Korytnačky môžu znížiť rýchlosť svojho starnutia: Zoológovia vysvetľujú, čo za tým stojí!

Korytnačky dokážu zmierniť starnutie organizmu (Zdroj: Freepik/Jiboom)

Korytnačky podľa najnovších zistení odborníkov doslova vzdorujú bežným evolučným teóriám a dokonca môžu znížiť rýchlosť svojho starnutia. Reagujú tak napríklad na lepšie podmienky prostredia. Poukázal na to výskum odborníkov, na ktorom sa podieľala i Národná zoologická záhrada v Bojniciach. Informoval o tom hovorca zoo Pavel Procner.

K výskumu prispela aj zoo na Slovensku

Zoo v Bojniciach je členom neziskovej organizácie Species360, ktorá spravuje najväčšiu databázu voľne žijúcich živočíchov v ľudskej starostlivosti. Prispieva aj k ochrane a poskytovaniu vysokých štandardov chovu u zvierat a tiež vedie podrobné záznamy o starostlivosti o zvieratá.

K nim patria aj rôzne druhy korytnačiek, na ktoré sa zameral aj projekt o tom, ako korytnačky starnú v rámci evolúcie. „Posledné zistenia z tohto výskumu vrhli nové svetlo na rozdiely v starnutí u týchto jedinečných druhov a odborníci ich publikovali v poprednom časopise Science,“ uviedol hovorca Procner.

Pri dokončení tejto dlhodobej štúdie sa výskumníci podľa neho spoliehali na základné údaje o zvieratách, ktoré pomohla zaznamenať prevažne bojnická zoo.

Čo stojí za týmto fenoménom? 

„Anonymizované a agregované údaje, ktoré poskytla ako držiteľ korytnačiek, pomohli výskumníkom odhaliť záhady ich starnutia. Tieto údaje im umožnili ďalej zistiť, že na rozdiel od ľudí vzdorujú bežným evolučným teóriám a môžu znížiť rýchlosť starnutia v reakcii na zlepšenie podmienok prostredia,“ dodal.

Výskumníci z aliancie Species360 Conservation Science Alliance a univerzity v južnom Dánsku na základe údajov zachytených bojnickou zoo prišli na to, že niektoré živočíšne druhy, akými sú napríklad aj korytnačky, môžu vykazovať pomalšie alebo dokonca žiadne starnutie.

Deje sa tak najmä v prípade, že sa ich životné podmienky zlepšia. „Z 52 druhov korytnačiek má 75 percent extrémne pomalé starnutie, zatiaľ čo 80 percent má pomalšie starnutie ako moderní ľudia,“ dodal Procner.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame