Vitamíny v tabletkách: Kedy je ich užívanie na mieste?

Tabletky

thinkstockphotos.com

Vitamíny sú organické látky dôležité pre fungovanie organizmu, jednotlivých orgánov a chemických procesov, ktoré sa v tele odohrávajú. Nie je však v silách ľudského tela, aby si všetky vitamíny samo vytvorilo, resp.vyrobilo v dostatočnom množstve. Ich nedostatok sa potom prejavuje ako zdravotná komplikácia.

Najväčšie množstvo rôznych vitamínov sa nachádza práve v zelenine a ovocí, no nájdeme ich aj v mäse, rybách, mliečnych či celozrnných výrobkoch. Samotnou ich konzumáciou však ešte nezaručíte, že sa vitamíny skutočne do organizmu aj vstrebú. Vitamíny A, D, E, F a K sú totiž rozpustné v tukoch, a tak ich treba prijať aj s určitým množstvom tuku. Vitamíny skupiny B a vitamíny C a P sú zasa rozpustné vo vode.

Koľko ich denne prijať?

Jednoznačná odpoveď na túto otázku, bohužiaľ, zrejme neexistuje. Tak, ako ich nedostatok spôsobuje zdravotné problémy, ich prebytok môže byť pre niektoré orgány (pečeň, obličky, oči) toxický. Treba si uvedomiť, že napr. spomínané vitamíny rozpustné v tukoch sa ukladajú do zásoby. Ich priveľké množstvá môžu telu aj škodiť (napríklad vitamínu A).  Ideálna je v tomto prípade  bohatá a vyvážená strava. Ak budete denne konzumovať v menších množstvách na rôzne druhy čerstvej zeleniny bohaté šaláty, urobíte lepšie, ako keby ste sa cielene zamerali na doplnenie konkrétneho vitamínu.


Mohlo by vás zaujať: Užívate kalcium v tabletkách? Pozor, zvyšuje riziko infarktu!


Sú vitamíny v tabletkách rovnaké ako v zelenine či ovocí?

Áno, sú. Syntetické „krabičkové“ vitamíny sa svojím zložením zhodujú s vitamínmi obsiahnutými v potravinách. Tak napríklad vitamín C v tabletke, je ten istý ako v citróne. Zároveň je ale nutné podotknúť, že nie sú ich plnohodnotnou náhradou. Je to práve preto, že vitamíny v zelenine sú spojené v prirodzených komplexoch, čo u tých v tabletkách absentuje a zároveň znižuje ich efekt. Jednoducho povedané, ak si kúpite multivitamíny, v ktorých sa nachádza celý rad vitamínov od A až po Z, môžu sa navzájom ovplyvňovať a ich účinok je potom otázny. V určitých prípadoch môžu navyše takto podávané vitamíny zaťažovať pečeň.

Ako je to s vitamínmi v tabletke?

Nároky organizmu na príjem vitamínov sú individuálne a odvíja sa nielen od zdravotného stavu, ale aj aktuálnej fyzickej či psychickej záťaže. Ak nemáte nijaké zdravotné ťažkosti, zrejme vám nič nechýba a netreba, aby ste preventívne brali „umelé“ vitamíny navyše. Množstvá vitamínov prijímame denne prirodzene prostredníctvom potravy a pokiaľ si to situácia vyslovene nevyžaduje, nie je konzumácia vitamínových doplnkov opodstatnená.


Mohlo by vás zaujať: Viac rokov, viac vápnika: Koľko ho potrebujete a kde ho nájdete?


Kedy sa hodia?

Krátkodobo môžete brať vitamíny rozpustné vo vode (napríklad vitamín C pri nádche). Starším ľuďom či malým deťom zas lekári zvyknú počas zimy a nedostatku slnečných lúčov dopĺňať vitamín D pomocou kvapiek. Ak máte pocit, že by ste mali príjem vitamínov doplniť prostredníctvom tabliet aj dlhodobo, určite sa poraďte so svojím lekárom. Ten na základe krvných testov presne určí, v akých množstvách a či vôbec môžete syntetické vitamíny užívať. Účinok pravidelného užívania vitamínov vo forme tabliet totiž môže ovplyvniť aj zdanlivo nesúvisiace činnosti alebo návyky. Ide napríklad o fajčenie, požívanie alkoholu, diéty, stres, veľký fyzická námaha, ale i infekcie či dokonca konzumácia sladkých jedál. Opatrní treba byť aj pri užívaní multivitamínov, ktoré obsahujú množstvo rôznych zložiek.

Nezabudnite na zdravú stravu

Niektorí ľudia majú pocit, že prijímaním vitamínov a minerálov z fľaštičky si vykompenzujú aj nezdravší jedálniček. To však nie je pravda. Tento typ prijímania vitamínov by mal byť len akýmsi „núdzovým“ riešením, nie životným štýlom. Priveľa cukru či tažkých jedál, alebo naopak nedostatok jedla vitamíny nevykompenzjú. Negatívne účinky sa na vašom organizme skôr či neskôr prejavia.   


Aké vitamíny v tabletkovej forme užívate vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame