Visia vám zo stien pavučiny? Zbavte sa pavúkov raz a navždy

Pavučina

thinkstockphotos.com

Kto z nás by chcel mať sedem rokov nešťastia? Samozrejme, že nikto. Preto je najlepšia prevencia pavúkov v príbytku jednoducho nemať a tým pádom ich nezabíjať. Čo však pomôže, ak máme steny či rohy miestnosti obvešané pavučinami? Inšpirujte sa niekoľkými spôsobmi, ktorými môžete tento hmyz z domu vypudiť.

Vždy sa radi vracajú

S príchodom chladnejších jesenných dní sa pavúky presúvajú z vonkajších do vnútorných priestorov. Ak si myslíte, že sa to týka len rodinných domov, ste na omyle. Pavúky sa dostanú aj do bytov, kde si budú spokojne pliesť siete a spolunažívať.

A hoci existuje niekoľko vecí, ktoré pavúkov odradí, základ je mať v príbytku čisto. Aby sa tomuto hmyzu nedarilo, je dôležité pravidelne vysávať, všímať si rohy miestností a okamžite sa zbavovať pavučín. Vojna s pavúkmi nie je jednoduchá a aj keď to bude vyzerať nádejne, je vždy možné, že sa budú chcieť vracať na miesto činu.

Preč so všetkým hmyzom

Okrem spomínaných detailov pri upratovaní nezabúdajte aj na zvyšky jedla, omrvinky a prach, keďže ide o prostredie, ktoré majú pavúky radi. Dôvod je jednoduchý. Živia sa iným hmyzom a tak mušky lietajúce okolo potravín sú ľahkou korisťou. Ak však v domácnosti nebude iný hmyz, pavúk nebude mať čo jesť. Jedným z opatrení je preto na okná umiestniť ochranné sieťky. Špeciálne v čase, keď zvykneme často vetrať.


Mohlo by vás zaujímať: Rozlúčte sa s hmyzom elegantne: Odožeňte ho vhodnými kvetmi a bylinkami


Chémia je len krátkodobým riešením

Čo sa týka chemických prípravkov, ich účinok na pavúky je skôr krátkodobý. Samozrejme, v prípade agresívnej a profesionálmi vykonanej dezinsekcie by sa pavúky asi nejaký čas neobjavili. Klasické prostriedky proti hmyzu v spreji však zabijú konkrétneho živočícha a na jeho miesto o chvíľu príde iný.

Pomôže citrón i mäta

Z domácich prostriedkov však zaberá citrón, ktorého zápach nedokážu zniesť. Citrón pokrájajte na mesiačiky a potrite ním zárubne, prahy, alebo aj skrine v blízkosti stien. Keďže toto ovocie možno využívať aj pri umývaní, nemusíte sa obávať, že by zanechávalo stopy.

Pavúkom tiež prekáža vôňa mäty. Použiť môžete esenciálny olej, ktorého pár kvapiek pridáte do vody a rozprašovačom postriekate miesta obsadené pavúkmi. Podobne funguje aj roztok octu a vody, hoci zápach už nebude zďaleka tak príjemný. Aplikovanie citrónu či striekanie roztokov by sme mali opakovať aspoň raz týždenne. Mimochodom, pavúky tiež neobľubujú gaštany či žalude, odporúča sa ich položiť napríklad na parapetu. Takisto na ňu môžete položiť už spomínanú vysadenú mätu.


Mohlo by vás zaujímať: Otravujú muchy aj vás? Zahoďte mucholapku, takto sa ich zbavíte účinnejšie!


Na čo myslieť?

  • odstráňte pavučiny metlou či vysávačom
  • na okná nainštalujte sieťky
  • v domácnosti bez hmyzu nemá pavúk čo jesť
  • potrite rôzne miesta citrónom či mätou
  • vysaďte si mätu
  • prirodzeným nepriateľom v domácnosti je mačka
  • nezabudnite upratovať ťažko prístupné miesta
  • pozornosť venujte aj krabiciam, či iným úložným priestorom, ktoré nepoužívate často

Existujú aj odpudzovače

Proti pavúkom existujú aj elektrické odpudzovače. Zvyčajne vydržia niekoľko mesiacov a kúpiť ich môžete v cenovej relácii od 10 do 30 eur. Po zapojení do elektriny či vložení batérií vydávajú frekvenciu, ktorá nie je hmyzu príjemná. Tak, ako vždy, je úspešnosť podobných zariadení rôzna. Na druhej strane, ak vyzerá byť boj s pavúkmi dopredu prehratý, oplatí sa skúsiť všetko. 


Ako sa s pavúkmi a pavučinami darí bojovať vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame