O tridsať rokov nemusí byť káva z Brazílie realitou: Švajčiarski vedci vysvetlili, prečo je to tak!

pestovanie kávy

Pestovanie kávy bude o pár desiatok rokov veľkým problémom, a to hlavne kvôli klimatickej zmene (Zdroj: Freepik/narong27)

Do roku 2050 bude rásť káva inde ako rástla doposiaľ. Brazília a iné krajiny Južnej Ameriky už nebudú pre rast a pestovanie kávy bežnou oblasťou. V priebehu najbližších tridsiatich rokov sa môže zmeniť, prípadne ubudnúť až polovica  lokalít, ktoré sú v súčasnosti vhodné na pestovanie kávy. Informáciu o tomto probléme priniesli švajčiarski výskumníci, ktorí svoje analýzy zverejnili v prestížnom vedeckom časopise Plos One.

Tento problém sa nebude týkať len kávy

Pestovanie kávy, ale aj plodín ako oriešky kešu či avokádo, sa bude musieť presunúť od chladnejších oblastí. Výskumníci v tejto štúdii brali do úvahy predpovede klimatických zmien a podmienky, v ktorých sa nachádza pôda vhodná pre pestovanie kávy a iných plodín. Z výskumu vzišli výsledky, ktoré im pomohli vytvoriť akýsi model výskytu vhodných regiónov na pestovanie kávy, avokáda a orieškov v roku 2050.

Výskum taktiež ukazuje, že všetky regióny dôležité pre produkciu kávy už na to nebudú mať v roku 2050 vhodné podmienky. Týka sa to najmä krajín, ktoré zabezpečujú najväčšiu produkciu odrody arabika, ktorá je celkovo najrozšírenejšou na svete. Ide o Brazíliu a Kolumbiu, no aj o štáty v Ázii – Vietnam a Indonéziu. O tridsať rokov tam budú príliš vysoké teploty ovzdušia na pestovanie kávy, ktorá zároveň zabezpečuje živobytie miliónom farmárov.

Pestovať sa bude v iných oblastiach, pôvodné však nenahradia

Oteplenie v priebehu rokov však spôsobí, že budú posilnené oblasti, ktoré momentálne nie sú na pestovanie kávy až také vhodné. Ide napríklad o Argentínu, Juhoafrickú republiku, Čínu či Nový Zéland. Podľa vedcov to však ešte neznamená, že tieto oblasti budú schopné súčasné lokality ľahko zastúpiť. „Výsledkami našej štúdie chceme pestovateľov kávy upozorniť, aby sa na tieto zmeny pripravili,“ uviedol Roman Grüter, vedúci štúdie z Zürišskej vysokej školy aplikovaných vied.

Oriešky kešu bude do budúcna tiež potrebné pestovať na iných miestach, pretože súčasné hlavné pestovateľské oblasti akými sú India, Pobrežie Slonoviny a Benin už nebudú na ich rast a produkciu vhodné. Čo sa týka pestovania avokáda, podmienky sa začnú zhoršovať v Dominikánskej republike, Peru či Indonézii. Množstvo vhodných oblastí pre pestovanie týchto plodín sa však z celkového hľadiska rozšíri až o 17 percent. Podľa vedcov bude problémom odlesňovanie, keďže sa bude pestovať na úplne iných miestach ako doteraz.



Zdroj: TASR, plniealnu.sk
Odporúčame