Vitamíny skupiny B: Dôležité pre naše zdravie, krásu aj vitalitu

Žena

thinkstockphotos.com

Premieňajú skonzumovanú potravu na energiu, vplývajú na kvalitu pokožky, nechtov i vlasov. Viete, ktoré z vitamínov sú súčasťou veľkej skupiny nazývanej aj ako B komplex a na čo všetko majú v ľudskom tele vplyv?

Vitamín B1 (tiamín)

Prvý zo skupiny vitamínov B ovplyvňuje zdravie buniek a podporuje činnosť imunitného systému. Správne by bez neho nefungovalo ani srdce, svaly a ani nervový systém. Jeho nedostatok sa prejavuje hlavne celkovou slabosťou a pocitmi únavy.

Zdroje: celé zrná, fazuľa, pšeničné klíčky, špenát, kel, sezamové semiačka

Vitamín B2 (riboflavín)

Tento vitamín možno zaradiť medzi antioxidanty, teda je bojovníkom proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú bunky a spôsobujú zdravotné ťažkosti. Má schopnosť zabrániť predčasnému starnutiu a chrániť pred vznikom srdcovocievnych ochorení. Ovplyvňuje tiež tvorbu červených krviniek, zrakové funkcie a aj zdravie pokožky. Ak trpíte migrénou, skúste zvýšiť príjem tohto vitamínu.

Zdroje: mliečne výrobky, vajíčka, špenát, sójové bôby, kel, mandle

Vitamín B3 (niacín)

Medzi hlavné pozitívne účinky vitamínu B3 patrí schopnosť regulovať hladinu cholesterolu v krvi. Ak je vysoká, dochádza k vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Ďalej je nevyhnutný pre správne fungovanie metabolizmu. Má vplyv aj na činnosť tráviacej i nervovej sústavy.

Zdroje: červené mäso, mlieko, droždie, vajíčka, strukoviny, orechy, huby


Mohlo by vás zaujať: Ak vás trápia depresie, nevzdávajte sa: Možno vám len chýba kyselina listová


Vitamín B5 (kyselina pantoténová)

Ovplyvňujte metabolizmus sacharidov a tukov, produkciu pohlavných a stresových hormónov. Vitamín B5 je dôležitý aj pre zdravú pokožku. Eliminuje tvorbu vrások, stareckých škvŕn a tiež začervenanie pokožky. Podieľa sa na rýchlejšom hojení rán.

Zdroje: strukoviny, mäso, vajíčka, avokádo, droždie

Vitamín B6 (pyridoxín)

Reguluje hladinu homocysteínu, ktorý je zodpovedný za srdcovocievne i rakovinové ochorenia. Pyridoxín má vplyv na produkciu hormónov, ktoré ovplyvňujú náladu a tiež kvalitu spánku. Príjem tohto vitamínu sa odporúča zvýšiť v období predmenštruačného syndrómu, pretože má schopnosť tlmiť niektoré jeho prejavy.

Zdroje: morské ryby (losos, tuniak), slnečnicové semiačka, šošovica, kuracie mäso, syr, banány


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Vitamín B7 (biotín)

Biotín sa najčastejšie spája s vlasmi, pokožkou a nechtami, pretože ovplyvňuje ich kvalitu. Okrem toho reguluje hladinu krvného cukru, čo je dôležité pre diabetikov i všetkých tých, ktorí sa snažia schudnúť.

Zdroje: droždie, vnútornosti, bravčové a kuracie mäso, ryby, karfiol, orechy, vaječný žĺtok, banány, grapefruit

Vitamín B9 (kyselina listová)

Kyselina listová je dôležitá hlavne v tehotenstve, pretože zabraňuje vrodeným chybám a tiež podporuje rast plodu. Okrem toho má tento B vitamín schopnosť zabrániť strate pamäti a eliminovať depresiu. Ďalej znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, mŕtvice a je prevenciou niektorých druhov rakoviny.

Zdroje: tmavá listová zelenina, pšenica, fazuľa, špargľa, losos, pečeň, hydina, semená, citrusové plody


Mohlo by vás zaujať: Konope je zázrak prírody: Prečistí črevá, predĺži mladosť a prospieva svalom


Vitamín B12 (kobalamín)

Spoločne s kyselinou listovou stimuluje produkciu červených krviniek. Má vplyv aj na správne vstrebávanie železa a jeho funkcie. Podporuje pamäťové schopnosti.

Zdroje: mäso, mlieko, syry, vajíčka

Čo by ste o týchto vitamínoch mali vedieť?

Vitamíny zo skupiny B sú rozpustné vo vode. Nemôžu byť uložené v ľudskom tele do zásoby, preto ich treba prijímať pravidelne a v dostatočnom množstve z potravín. Ak v organizme chýbajú, spôsobuje to množstvo zdravotných problémov. Medzi hlavné symptómy nedostatku B komplexu patria: poruchy metabolizmu, depresia, svalové kŕče, anémia, únava, problémy s vlasmi, pokožkou, nechtami atď. Dbať na zvýšený prísun vitamínov zo skupiny B je vhodné aj pri držaní diéty, nakoľko významne ovplyvňujú metabolizmus i náladu.


Trpeli ste niekedy nedostatkom vitamínu B? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame