25 skvelých tipov na výlety na Orave: Kochajte sa hradmi, múzeami, prírodou aj tradíciami

Krásy Oravy

Miest, ktoré sa oplatí vidieť, je na Orave viac než dosť (Zdroj: GettyImages)

„Na Orave dobre, na Orave zdravo“, spieva sa v jednej známej ľudovej pesničke. Že je to pravda, sa môžete presvedčiť aj na vlastné oči. Stačí sa sem vybrať na dovolenku, víkendový pobyt či aspoň malý výlet.

Orava je doslova preplnená zážitkami, stačí len vedieť, kde nájsť tie najkrajšie. Na svoje si prídu nielen milovníci krásnej panenskej prírody, ale aj histórie, umenia, vodných radovánok či iných atrakcií. Inšpirujte sa našimi tipmi.

Oravský hrad

Je najväčším lákadlom oravského regiónu a patrí k najkrajším a najzachovalejším hradom na Slovensku. Nakrúcalo sa tu viacero filmov, seriál, ba dokonca aj kultový horor. Dnes tu sídli Oravské múzeum.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Oravský hrad / Orava Castle (@oravskyhrad),


Mohlo by vás zaujať: Zamagurie a Pieniny sú ako stvorené na výlety: 15 tipov na miesta, ktoré sa oplatí vidieť


Stredoveká dedina sokoliarov

Nachádza sa v Oravskom Podzámku a približuje život bežného človeka v období Veľkej Moravy. Môžete si tu vyskúšať dobové remeslá, previezť sa v rebrinovom voze, zastrieľať si z luku a obdivovať sokoliarske vystúpenie.

Plte na Orave

Vyhliadková plavba plťou po rieke Orava popod skalné bralo hradu predstavuje jedinečný zážitok a na chvíľu vás vráti do minulosti. Pltníctvo totiž kedysi neodmysliteľne patrilo k Orave.

Oravská galéria

Nachádza sa v Dolnom Kubíne a ponúka vyše 8 000 umeleckých diel, z ktorých niektoré patria k najvzácnejším na Slovensku.

Kolonádový most

Drevený krytý Kolonádový most v Dolnom Kubíne síce nemá dlhú históriu, patrí však k pozoruhodným technickým pamiatkam a je vyhľadávanou a často fotografovanou atrakciou.

Oravská priehrada

Veľká vodná nádrž, pri budovaní ktorej boli zatopené štyri osady, je doslova rajom pre milovníkov rybárčenia, kúpania a vodných športov. Na brehoch sa nachádzajú rekreačné oblasti s hotelmi aj kempingom.

Slanický ostrov

Atrakciou Oravskej priehrady je vyhliadková plavba loďou, počas ktorej môžete obdivovať krásy okolitých hôr. Loď kotví na Slanickom ostrove umenia uprostred priehrady, kde sa nachádza rímskokatolícky kostol z 18. storočia. V bývalej hrobke je expozícia histórie zatopených obcí a budovania priehrady.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SLOVAKIA | #ThisIsSlovakia 🇸🇰 (@thisisslovakia),


Radi bicyklujete, ale nepoznáte trasy? V tejto knihe je až 22 cyklotrás po celom Slovensku


Čaplovičova bibliotéka

Historická budova ukrýva vyše 60-tisíc zväzkov kníh a ďalších cenných predmetov, ktoré v roku 1839 daroval Oravskej župe Vavrinec Čaplovič. Pred budovou je socha Hviezdoslava.

Historický cintorín

Aj toto miesto nájdete v Dolnom Kubíne. Cintorín získaval dnešnú podobu od roku 1866 a nachádzajú sa na ňom hroby spisovateľov, dejateľov a viacerých osobností kultúrneho života.

Expozícia Hájnikovej ženy

V Hájovni pod vrchom Babia hora v Oravskej Polhore čerpal inšpiráciu básnik Pavol Orságh Hviezdoslav. Pôvodná síce vyhorela, tá súčasná je však jej vernou kópiou a inštalované je v nej literárne múzeum.

Kubínska hoľa

Dostanete sa sem viacerými značenými turistickými chodníkmi z Dolného Kubína alebo Oravského Podzámku. Ak sa vám nechce šliapať pešo, môžete využiť lanovku. Okrem výhľadov vás čaká aj množstvo atrakcií, ako sú horské trojkolky, bicykle, terénne kolobežky, náučný chodník, lanový park, rybolov či člnkovanie.

Náučný chodník Premeny lesa

Prechádza katastrom obce Klin a návštevníkom približuje prekrásnu oravskú prírodu a vzácne biotopy. Na trase dlhej 9 km vás čakajú aj neopísateľné výhľady na Oravské Beskydy, Tatry a Oravskú Maguru.

Socha Krista v Kline

Za monumentálnou sochou Ježiša Krista už netreba chodiť do brazílskeho Ria de Janeira, jej kópiu nájdete na kopci Grapa. Socha má výšku 9,5 m a je dielom miestneho ľudového majstra.

Náučný chodník Juráňova dolina

Prejdite sa jednou z najkrajších tiesňav na Slovensku a vychutnajte si pestrú a nenáročnú turistiku. Chodník je dlhý 8 kilometrov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa – Tony Zdarilek – (@world_by_tony),


Mohlo by vás zaujať: Obrovský prehľad výletov na Liptove: Ľahká turistika, cyklotrasy, malebné dedinky aj liečivé pramene


Drevené artikulárne kostolíky

Jedinečnú atmosféru drevených artikulárnych kostolíkov si môžete vychutnať v obciach Leštiny a Istebné. Uchváti vás ich architektúra, vnútorná výzdoba aj vzácne maľby.

Gotický drevený kostol

Ďalšia vzácna sakrálnou pamiatka sa nachádza v Tvrdošíne na cintoríne. Drevený kostol z 15. storočia je zaradený do zoznamu UNESCO.

Pamätný dom Martina Kukučína

Dom sa nachádza v Jasenovej a postavil ho spisovateľov otec Ján Bencúr v roku 1856. Priblíži vám prostredie, kde sa narodil a vyrástol známy slovenský prozaik.

Bobrova raľa

Ako to kedysi vyzeralo v oravskej dedine, sa dozviete aj v najväčšom zachovalom komplexe pôvodnej ľudovej architektúry v strednej Európe Bobrova raľa, ktorý sa nachádza v Podbieli. Niektoré zo 64 dreveníc sú stále obývané, väčšina však slúži pre turistov.

Múzeum oravskej dediny

Najznámejší slovenský skanzen nájdete 3 km za dedinou Zuberec. Nachádzajú sa tu typické oravské drevenice a ďalšie pôvodné stavby so zariadením, ale aj funkčná krčma U Mlynára, kde si môžete posedieť.


Mohlo by vás zaujať: 5 tipov na výlet u nás: Tieto hrady sa oplatí vidieť, neuveríte, čo skrývajú


Brestovská jaskyňa

V Zubereckej doline blízko skanzenu leží prvá sprístupnená jaskyňa Oravy a Západných Tatier. Keďže stiesnené priestory jaskyne nedovoľujú organizovať veľké skupiny, je potrebné vstup si dopredu telefonicky alebo mailom rezervovať.

Múzeum kávy Oravakafe

Započúvajte sa do príbehu kávovníkového zrnka od jeho počiatku až po lahodný koniec. V útulnom domčeku obce Krušetnica nájdete okrem iného celosvetovo najväčšiu mozaiku kávovníkových zŕn.

Vyhliadková veža v Zákamennom

Z 15 metrov vysokej rozhľadne si môžete vychutnať najkrajšie výhľady na krajinu s Babou horou, Pilskom, Oravskou Magurou a Západnými Tatrami.

Termálne kúpalisko Oravice

Dva nekryté bazény v krásnom prostredí vám poskytnú dokonalý relax. Voda s teplotou 36 – 41 °C má priaznivé účinky najmä na pohybové ústrojenstvo, močové cesty a obličky.

Meander Park Oravice

Okrem termálneho kúpaliska môžete v Oraviciach navštíviť aj Meander Park – aquapark s deviatimi bazénmi, v ktorých je vysoko mineralizovaná termálna voda s priaznivými účinkami na ľudské zdravie. Teplá voda a množstvo atrakcií sú zárukou skvele stráveného voľného času.

Oravská lesná železnica

Nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých návštevníkov je jazda vlakom na historickej lesnej železnici. Vyhliadková jazda sa začína v údolnej stanici Tanečník pri Oravskej Lesnej a 3 kilometre dlhá trať končí na vrcholovej stanici Sedlo Beskyd s krásnou vyhliadkou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Eva Vyoralová (@evavyoralova),

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame