tento rok na ponožky: Prinášame vám viac ako 25 tipov na skvelé vianočné darčeky pre celú rodinu

Na druhu záleží

Každý stromček má vlastné špecifické vlastnosti, pre ktoré sa vám môže zdať lepší ako ostatné. Smrek je najlacnejší druh. Na pohľad je pekný a byt krásne prevonia. Jeho nevýhodou však je, že opadne rýchlejšie ako ostatné druhy, najmä vo vykúrených priestoroch.

Borovica neraz máva o niečo menej konárov ako napríklad smrek alebo jedlička.Mnoho ľudí si ju však obľúbilo pre výraznú vôňu a najmä preto, že vydrží dlho čerstvá a neopadáva tak rýchlo ako smrek. Cenovo sa pohybuje však pohybuje o niečo vyššie.

Najdrahší stromček z bežnej ponuky býva jedľa normandská. V teplejšom prostredí síce pomerne rýchlo vysychá, ale výhodou je, že ihličie napriek tomu neopadá. Na takýto dvojmetrový exkluzívny stromček si musíte priplatiť a jedlička vás vyjde aj okolo 40 eur.

Aby vydržal čo najdlhšie

Po prinesení stromčeka domov je vhodné držať sa niekoľkých zásad, aby vám vydržal čo najdlhšie:

  • Stromček je po prinesení domov vhodné trochu spíliť do šikmého tvaru (ale nie do špičky) a ponoriť ho do nádoby s vodou
  • Ideálne je nechať ho čo najdlhšie v chladnejšom prostredí a izbovej teplote ho prispôsobovať potom postupne, nie ho naraz preniesť z mínus troch stupňov do plus dvadsiatich
  • Dôležité je aj miesto, na ktorom stromček umiestnime v byte či dome – najlepšie je nájsť mu miesto čo najďalej od radiátora a najmä krbu, pri ktorom by sa vysušil naozaj rýchlo.
  • Ozdoby vyberajte v závislosti od stavby stromčeka. Ak má jemné vetvičky, uprednostnite ľahšie ozdoby a vešajte ich bližšie ku kmeňu.
  • Máte doma zvlhčovač vzduchu? Skvelé, pomôže totiž nielen vašich dýchacím cestám, ale aj trvanlivosti stromčeka.

Stromček v kvetináči

Ak vám je ľúto tisícok stromčekov, ktoré každý rok padnú za obeť Vianociam, ale predsa len chcete živý stromček, máme pre vás riešenie. Môžete si zakúpiť stromček v kvetináči (malé smrečky od 7 eur), ktorý sa dá „používať“ ako vianočný aj niekoľko rokov. Musíte mať však miesto, na ktoré ho po sviatkoch môžete umiestniť – či už balkón alebo záhradu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Splňte niekomu vianočné prianie: Obdarení budú seniori v týchto slovenských mestách

Zdroj: SITA, SITA, Klára
Odporúčame