Prieskum odhalil zaujímavý názor Slovákov: Čo si myslia o dezinformáciách?

Aký majú názor Slováci na dezinformácie? (Zdroj: Freepik/Wiroj Sidhisoradej)

Sociálne siete zviditeľňujú dezinformácie, myslí si väčšina Slovákov, ktorí sa zúčastnili prieskumu. Až 79 percent opýtaných si myslí, že sociálne siete zámerne zviditeľňujú a posilňujú emocionálne a zároveň klamlivé informácie. Išlo o prieskum agentúry Ipsos.

Slováci uznali, že dezinformácií na internete pribúda

Prieskum sa uskutočnil v spolupráci so Stredoeurópskym observatóriom digitálnych médií od 30. apríla do 5. mája na vzorke 1029 slovenských a 1026 českých respondentov. Vyplynulo z neho taktiež, že opýtaní Slováci na dezinformačné príspevky najčastejšie nereagujú – to uviedlo 43 percent respondentov.

Osemnásť percent respondentov by pri strete s dezinformačným príspevkom naň upozornilo svoju rodinu či známych, 15 percent by ho nahlásilo a 14 percent by si zablokovalo osobu, ktorá ho zdieľala alebo zverejnila. Dezinformácií pritom podľa väčšiny respondentov (80 percent) vo verejnom priestore pribúda.

Podľa opýtaných je sloboda prejavu dôležitá

Približne 40 percent respondentov uviedlo, že Slovensko je súčasťou informačnej vojny, ktorý podporuje nedávno vzniknutý vojnový konflikt. „Myslia si to najčastejšie ľudia s vysokoškolským vzdelaním a mladší respondenti,“ spresnila agentúra.

Naopak, 30 percent z opýtaných skonštatovalo, že ide o obmedzovanie slobody prejavu. V prieskume tiež 63 percent Slovákov uviedlo, že štát by nemal postihovať ľudí za to, čo si myslia, hovoria či publikujú.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame