Privítajte vo vašej domácnosti jar: Poradíme, čo a ako zmeniť

S príchodom jari zisťujete, že ste v posledných mesiacoch nemali na domácnosť vôbec toľko času, ako by ste chceli? Aj keď v nej práve nie je neporiadok, chýba jej niečo, čo by jej dodalo príjemnejšiu atmosféru. Cez zimu boli kratšie dni, povinností vyše hlavy a dekorácie tak možno išli bokom. Preto je na čase spomaliť a priniesť do obývačky, kuchyne aj záhradky kúsok jari.

Jarné upratovanie

Cez chladné a zároveň krátke dni často na upratovanie nemáme čas ani chuť. Väčšinou sme radi, že sme konečne doma z práce, schováme sa pod deku a trávime večer pri filme či knihe. Už dlhšie vás možno hnevá pohľad na zaprášené poličky, špinavé okná či rozhádzané šuplíky? S jarou prichádza nová chuť skrášliť si príbytok. Ak ste to nestihli do Veľkej noci, teraz je ten čas. Vyupratujte všetko, čo ste mesiace odkladali, prejdite skrine a vyhoďte nepoužívané veci. Garantujeme, že pocítite úľavu.

Nás tip: Nebojte sa do jarného upratovania zapojiť aj manžela či manželku. Vo dvojici ide všetko rýchlejšie. Pustite si do pozadia príjemnú hudbu a robota vám pôjde od ruky. Za odmenu si môžete dopriať spoločný večer s dobrým jedlom, pohárikom vína a dobrým filmom.


Mohlo by vás zaujímať: Jarné upratovanie trochu inak: Tieto triky vám ušetria čas aj peniaze


Spestrite si domácnosť kvetmi

Obchody zaplavili tulipány, ktoré poslúžia pri skrášlení vášho príbytku. Domácnosť plná kvetov pôsobí ihneď príjemnejšie. Či už si vyberiete spomínané tulipány, ruže, alebo črepníkové orchidey, platí, že čím viac kvetov, tým lepšia atmosféra. Použiť môžete aj vankúše, obrusy, záclony, poháre či taniere s kvetinovou tematikou. Všetky tieto veci interiér oživia a rozveselia. Ak máte záhradku, je čas vysadiť okrasné kvetiny. Spestrite si záhon gypsomilkou, levanduľou či astrami.

Nás tip:  Na rad sa dostávajú aj muškáty. Ak ich sadíte do staršej nádoby, vždy ju poriadne umyte, vydezinfikujte a preferujte hnojivá s množstvom dusíka. Nezabudnite ich orientovať na južnú stranu, pretože milujú slnko. Ak máte balkón na severe, zalievajte ich o niečo menej.

Rozžiarte svoju obývačku doplnkami

Obchody nás v tomto období lákajú rôznymi bytovými dekoráciami. Je o ne veľký záujem, pretože ozdobné vecičky dokážu príbytok rozžiariť ako mávnutím čarovného prútika. Hovoríme o vonných sviečkach, drevených doplnkoch, farebných a veselých vankúšoch, ktorým vyčarujete úsmev každej návšteve. Na výber máte veci od výmyslu sveta. Viete ich zladiť do farieb svojho bytu, ktorý tým nabijete pozitívnou energiou. Preferujte veselé a žiarivé farby akou je žltá, zelená a oranžová. Nebojte sa kombinovať materiály či rôzne druhy potlače.

Náš tip: Využite zo širokej ponuky sviečok, ktoré príjemne voňajú. Siahnuť môžete napríklad po levanduľových, ktoré upokojujú myseľ a pomôžu k lepšiemu spánku. Pozor! Vôňa nesmie byť príliš silná, pretože vás môže rozbolieť hlava.


Mohlo by vás zaujímať: Veľké jarné upratovanie je opäť tu: Nechajte si poradiť, týchto 6 vecí rozhodne nepotrebujete!


Obmeňte ťažké jedlá za ľahké pochúťky

Jar privítajte aj v kuchyni. Telo treba po zime očistiť a dostať z neho všetky zlé látky. Ťažké jedlá odporúčame vymeniť za ľahko stráviteľné pochúťky. Vsadiť by ste mali na odšťavovanie ovocných a zeleninových štiav, šaláty či cestoviny. Skrátka, všetko, čo vaše telo nezaťažuje a dodá mu potrebnú dávku vitamínov. Vymeňte na nákupnom zozname klobásku či polotovary za banány, jablká, uhorky, paradajky, orechy, ovsené vločky, tuniaka, lososa alebo klíčky.

Náš tip: Pripravte si chutný šalát ako obed alebo ľahkú večeru. Zmiešajte uhorky, paradajky, tofu, tuniaka a posypte bazalkou či štipkou oregana. Dosoľte a okoreňte podľa vlastnej chuti a podávajte s pečivom. Tuniak je zdravý a obsahuje aj množstvo omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú k mladšiemu vzhľadu, tofu zas udržiava v pleti kolagén.


Ako sa na jar snažíte oživiť svoj príbytok vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: theamazingpics.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame