Región, na ktorý môžeme byť hrdí: Kysuce ukrývajú samé prírodné unikáty, kam sa vybrať na výlet?

Turisti v prírode

Pochod v tomto regióne je atraktívny nielen pre turistov, zapojiť sa môže ktokoľvek (Zdroj: GettyImages)

Keď sa povie Kysuce, mnohí si vybavia predovšetkým kvalitné lyžiarske strediská. Kysucký región však nie je atraktívny len pre milovníkov zimných športov, ale aj pre turistov, cykloturistov, priaznivcov panenskej prírody či obdivovateľov histórie.

Kysucká galéria v Oščadnici

Rázovitá kysucká dedina Oščadnica ponúka okrem lyžiarskeho strediska Športcentrum aj viacero iných zaujímavostí. K jedným z nich patrí historický kaštieľ, obkolesený lesoparkom. Sídli v ňom Kysucká galéria, ktorej základ tvorí súbor diel kysuckých výtvarníkov.

Kaplnka u Haladeji

Nádherné miesto uprostred prírody, na ktorom akoby sa zastavil čas. Kaplnka v osade u Haladeji (Oščadnica) bola postavená v roku 1961, je z dreva a kameňa, a vnútri sa nachádza malý oltár, drevené fresky a obrazy. Vonku si môžete posedieť a pokochať sa výhľadmi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @j_antal,


Jazda obrneným transportérom

Ak vaše deti či vnúčatá snívajú o kariére vojaka, doprajte im jazdu v 14-tonovom obrnenom transportéri BVP v Oščadnici. Tí odvážnejší si môžu pod dohľadom skúseného inštruktora vyskúšať aj samostatné riadenie vozidla.

Rozhľadňa Dedovka

16-metrov vysoká vyhliadková veža leží kúsok od vrcholovej stanice lanovky Dedovka, priamo nad chatou Koliba. Výhľad z vtáčej perspektívy na okolité doliny a kopce je nezabudnuteľný. Rozhľadňa je zároveň galériou plastík, spätých s históriou Kysúc. Vyjsť sem môžete aj pešo, cesta trvá približne 35 minút.


Mohlo by vás zaujať: 25 skvelých tipov na výlety na Orave: Objavte jeden z najkrajších regiónov Slovenska


Snow Paradise Veľká Rača

Lyžiarske stredisko Veľká Rača patri medzi najnavštevovanejšie na Slovensku a na svoje si tu prídu začínajúci aj pokročilí lyžiari. Úžasné chvíle na Veľkej Rači však zažijete aj v lete, a to vďaka oddychu v kysuckej prírode, pri horskej turistike a cykloturistike. Zábavu ponúka aj bobová dráha, trampolíny, lanový park, historický kolotoč, lukostreľba či horské kolobežky.

Kamenné gule Megoňky

Unikátne miesto ukrývajúce prírodné poklady – pieskovcové gule – sa nachádza v miestnej časti Čadce, v Milošovej. Podľa povestí ide o vajcia dinosaurov či pozostatky po mimozemšťanoch. Nálezisko je vyhlásené za prírodnú pamiatku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľuboš Vojtek (@the_greenlion),


Korňanský ropný prameň

Ďalšia geologická rarita Kysúc. Európsky unikát – prirodzený povrchový výver ľahkej ropy – nájdete na okraji obce Korňa. Ropa sa sústreďuje v malom jazierku s priemerom do 2 m a prameň je vyhlásený za chránenou prírodnou pamiatku s voľným prístupom.

Letné kúpalisko a plaváreň

Kto si voľné chvíle nevie predstaviť bez relaxu pri vode, môže v Čadci navštíviť letné kúpalisko s vyhrievanou vodou, alebo mestskú krytú plaváreň pri futbalovom štadióne.


Mohlo by vás zaujať: 5 tipov na výlet u nás: Tieto hrady sa oplatí vidieť, neuveríte, čo skrývajú


Kysucké múzeum v Čadci

Nájdete v ňom najpočetnejšiu zbierku predmetov z okolia Kysuckého Nového Mesta aj stále expozície venované dejinám Kysúc či astronautovi kysuckého pôvodu Eugenovi E. Cernanovi, ktorý bol zatiaľ posledným človekom na Mesiaci.

Kaplnka Husárik

Poľnú kaplnku Panny Márie na Husáriku postavili robotníci, ktorí pracovali na stavbe železnice. Pri kaplnke je liatinový kríž a v jej blízkosti sa môžete osviežiť horskou vodou.

Veľký Polom

Najvyššou tisícovkou na slovenskej strane Moravsko-Sliezskych Beskýd je Veľký Polom, ktorý sa vypína nad obcou Raková, rodiskom spisovateľa Jána Palárika. Ak sa sem vyberiete na turistiku, čaká vás tu nádherná príroda, ticho, roztrúsené usadlosti, lúky aj husté lesy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @dankajanska,


Vlastivedné múzeum

Geológia, paleontológia, pravek, neolit, Slovania, Raný stredovek, Renesancia, Valašská kolonizácia, Novovek, Priemyselný vek, Kozmický vek – to sú len niektoré z tematických okruhov stále expozície Kysucká Odysea, ktoré nájdete vo Vlastivednom múzeu v Krásne nad Kysucou.

Trojmedzie nad Čiernym

Chcete stáť v jednom okamihu na území troch štátov? Túto možnosť vám ponúka Trojmedzie, symbolické miesto, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Česka a Poľska. Nájdete ho nad obcou Čierne, v lesnatej lokalite s ľahkým prístupom.


Mohlo by vás zaujať: Obrovský prehľad výletov na Liptove: Ľahká turistika, cyklotrasy, malebné dedinky aj liečivé pramene


Rodný dom Jozefa Kronera

Dom v Staškove, v ktorom sa narodil významný slovenský herec Jozef Kroner, slúžil ako strážny dom pre železničnú trať. Od roku 2011 je zrekonštruovaný a prístupný verejnosti. Obdivovať tu môžete dobový nábytok aj fotografie z hercovej pozostalosti.

Slovenský orloj

Prvý orloj na Slovensku nájdete v obci Stará Bystrica. Odbíja každú celú hodinu od 8. do 22. hodiny a vtedy si môžete pozrieť promenádu siedmich slovenských svätcov. Ako jediný orloj na vete ukazuje tzv. pravý slnečný čas.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Roman (@lukasroman.jpg),

Kaštieľ Radoľa

Patrí k najstarším kultúrnym pamiatkam na Kysuciach a nájdete v ňom viacero expozícií Kysuckého múzea, napríklad Meštianske bývanie na Kysuciach či Svet alchymistu.

Pútnické miesto Živčáková

Vrch Živčáková sa rozprestiera nad obcou Korňa a traduje sa, že hájnik Matúš Lašút mal na tomto mieste v roku 1958 videnie Panny Márie Lurdskej. Areál s kaplnkou Panny Márie a detvianskym krížom je miestom modlitieb i oddychu v krásnej prírode.

Skanzen Vychylovka

Múzeum kysuckej dediny vám ukáže životné prostredie, ľudovú architektúru aj spôsob života a kultúry ľudí na Kysuciach v druhej polovici 19. a v prvej polovici 20. storočia.

Lesná úvraťová železnica

Do Múzea kysuckej dediny vás odvezie historická lesná úvraťová železnica v Novej Bystrici – Vychylovke. V prevádzke je od mája do októbra.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SRDCOM PO SLOVENSKU (@srdcomposlovensku),


Hrad Budatín

Hrad stojí na sútoku riek Váh a Kysuca, obkolesený krásnym parkom. Významná historická pamiatka Žiliny je sídlom Považského múzea.

Veľký Vreteň

Kysucká vrchovina je turisticky atraktívna v každom ročnom období. Jedným z kultových vrchov pohoria je Veľký Vreteň, ktorý si vypína nad najstaršou kysuckou obcou Radoľa. Kúsok pod vrcholom nájdete oddychové miesto s lavičkami a osadeným krížom. Výstup z Radole trvá 70 minút a je nenáročný.

Rozhľadňa Terchovské srdce

Rozhľadňa na vrchu Oblaz je poslednou zo zastávok náučného chodníka, zameraného na faunu a flóru Malej Fatry. Navrhol ju Alojz Mucha a cestu k nej zvládnu aj mamičky s kočíkmi.


Radi bicyklujete, ale nepoznáte trasy? V tejto knihe je až 22 cyklotrás po celom Slovensku


Kostol a drevený betlehem

Terchová, obec známa Jánošíkovskou históriou, ponúka množstvo lákadiel. Jedným z nich je aj drevený betlehem v Kostole sv. Cyrila a Metoda, ktorý je dielom dedinského rezbára.

Expozícia Jánošík a Terchová

Rozsiahla expozícia je venovaná nielen Jánošíkovi, ale aj vývoju Terchovej. Medzi exponátmi nechýbajú ani také predmety, ako dereš, korbáč, putá, široký opasok či valaška. Najvzácnejším exponátom je mohutná olejomaľba Jánošíka, ktorú vytvoril Ľudovít Fulla.

Jánošíkove diery

Jánošíkove diery sú atraktívnym turistickým cieľom. Skladajú sa z niekoľkých tiesňav, kde vás na trasách čakajú aj rebríky a lávky. Pripravte sa na nezabudnuteľný zážitok s krásnymi výhľadmi a úchvatnou prírodou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SRDCOM PO SLOVENSKU (@srdcomposlovensku),


Zbojnícky chodník

Chodník, ktorý vás prevedie tiesňavami, ale aj výšinami. Je dlhý 3 kilometre a ide o stredne náročnú trasu pre fyzicky zdatnejších turistov.

Veľký Rozsutec

Býva považovaný za najkrajší vrch na Slovensku. Tradovalo sa, že v okolí vrcholu je ukrytý Jánošíkov zlatý poklad. Výstup na Veľký Rozsutec patrí medzi náročné turistiky, terén je rôznorodý a členitý. Odvážlivci sa však môžu tešiť na neskutočne krásny kruhový výhľad do okolia.

Prameň rieky Kysuca

V pohorí Javorníkov a Turzovskej vrchoviny leží najzápadnejšia kysucká obec Makov a práve v tunajšej prírodnej rezervácii Hričovec pramení rieka Kysuca. Čistú vodu priamo z prameňa Kysuce môžete ochutnať, ak sa z Makova vydáte náučným chodníkom. Cesta netrvá ani pol hodiny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tono Šušorený (@tonosusoreny),


Kysucké rozhľadne

Kysuce sú však rozhľadňami doslova posiate. Vybrať sa môžete napríklad na rozhľadňu na Stratenci v obci Makov, rozhľadňu na Marťakovskom kopci nad osadou Petránky na Zákopčí, Mikovčákovu rozhľadňu na Kamenitom (najstaršia, otvorená v roku 2005, postavená z kameňa a dreva), rozhľadňu na Bobovci v obci Stará Bystrica, rozhľadňu na vrchu Tábor nad Kysuckým Novým Mestom či na rozhľadňu na vrchu Špicák pri Strečne.

Hrad Strečno

Stojí na vysokom vápencovom brale a podľa archeologických nálezov bola táto vyvýšenina obývaná už v bronzovej a železnej dobe. Hrad je prístupný verejnosti a vedie k nemu pôvodná stredoveká cesta. Pod hradom nájdete stredovekú dedinku Paseka, postavenú podľa dobových stredovekých stavieb. Pre deti je pripravené drevené hradisko.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Adam Maciejewski (@_lidertravel_),


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame