Najkrajšie jaskyne na Slovensku: Prekvapia riekou, ľadom, rekordom aj nevídanou krásou, ktorú navštívite?

slovenská jaskyňa

Spoznajte najkrajšie slovenské jaskyne (Zdroj: GettyImages)

Vedeli ste, že na Slovensku máme vyše 7100 jaskýň? Šesť z nich je zaradených aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Vybrať si môžete z krasových, kvapľových i ľadových jaskýň, ktoré, žiaľ, z dôvodu klimatických zmien postupne prichádzajú o svoju výzdobu. Stalagmity, stalaktity aj stalagnáty sa na Slovensku dajú obdivovať v trinástich jaskyniach, ktoré sú sprístupnené návštevníkom. Predstavíme vám tie najkrajšie z nich.

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovský jaskynný systém v Nízkych Tatrách je najdlhšou speleologicky prepojenou krasovou sústavou na Slovensku. Pozostáva s desiatich jaskýň s dĺžkou okolo 41 km. Najznámejšou je Demänovská jaskyňa slobody, ale aj Demänovská ľadová jaskyňa, jaskyňa Vyvieranie či Demänovská jaskyňa mieru. Práve Demänovská jaskyňa slobody dokáže očariť bohatou sintrovou výplňou (jaskynný vápenec) rozličných farieb aj krásnymi jazierkami.

Najzaujímavejším úkazom jaskyne je Večný dážď – nevysýchajúci vodopád padajúcej vody z jaskynného stropu. Unikátom je i Kamenný luster a pod ním ležiaca mohyla moravského skladateľa, Leoša Janáčka, ktorého zvuk kvapkajúcej vody v jaskyni inšpiroval k vytvoreniu skladby Všudybyl. Jaskyňou s dĺžkou 8126 metrov preteká podzemný tok Demänovky, ktorá pramení pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier a dodáva jej nezabudnuteľné čaro.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dominika Mikušková (@dominika_mikuskova)

Jaskyňa Domica

Jaskyňa Domica sa nachádza v okrese Rožňava a je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Slovenského krasu. Jaskyňu preslávila podzemná rieka Styx, po ktorej sa v prípade priaznivých podmienok dá plaviť loďkou. Má mimoriadne bohatú a pestrú kvapľovú výzdobu, vďaka ktorej sa zaradila aj na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Je výnimočná aj pre bohaté archeologické nálezy vrátane posvätných miest s uhlovými kresbami alebo hrotu oštepu starého 35-tisíc rokov, obýva ju aj viacero druhov netopierov. V roku 1982 tu dokonca natáčali slávnu rozprávku Soľ nad zlato.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Jaskyňa s mohutnými ľadovými stĺpmi, jazierkami, ľadopádmi aj ľadovými stalaktitmi je najväčšou zaľadnenou jaskyňou Slovenska a tiež jednou z najvýznamnejších ľadových jaskýň v rámci Európy. Nachádza sa na území národného parku Slovenský raj. Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že do roku 1946 v nej bolo povolené celoročné korčuľovanie pre verejnosť. V súčasnosti hrúbka podlahového ľadu dosahuje okolo 25 metrov.

Dobšinská ľadová jaskyňa je od roku 2000 zaradená do zoznamu UNESCO. Hlavnú časť jaskyne predstavuje obrovská dutina klesajúca od povrchového otvoru do hĺbky 70 m. Žije v nej až dvanásť druhov netopierov vrátane netopiera pobrežného a netopiera riasnatého, ktoré patria medzi najvzácnejšie druhy na Slovensku.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovak travel (@slovaktravelblog)


Mohlo by vás zaujať: Tip na výlet: Navštívite niektorú zo slovenských jaskýň!


Gombasecká jaskyňa

V národnom parku Slovenský kras, neďaleko jaskyne Domica, leží ďalšia unikátna jaskyňa zo zoznamu UNESCO, ktorá v minulosti slúžila ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest aj na speleoterapiu. Kvaple v jaskyni majú bizarné tvary a krásne farby, unikátom však zostávajú takzvané sintrové brká, ktoré v takomto rozsahu v žiadnej našej jaskyni nenájdete. Ide o dva až tri milimetre tenké snehobiele trubicovité útvary, ktoré dosahujú dĺžku až tri metre a tvoria zaujímavý kontrast k pozadiu tmavých vápencových stien.

Jaskyňa má dve poschodia, ktoré pozostávajú z oválnych chodieb rozširujúcich sa do siení a dómov. Medzi najkrajšie priestory patria Mramorová sieň a Sieň mieru, spodnou časťou preteká Čierny potok. V roku 2016 tu objavili nové priestory, ktoré sú však zatiaľ návštevníkom neprístupné.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Ďalšia z jaskýň zapísaných na zoznam UNESCO je jednou z troch sprístupnených aragonitových jaskýň na celom svete a jedinou v Európe (zvyšné sa dajú nájsť v Mexiku a v Argentíne). Jaskyňa, ktorá leží v Slovenskom Rudohorí, dostala pomenovanie podľa jedinečných útvarov z minerálu aragonitu. Po prekonaní 104 schodov môžete obdivovať bohatú výplň vo forme ihličkových, špirálových a obličkových útvarov podobných trsom koralov. Za najkrajšie miesto sa považuje Sieň Mliečnej dráhy. Najstaršia aragonitová výzdoba má takmer 140 tisíc rokov a už nerastie, mladšie útvary sú stále v procese vývoja. Táto jaskyňa bola pritom objavená náhodne – pri razení prieskumnej štôlne.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Fabian Jürgens (@onroadsuncharted)

Belianska jaskyňa

Jediná prístupná jaskyňa vo Vysokých Tatrách a na území Tatranského národného parku sa môže pochváliť úchvatnými sintrovými vodopádmi, pagodovitými stalagmitmi aj niekoľkými jazierkami. Jednou z najzaujímavejších častí jaskyne je Hudobná sieň, ktorá dostala názov podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazierka. Vďaka výbornej akustike sa tu kedysi organizovali aj koncerty vážnej hudby.

Jaskyňa bola sprístupnená už v roku 1884, najskôr bez elektrického osvetlenia, ktoré pribudlo v roku 1896, čím sa zaradila k jednej z prvých osvetlených jaskýň na svete. Pripravte sa na výdatné stúpanie po 874 schodoch, avšak vo vynikajúco čistom prostredí bez alergénov a s nízkym obsahom baktérií vo vzduchu, vďaka čomu sa používa aj na speleoklimatické pobyty – špeciálnu liečbu, ktorá využíva blahodarné vlastnosti jaskynného prostredia a vzduchu.


Mohlo by vás zaujať: Podzemná krása jaskýň: Pokochajte sa ňou aj vy


Jasovská jaskyňa

Jaskyňa, ktorú vytvorila rieka Bodva, je prvou sprístupnenou na Slovensku (od roku 1846) a patrí do svetového dedičstva UNESCO. Nájdete ju pri najvýchodnejšej slovenskej obci Jasov. Pripravte sa na návštevu piatich poschodí, ktoré sú spojené komínmi, nevyhnete sa ani 329 schodom. V jaskyni nájdete bohatú kvapľovú výplň, sintrové brčká (avšak nie až v takom rozsahu ako v spomínanej Gombaseckej jaskyni) aj vysoké meandrovité chodby. Jaskyňa bola osídlená už v praveku, našli sa v nej pozostatky z paleolitu, neolitu či halštatu – staršej doby železnej.

Krásnohorská jaskyňa

Jaskyňa v Slovenskom krase má sprístupnenú len jednu tretinu, ukrýva však najväčší jaskynný stalagmit na celom svete s výškou až 32,6 metra, ktorý dostal názov Kvapeľ rožňavských jaskyniarov. Krásnohorská jaskyňa predstavuje koncovú časť jaskynného systému podzemného potoka Buzgó a bola vytvorená najmä jeho rozpúšťacou činnosťou v dolomitoch a vápencoch. V jaskyni, ktorá je zapísaná do zoznamu UNESCO sa budete prechádzať po drevených lavičkách ponad podzemný potok v hlavnej časti. Dobrodružstvo pokračuje aj ďalej – dve podzemné jazerá treba prekonať cez lanové traverzy. Prechod je nenáročný, nezabudnite však na vhodnú obuv.

Náš tip: Za návštevu určite stojí aj Brestovská jaskyňa v Zuberci, kvapľová Važecká jaskyňa v Liptovskej kotline pri Važci, Harmanecká jaskyňa na hraniciach medzi Kremnickými vrchmi a Národným parkom Veľká Fatra, Bystrianska jaskyňa v Horehronskom podolí alebo Jaskyňa Zlá Diera pri Prešove, v ktorej dostanete aj jaskyniarsky výstroj s lampášikom.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame