Telefonujete pracovne cez videohovory? Vedci zistili, že môžete byť menej kreatívni, než naživo!

muž za počítačom

Videohovory môžu znižovať percento kreativity u ľudí (Zdroj: Freepik/branin)

Podľa zistenia amerických vedcov majú ľudia, ktorí uskutočňujú pracovné stretnutia a telefonujú cez online platformy ako napríklad Webex alebo Zoom, o čosi zmenšené kreatívne myslenie. Vyplýva to z výsledkov štúdie uverejnenej v časopise Nature. Počas pandémie sa väčšina z nás takýmto videohovorom nevyhla.

Videokonferencie sa stali bežnou súčasťou pracovného života v kancelárskych profesiách. Vedci, ktorí robili rôzne laboratórne experimenty a výskum v nemenovanej sieti firiem, ktorá má kancelárie po celom svete, zistili, že na osobných stretnutiach vzniká viac tvorivých nápadov, ako prostredníctvom telefonovania cez videohovory.

Percento kreativity v online priestore klesá

Vedci do výskumu zapojili 600 dobrovoľníkov, ktorí mali v dvojiciach riešiť tvorivé úlohy buď naživo, alebo prostredníctvom videoplatformy Zoom. V priebehu piatich minút mali napríklad nájsť kreatívne využitie lietajúceho taniera alebo bublinkovej fólie. Výsledky experimentu ukázali, že nápady dvojíc, ktoré na úlohách pracovali prostredníctvom Zoomu, boli o 20 % menej kreatívne než nápady tímov pracujúcich spolu v jednej miestnosti.

Rovnaké výsledky prinieslo aj porovnanie práce tímov v reálnom živote. Takmer 1500 inžinierov z rôznych krajín sveta malo prediskutovať nové produkty pre istú nadnárodnú spoločnosť. Ukázalo sa, že kreatívnejší boli tí, ktorí diskutovali naživo. Vedci však upozorňujú, že aj pri živých stretnutiach môže kreatívne myslenie ovplyvniť viacero faktorov, napríklad priestory, v ktorých pracujete.

Aj prostredie je rozhodujúce

Zistenia však preukázali, že najlepšie výsledky dosahovali ľudia v kancelárii. Naopak, jedna poľská firma, ktorá usporiadala kreatívne stretnutie v hoteli, zaznamenala neúspech. Podľa odborníkov totiž zamestnancov príliš rozptyľovala ponuka občerstvenia v hoteli. Podľa vedcov môže mať na kreatívne myslenie vplyv aj to, že sa ľudia viac sústreďujú na veci, ktoré vidia na obrazovke.

„Vizuálne sústredenie patrí ku kognitívnemu mysleniu. Keď sa človek sústredí len na obrazovku, odfiltruje všetko ostatné, čo potom poznačí aj jeho pracovný výkon,“ vysvetlila Melanie Brucksová z Kolumbijskej univerzity v New Yorku.

Pandémia zmenila systém práce v kanceláriách, no vedci varujú, že aj keď sú stretnutia vo virtuálnom svete praktickejšie a finančne menej nákladné, nemusí to tak byť. Odporúčajú preto, aby si zamestnanci nechávali kreatívne úlohy na osobné stretnutia, prípadne si vypli kamery pri stretnutiach online.Odporúčame