Tipy na výlet po Slovensku? Objavte najkrajšie miesta čarovného Gemera

Párik seniorov na turistike

Krásy Gemera môžete zažiť už toto leto (Zdroj: GettyImages)

Kam sa chystáte tento rok na dovolenku? Že zostávate na Slovensku? Tak potom sa cieľom vášho oddychu alebo aspoň výletu možno stane aj čarovný slovenský región Gemer. Verte, že má čo ponúknuť. O Gemeri sa síce hovorí ako o hladovej doline, odkiaľ ľudia utekajú za prácou inam, no turistu rozhodne uchváti. Prinášame vám 25 tipov na miesta, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Palcmanská Maša

Vodná nádrž leží pri obci Dedinky a má rozlohu približne 85 hektárov. Keďže patrí medzi najchladnejšie na Slovensku, kúpanie v nej bude hlavne pre otužilejších. Ostatní môžu využiť člnkovanie alebo užívanie si vodných športov.

Teplý vrch

Je to možno paradox, ale vodná nádrž Teplý vrch má pre zmenu najvyššie priemerné letné teploty na Slovensku. Postavená bola na rieke Blh medzi obcami Teplý vrch, Budikovany a Drienčany. Na východnom pobreží nájdete kemping, reštaurácie aj požičovňu športových potrieb.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Photorex- Fotky pre Vás (@photorex.photography)

Prírodné jódové kúpele Číž

Inou možnosťou, ako zrelaxovať svoje telo vo vode sú Kúpele Číž. Nachádzajú sa neďaleko maďarských hraníc v krásnom udržiavanom parku. Vyhľadávané sú vďaka jódovo-brómovej vode, vhodnej napríklad na liečbu chorôb pohybového aparátu.

Náučný chodník Drienčanský kras

Len 15 km od Rimavskej Soboty sa nachádza krasové územie Drienčanský kras s chránenými rastlinami a prírodnými aj historickými pamiatkami. Miestom vedie aj nenáročný náučný chodník, kde nájdete drienčanské jaskyne, krasové jazierka, slnečné hodiny aj rozprávkový labyrint.

Jaskyňa Domica

Pekným zážitkom pre výletníkov bude poznávanie najväčšej slovenskej jaskyne Domica v národnom parku na okraji Silickej planiny. Na výber sú dva typy prehliadkových trás, súčasťou dlhšej trasy je aj plavba v člne po podzemnej riečke Styx. V jaskyni Domica bola natáčaná slávna rozprávka Soľ nad zlato.


Mohlo by vás zaujať: 25 skvelých tipov na výlety na Orave: Objavte jeden z najkrajších regiónov Slovenska


Biela vyvieračka

Silická planina ukrýva nádhernú krasovú vyvieračku. Vedie k nej približne 1,5 km dlhá značená turistická trasa a cyklotrasa. Lokalita je súčasťou národného parku Slovenský kras.

Gombasecká jaskyňa

Jedna z najznámejších jaskýň Slovenského krasu býva označovaná aj ako rozprávková. K jej najkrajším priestorom patrí Mramorová sieň s 8 m hlbokou studňou. Jaskyňa má mimoriadne priaznivé mikroklimatické podmienky, ideálne pre liečbu ochorení horných dýchacích ciest.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa GEMER | Slovakia (@regiongemer)

Dobšinská ľadová jaskyňa

Patrí medzi najznámejšie ľadové jaskyne na svete a je zaradená aj do svetového prírodného dedičstva. Obdivovať v nej budete ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády i podlahový ľad. Výstup k jaskyni trvá asi 25 minút.

Prielom Muráňa

Prírodná pamiatka Prielom Muráňa sa nachádza v Licinskej pahorkatine. Rieka Muráň je tu obkolesená tesným kaňonovitým údolím v dĺžke 3,5 km a s hĺbkou až 100 m. Prielomom vedie náučný chodník, ktorý začína v obci Bretka pod starým kostolom. Pokračuje na bralo Peško s rovnomennou jaskyňou k vodnému mlynu a končí pri Starej hute, ktorá bola kedysi továrňou na klince.

Vysoká pec z obdobia Uhorska

Obec Sirk bola v minulosti významnou lokalitou dolovania železnej rudy, preto tu bola postavená vysoká pec a hámor. Dnes predstavuje vzácnu technickú pamiatku, ktorá je súčasťou Európskej železnej cesty. Dostanete sa k nej priamo z obce nenáročnou chôdzou.

Konský dvor

Agroturistické zariadenie Konský dvor sa nachádza v obci Brzotín asi 4 kilometre od mesta Rožňava. Návštevníkom ponúka jazdu na koni, vozenie na koči aj vychádzky do prírody. V reštaurácii na vás čakajú gastronomické špeciality, užiť si môžete aj grilovačku, opekačku alebo wellnes.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Tento celosvetový jaskynný unikát sa nachádza v Revúckej vrchovine, medzi Jelšavou a Štítnikom. Jaskyňa má sprístupnených 230 m. Zapísaná je v zozname svetového dedičstva Unesco a vedie k nej cyklotrasa aj značené turistické trasy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Your mom (@pavolmagic)

Banícke zážitkové centrum Sentinel

Vzniklo rekonštrukciou objektov Baníckeho múzea v Rožňave. V areáli nájdete expozície venované baníctvu a hutníctvu Gemera, nechýbajú ani banské mechanizmy a pojazdná banská železnička.

Strážna veža

Dominantou historického jadra Rožňavy je neskoro renesančná strážna veža, postavená počas tureckej hrozby. Vysoká je 36,5 m a dnes slúži ako vyhliadková veža.


Mohlo by vás zaujať: 30 tipov na výlet na Horehroní: Pripravte si kalendár, na všetky tieto krásy budete potrebovať dovolenku!


Brzotínske skaly

Pri návšteve Rožňavy vás očarí nielen historické jadro mesta, ale aj okolitá príroda. Nad obcou Brzotín sa vypínajú Brzotínske skaly – národná prírodná rezervácia, ktorej svahy strmo padajú do kaňonu rieky Slanej. Tešiť sa môžete na fascinujúce výhľady na Gemer, zaujímavé skalné formy, úžľabiny, ale tiež na rozprávkový východ či západ slnka.

Koprášsky tunel a viadukt

Kúsok od obce Magnezitovce sa nachádza veľkolepá technická pamiatka Koprášsky tunel. Postavená bola v roku 1941 v rámci projektu Gemerské spojky, ktorého cieľom bolo prepojiť existujúce železnice a vytvoriť celistvú dopravnú sieť na Gemeri. Tunel je dlhý 245 m a vyúsťuje v podobe viaduktu, ktorý však zostal nedokončený. Opustené stavebné dielo je dnes lákadlom pre turistov a železničiarskych nadšencov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa GEMER | Slovakia (@regiongemer)

Slavošovský tunel

Má podobný osud ako Koprášsky tunel. S výstavbou alternatívnej trate do Slavošoviec sa začalo začiatkom 40-tych rokov minulého storočia, dôvodom bolo pričlenenie južných slovenských území k Maďarsku po Viedenskej arbitráži, čím papierne v Slavošovciach stratili železničný kontakt so svetom. Tunel však nikdy nebol použitý, pretože po skončení 2. svetovej vojny nebol dôvod na dokončenie plánovanej trate. Tunel je voľne prístupný a vedie ním aj značená cyklotrasa z Magnezitoviec do Slavošoviec (cca 5 km).

Krásnohorská jaskyňa Unesco

Pod povrchom Slovenského krasu pri obci Krásnohorská Dlhá Lúka nájdete unikátnu jaskyňu, zapísanú v zozname svetového prírodného dedičstva Unesco. Prehliadková trasa v dĺžke 450 metrov je sprístupnená pomocou drevených lavičiek, rebríkov a lán, preto vyžaduje určitú kondíciu.

Parná zubačka Tisovec

Ozubnicová železničná trať Tisovec – Zbojská – Pohronská Polhora vznikla v roku 1896 pre potreby hutníckeho priemyslu. Dnes je kultúrnou pamiatkou a okrem jazdy parnou zubačkou si tu môžete vychutnať aj jazdu historickými motorovými vlakmi.

Hvezdáreň a Astropark

Hvezdáreň v Rimavskej Sobote ponúka prednášky, pozorovania, filmy a iné aktivity zamerané na tajomstvá vesmíru. Jej súčasťou je Astropark, kde nájdete slnečné hodiny, gnomón, miniraketu, kozmonauta, model zemegule či náučný geologický chodník.


Mohlo by vás zaujať: Región, na ktorý môžeme byť hrdí: Kysuce ukrývajú samé prírodné unikáty, kam sa vybrať na výlet?


Kaštieľ Andrássyovcov

Je pýchou obce Vlachovo. Súčasťou niekdajšieho rodinného sídla rodu Andrášiovcov je aj pekne upravený park a podzemná umelo vysekaná jaskyňa – ľadovňa.

Mauzóleum Andrássyovcov

Cenná pamiatka secesného staviteľského a sochárskeho umenia sa nachádza v Krásnohorskom Podhradí. Rodinnú kryptu podľa návrhu mníchovských umelcov dal v roku 1904 postavil Dionýz Andráši pre svoju milovanú manželku Francisku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľuboš Rybnikár (@lubos_rybnikar)

Hrad Krásna Hôrka

Malebný hrad nad obcou Krásnohorské Podhradie je národnou kultúrnou pamiatkou a nachádza sa v ňom múzeum so vzácnym historickým nábytkom. Po veľkom požiari v roku 2012 je z dôvodu rekonštrukčných prác síce zatvorený, túto dominantu regiónu však nemožno prehliadnuť.

Zejmarská roklina

Do regiónu Gemeru zasahuje svojou južnou časťou aj Slovenský raj. Ak ho navštívite, určite nevynechajte ani prekrásnu Zejmarskú roklinu s rozprávkovými Nálepkovými vodopádmi. Najkratšia roklina Slovenského raja sa nachádza neďaleko obce Dedinky a jej prechod vám bude trvať približne 3 hodiny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Samuel Maruškin (@samuelmaruskin)

Kaštieľ Betliar

Honosný kaštieľ s pôvodným zariadením patrí medzi najkrajšie šľachtické sídla v strednej Európe. V minulosti majetok Andrássyovcov, dnes perla Gemeru a turistického ruchu, ktorá láka návštevníkov z celého sveta. Kaštieľ bol postavený v 18. storočí a okrem neho je unikátom aj priľahlý záhradný park s rímskym vodopádom, množstvom jazierok, fontán, vzácnych drevín, čínskym altánkom či japonským mostom. Vo vnútornej expozícii zaujme napríklad samurajská výzbroj, múmia egyptského kňaza či vysušená hlava papuánskeho bojovníka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa GEMER | Slovakia (@regiongemer)


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame