VIDEOTIP Dajte starým veciam nový šmrnc: Objavte čaro servítkovej techniky

Niekedy stačí málo a aj celkom obyčajná, či stará vec dokáže ožiť novým životom. Zámerne hovoríme o veciach, pretože servítkovou technikou dokážete ozdobiť naozaj čokoľvek. Tak sa do toho pustite s týmto jednoduchým návodom.

Vázy, dózy na potraviny, ozdobné krabičky, poháre, taniere, obrazy, črepníky, vianočné ozdoby – fantázii sa medze nekladú a servítkovou technikou dokážete ozdobiť naozaj množstvo predmetov. Stačí si vybrať správny vzor a aj najmenej nápadný predmet sa zrazu stane fantastickým interiérovým doplnkom.

Všetko, čo potrebujete, je predmet, ktorý chcete ozdobiť, dostatočné množstvo servítok (farba, veľkosť a tip vzorov závisí od vášho vkusu), matnú akrylátovú emulznú farbu, penu alebo špongiu na roztieranie farby, PVA lepidlo na drevo, menší štetec na jeho roztieranie, lak alebo glazúru, väčší štetec na jeho roztieranie.

Pohár pomocou špongie natrite matnou akrylátovou emulznou farbou v dvoch vrstvách. Nechajte poriadne vyschnúť, potom obstrihajte zo servítky vzor, ktorým chcete pohár ozdobiť. Aby farba lepšie splynula s okrajom obrázky, môžete okraje opatrne poobtŕhať prstami. Obrázok priložte k poháru a menším štetcom naň od stredu po okraje natierajte lepidlo. Nechajte vyschnúť a potom ešte celý pohár pretrite lakom alebo glazúrou. Návod nájdete tu:

Zdroj: Youtube, Youtube, Youtube, Lucia
Odporúčame