VIDEOTIP Čistiť zuby si vie každý: Ale robíte to správne?

Pravidelné čistenie zubov by mala byť samozrejmosť, no rovnako dôležitý ako spomínaná frekvencia je aj samotný spôsob čistenia. Ak ich totiž umývate niekoľkokrát denne, no nesprávne, má to rovnaký efekt, ako keď si ich umývate len sporadicky.

V prvom rade je dôležité vybrať si vhodnú zubnú kefku. Ideálna má umelé vlákna, ktoré sú husto osadené a zastrihnuté rovno. Vhodnejšie sú v každom prípade mäkšie štetiny. Aj tú najlepšiu kefku však treba po maximálne troch mesiacoch (v prípade choroby hneď po jej prekonaní) vymeniť.
Pokiaľ ide o mechanizmus čistenia zubov, vhodné je začať na vonkajšej strane zubov krúživými pohybmi bez väčšieho tlaku. Kefku držte v 45 stupňovom uhle k zubu. Ak by ste kefku držali kolmo na plochu zubov, veľmi rýchlo by mohlo dôjsť k ústupu ďasien a obnaženiu zubov. Nasleduje vnútorná plocha zubov a potom rovnaký postup na druhom rade zubov. Nezabúdajte ani na žuvacie plochy (horná, resp. dolná v prípade vrchného radu, plocha zubu) a medzizubné priestory. Vhodné je aj použitie ústnej vody, no pri jej výbere si zájdite po radu svojmu zubnému lekárovi. Existujú totiž rôzne druhy ústnych vôd, ktoré liečia zápaly ďasien, citlivosť zubov, ale aj minimalizujú zubný kaz.

Zdroj: freedigitalphotos.net, Youtube, Lucia
Odporúčame