Zamagurie a Pieniny sú ako stvorené na výlety: 15 tipov na miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Rodinný výlet v prírode

Zamagurie a Pieniny sú ako stvorené na výlety (Zdroj: GettyImages)

Patrí k najmenším turistickým regiónom Slovenska, no rozhodne má čo ponúknuť. Krásy Zamaguria ocenia najmä tí, ktorí hľadajú pokojný oddych a vychádzky do prírody. Klenotom regiónu je Pieninský národný park, ideálny pre nenáročnú turistiku. Nechýbajú však ani historické pamiatky a atrakcie pre celú rodinu.

Červený Kláštor

Malebná obec je označovaná za srdce Zamaguria, pretože leží v strede regiónu. Jej pýchou je Kláštor kartuziánov – národná kultúrna pamiatka z roku 1320. V objekte sa nachádza múzeum, venované dejinám kláštora, stavbe objektu aj životu ľudí zo Zamaguria v minulosti. Súčasťou kláštora je kostol s pôvodným zariadením.

Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka

Svojský zápach po sírovodíku dal meno kúpeľom, ktoré ponúkajú relax s prírodnou liečivou minerálnou vodou. Tá sa osvedčila najmä pri liečbe neurologických chorôb, kožných ochorení a ochorení pohybového a tráviaceho ústrojenstva.

Plte na Dunajci

Splavovanie Dunajca na pltiach patrí k najobľúbenejším atrakciám. Počas plavby budete obdivovať krásy Poľska z ľavej strany, a malebné Slovensko na pravej strane. Pltníci vám porozprávajú rôzne legendy a zaujímavosti Zamaguria, a možno si s nimi zaspievate aj známe goralské piesne. Na plť sa dá nalodiť na mnohých miestach, plavba trvá približne hodinu a pol. Mimochodom, nad riekou Dunajec, ktorá delí túto lokalitu na slovenskú a poľskú stranu, je vybudovaná lávka pre peších a cyklistov, k susedom sa tak dostanete do piatich minút.

Splavovanie Dunajca na pltiach
Splavovanie Dunajca na pltiach patrí k najobľúbenejším atrakciám (Zdroj: Flickr.com)

Mohlo by vás zaujať: Zabudnutý región Slovenska? Objavte čaro Záhoria, máme pre vás kopec tipov na výlet


Túra na Tri Koruny

Pieniny síce nie sú veľké, no patria k najkrajším a najcennejším územiam strednej Európy. Ich dominantou sú majestátne skalné útvary Tri Koruny, ktoré ležia na poľskej strane. Ide o päť skalných veží so 100 m vysokými stenami, ktoré vytvárajú vzhľad koruny. Túru je možné začať v Červenom Kláštore a na výber máte viacero trás. Na vrchole sa vám naskytnú nádherné výhľady, pri priaznivom počasí aj na Vysoké Tatry. Ďalej môžete pokračovať na vrch Sokolica a do poľského kúpeľného mesta Sczawnica, alebo do osady Lesnica. Túra nie je náročná, prístup k vrcholovej plošine je spoplatnený.

Túra na Sokolicu

Vrchol Sokolica, nazývaný „Matka Pienin“, má 300 m dlhú vápencovú stenu, ktorá klesá kolmo k hladine Dunajca. Výhľad z vrcholovej plošiny je tu, rovnako ako v prípade Troch Korún, spoplatnený. Ak absolvujete v rovnaký deň túru na oba vrchy, platí jedna vstupenka na obidva štíty.

Haligovské skaly

Národná prírodná rezervácia Haligovské skaly s najväčšou jaskyňou Pienin Aksamitkou patrí medzi obľúbené lokality. Túru možno začať v obci Haligovce, Červený Kláštor, Lesnica a Veľký Lipník. Jaskyňa je v súčasnosti verejnosti neprístupná.

Jezerské jazero

Má čistú vodu krásnej tyrkysovo modrej farby a nachádza sa v obci Jezersko. Ide o chránený prírodný útvar, pri ktorom si môžete dopriať oddych na lavičkách, alebo si len tak poležať na tráve. Túru zvládnete bez problémov aj s vnúčatami.

Jezerské jazero
Jezerské jazero (Zdroj: Wikimedia.org)

Mohlo by vás zaujať: Obrovský prehľad výletov na Liptove: Ľahká turistika, cyklotrasy, malebné dedinky aj liečivé pramene


Rozhľadňa Bachledova dolina

Ďalšou obľúbenou turistickou lokalitou je Bachledova dolina, ktorá ponúka rozhľadňu Bachledka. Je to skvelé miesto, ktoré si naplno užijú aj deti. Rozhľadňa sa nachádza na hrebeni Spišskej Magury, má drevenú konštrukciu a štyri poschodia s vyhliadkovými plošinami. Nájdete tu aj mapu a ďalekohľad.

Chodník korunami stromov

Táto atrakcia s dĺžkou viac ako 600 m vás prevedie lesom, kde na vás čakajú rôzne prekvapenia a poučenia. Maximálna výška chodníka nad zemou je 24 metrov a očarí vás výhľad z 32 m vysokej veže. Budete mať ako na dlani štíty Belianskych Tatier, čarovnú scenériu Pienin i nádherné Zamagurie. Chodník je uspôsobený aj pre deti, ktoré si tu môžu vychutnať viacero adrenalínových zážitkov.

Chodník korunami stromov
Chodník korunami stromov (Zdroj: Wikimedia.org)

Ľubovniansky hrad

Nazrite do dávnej histórie, vydajte sa po stopách kráľov a spoznajte tajomné zákutia hradu Ľubovňa. Od roku 1311 týči nad mestom Stará Ľubovňa. Navštíviť môžete nielen stálu expozíciu hradného múzea, ale aj hradnú kaplnku a skanzen v podhradí. Prehliadka býva obohatená o vystúpenie sokoliarov.

Stredoveký vojenský tábor

Nájdete ho v Starej Ľubovni a ide o prírodné múzeum, ktoré poskytuje pohľad do života vojakov v stredoveku. Vyskúšať si môžete streľbu z luku či jazdu na koňoch. Súčasťou tábora je aj stredoveká krčma.

Múzeum Zamagurskej dediny

Život predkov na dedine, jeho krásu aj náročnosť, vám ukáže múzeum pod Ľubovnianskym hradom. Obdivovať budete tradičné obytné a hospodárske stavby z okolitých dedín, ale aj dobovú kováčsku vyhňu, hájovňu, školu, vodný mlyn, pastiersky dom či kostolík.

Hora Zvir

Nad obcou Litmanová sa vypína vrch, nazývaný Hora Zvir. Charakterizuje ho krásna príroda aj duchovná atmosféra. V maličkej izbe dreveného zrubu majdanu – sa od 5. 8. 1990 do 8. 8. 1995 zjavovala Panna Mária 11-ročnej Ivete Korčákovej a 13-ročnej Kataríne Česelkovej. Hora Zvir sa stala významným pútnickým miestom s rozsiahlym areálom, v ktorom sa nachádza Kaplnka Nepoškvrneného Počatia Presvätej Bohorodičky a Prameň sv. Jána Krstiteľa.


Mohlo by vás zaujať: Cestovateľský tip na víkend: Pohľad ako z rozprávky v čarovnom mestečku Hallstatt


Kúpele Vyšné Ružbachy

Liečivé uhličité pramene uzdravujú telo už od 16. storočia. V kúpeľoch vyviera 14 prameňov minerálnej vody s teplotou 20 až 24 stupňov Celzia, s priaznivými účinkami najmä na centrálny nervový systém. Kúpele sú vyhľadávané nielen pre liečbu nervových, duševných a srdcovo-cievnych chorôb, ale aj ako miesto relaxu a regenerácie sál. Zvláštnosťou kúpeľov je malé travertínové jazierko – kráter naplnený termálnou vodou, kde sa dá kúpať aj počas zimy.

Travertínové jazierko - Kráter
Travertínové jazierko – Kráter (Zdroj: Wikipedia.org)

Podolínec

Mestečko Podolínec leží medzi Starou Ľubovňou a Kežmarkom. Ide o stredoveké mestečko opradené históriou. Pochváliť sa môže renesančným námestím, farským kostolom z 13. storočia so vzácnymi maľbami v presbytériu, renesančnou zvonicou či kláštorom piaristov. Vďaka mestskej pamiatkovej zóne je to jedno z najkrajších stredoeurópskych miest.

Tip navyše: Niedzica

Obec Niedzica sa nachádza v Poľsku, neďaleko mesta Spišská Stará Ves. Nájdete tu veľa možností na oddych, napríklad pri Czorstynskom jazere. Na jeho moste je unikátna 3D maľba vodopádov. Počas leta môžete využiť plavbu na výletnej lodi aj kúpanie na pláži. Ak sa vám vylihovanie zunuje, navštívte hrad Niedzica, ktorý sa rozprestiera nad priehradou. V blízkosti nájdete tiež zrúcaninu hradu Czorstyn a miniatúry hradov Spiša.


Radi bicyklujete, ale nepoznáte trasy? V tejto knihe je až 22 cyklotrás po celom Slovensku

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame