30 tipov na výlet na Horehroní: Pripravte si kalendár, na všetky tieto krásy budete potrebovať dovolenku!

Banská Bystrica

Súčasťou Horehronia je aj Banská Bystrica (Zdroj: GettyImages)

Letná sezóna je tu a mnohí ju aj tento rok strávime spoznávaním Slovenska. Určite k najčarovnejším egiónom patrí Horehronie, ktoré ponúka nielen 1 227 kilometrov turistických trás a 865 km cyklotrás, ale aj históriu, kúpele, folklór či gastronomické zážitky v salašoch a kolibách. Právom je považované za raj Nízkych Tatier, a to svoje si tu nájdu aktívne rodinky s deťmi, romantické dvojice a aj ľudia, ktorí chcú hlavne relaxovať. Inšpirujte sa našimi tipmi na najzaujímavejšie miesta, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť a zažiť.

Rozhľadňa Pustý vrch

Jedenásť metrov vysoká drevená rozhľadňa sa nachádza na vrchole Pustého vrchu, nad obcami Čierny Balog Komov a Pusté. Má dve vyhliadky, z ktorých si užijete pohľady na krásnu prírodu v objatí Veporských vrchov.

Letné kúpalisko Podbrezová

Horehronské kúpalisko v Podbrezovej nájdete na sídlisku Kolkáreň. Čakajú na vás tri bazény, teplota vody sa pohybuje od 26 do 34°C. Zahrať si tu môžete plážový volejbal, bedminton či stolný tenis.

Hutnícke múzeum v Podbrezovej

Horehronie je známe bohatou hutníckou výrobou. Jej históriu mapuje múzeum Železiarní Podbrezová s dvomi expozíciami. Interiérová popisuje historické fakty, dokumentované fotografiami a exponátmi, externá prezentuje zakonzervované časti hutníckych strojov.

Horehronský expres

Jedinečný zážitok v piatky a soboty počas celého leta ponúkajú nostalgické jazdy historickými vlakmi. Zajazdiť si môžete na dvoch trasách – z Brezna cez Červenú skalu po Mlynky a z Brezna na Salaš Zbojská. Obidve panoramatické trasy krásnou horehronskou prírodou vedú za tradíciami, oddychom, ale aj aktívnym zážitkom pešo či na bicykli.

Zbojnícke kúpele – Salaš Zbojská

Ak chcete relaxovať ako praví zbojníci, nenechajte si ujsť oddych v drevených, ručne vyrobených kúpacích sudoch vykurovaných pecou. Do suda sa zmestí šesť ľudí a voda v ňom pochádza z miestneho prameňa. Súčasťou zbojníckych kúpeľov sú sauny, ktoré sa nachádzajú v jaskynných priestoroch so šatňou a odpočivárňou.

Horehronské múzeum

Nachádza sa v Meštianskom dome v Brezne a nájdete v ňom viac ako 30-tisíc zbierkových predmetov, vrátane písomných a obrazových dokumentov z dejín a kultúry obyvateľstva horného Pohronia.

Kúpele Brusno

Minerálna voda brusnianskych kúpeľov je čerpaná z ôsmich prameňov a je vhodná najmä na zažívacie choroby, srdcovo-cievne ochorenia a choroby pohybového ústrojenstva.


Mohlo by vás zaujať: Región, na ktorý môžeme byť hrdí: Kysuce ukrývajú samé prírodné unikáty, kam sa vybrať na výlet?


Predajnianske vodopády

Sústava kaskádovitých vodopádov s dvomi tokmi sa ukrýva v lesoch neďaleko obce Predajná na potoku Čelno. Vodopády boli vyhlásené za prírodnú pamiatku a turisti ocenia, že sú situované priamo pod Kelemenovým tunelom, jedinečnou technickou pamiatkou.

Kalvária v Predajnej

Pôvodná kalvária z roku 1861 prešla rekonštrukciou a dnes je navštevovaným pútnickým miestom, kam chodia nielen veriaci načerpať novú energiu. Zasvätená je Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska.

Jaskyňa Bystrá

Bystrianska jaskyňa sa nachádza neďaleko známych stredísk Tále a Mýto pod Ďumbierom, pri obci Bystrá. Tvorí ju Stará a Nová jaskyňa s celkovou dĺžkou 3 km. Prehliadková trasa má dĺžku 580 m a je prístupná aj pre imobilných návštevníkov. Jaskyňa je zaujímavá tromi priepasťami s hĺbkou okolo 20 metrov aj bohatou kvapľovou výzdobou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa RB (@batoro16)

Prírodné kúpalisko Tále

V turisticky atraktívnej Bystrej doline sa nachádza idylické prírodné kúpalisko Tále. Obkolesené je stromami prechádzajúcimi do hustého lesa. Brehy sú vybetónované a uľahčujú vstup do jazera. V areáli nájdete aj detské ihrisko a občerstvenie.

Netopieria jaskyňa

Vyhľadávaným výletným miestom v blízkosti Banskej Bystrice je vrch Panský diel, ktorý okrem pekných výhľadov ponúka aj voľne prístupnú Netopieriu jaskyňu s krasovou výzdobou. Spolu s jaskyňou Kaplnka vytvárajú komplex tzv. Sásovských jaskýň a dostanete sa k nim odbočkou turistického chodníka zo Sásovej do Španej doliny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SikovnaMamina.sk (@turistikasdetmi)

Banícky orloj

Je neodmysliteľnou súčasťou obce Špania Dolina a zároveň vyhľadávanou atrakciou. Ide o unikátny hrajúci orloj, ktorý nájdete priamo na obecnom námestí. Predstavuje akýsi zmenšený model špaňodolinskej bane s figúrkami baníkov a soškou svätého Klementa.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martina Janíková (@zapisnikcestovatela)

Banské štôlne a haldy v Ľubietovej

Horská obec Ľubietová bola významným strediskom ťažby a spracovania medených a železných rúd. Lokalita je náleziskom unikátneho mineráli Libethenitu a v časoch najväčšej ťažby sa tu nachádzalo až 23 štôlní a banských polí. Viaceré sa zachovali a do niektorých z nich možno na vlastné riziko aj vstúpiť.


Mohlo by vás zaujať: Kam do prírody v Bratislave? Prinášame zoznam overených tipov na výlet, ktoré odporúčajú miestni


Vila Dominika Skuteckého

Vilu so záhradou si v Banskej Bystrici nechal postaviť maliar Dominik Skutecký. Nájdete v nej stálu expozíciu výtvarníka predstavujúcu jeho tvorbu ovplyvnenú dlhoročným pôsobením vo Viedni a v Benátkach.

Ľupčiansky hrad

Národná kultúrna pamiatka sa týči nad mestom Slovenská Ľupča. Hrad pochádza z polovice 13. storočia a je prístupný verejnosti.

Poštové múzeum v Banskej Bystrici

Ak chcete spoznať dejiny pošty či tuzemských aj zahraničných známok, určite si jeho návštevu nenechajte ujsť. Okrem iného tu nájdete aj odevné súčasti poštových úradníkov a historické litové a balíkové váhy.

Mestský hrad v Banskej Bystrici

Historické jadro Banskej Bystrice dotvára Mestský hrad s dvojicou cibuľovitých veží. Vznikol v 14. storočí a v jeho areáli nájdete kostol Panny Márie, takzvaný Matejov dom, slovenský kostol, radnicu, budovu fary i kamenné opevnenie s baštami.

Múzeum SNP

Múzeum je špecializované na dokumentáciu protifašistického oslobodzovacieho boja a Slovenského národného povstania. Najznámejšia – stála expozícia sa nachádza v pamätníku SNP v Banskej Bystrici a nájdete tu aj autentické fotografie a krátke dokumentárne filmy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Discover Slovakia (@discover_slovakia_)

Pamätník Nemecká

Pamätník pripomína tragické udalosti z roku 1945, kedy pri obci Nemecká príslušníci POHG popravili a upálili približne 900 účastníkov SNP, antifašistov a rasovo prenasledovaných.

Partizánska republika Kalište

Základy zhorených a vypálených domov, cintorín, dva domčeky s kaplnkou a osamotený, dopoly zhorený strom nad hrobom padlých partizánov pripomínajú osadu Kalište, ktorá bola v marci 1945 vypálená fašistami. Osada je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a jej súčasťou je expozícia Múzea SNP s názvom Partizánska republika.


Mohlo by vás zaujať: Obrovský prehľad výletov na Liptove: Ľahká turistika, cyklotrasy, malebné dedinky aj liečivé pramene


Vodná nádrž Krpáčovo

Umelo vybudovanú vodnú nádrž začlenenú do krásneho podhorského prostredia Horehronia nájdete v obľúbenom turistickom stredisku. Využívaná je na kúpanie, vodné športy aj rybolov.

Harmanecká jaskyňa

Krásna jaskyňa so snehobielou vápencovou kvapľovou výzdobou sa nachádza pri obci Dolný Harmanec. Pre verejnosť je prístupných 720 metrov. K jaskyni sa dostanete po serpentínovom náučnom chodníku, výstup trvá približne 40 minút.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Eva Schön (@eva_schon)

Pamätný dom J. G. Tajovského

Rodný dom slovenského spisovateľa, postavený v roku 1799, nájdete v obci Tajov. Je súčasťou Literárneho a hudobného múzea v Banskej Bystrici a priblíži vám životný príbeh rodiny J. G. Tajovského i tvorbu autora.

Chmarošský viadukt

Charakteristickým znakom obce Telgárt nie je len očarujúca príroda, ale aj kamenný železničný most nad Gregorovou dolinou, postavený v roku 1933. Chmarošský viadukt sa týči do výšky 18 metrov a tvorí ho deväť oblúkov. K lokalite vedie značená trasa z Telgártu.


Mohlo by vás zaujať: Ponitrie je čarovný región, okrem Bojnického zámku či ZOO ukrýva omnoho viac: Objavte viac ako 30 tipov na výlet


Jaskyňa mŕtvych netopierov

Jediná sprístupnená vysokohorská jaskyňa na Slovensku predstavuje najväčšie pohrebisko netopierov u nás. Zavítať sem môžete s deťmi od 6 rokov, keďže trasa je o čosi náročnejšia. Výstup z horského strediska Trangoška po značenom turistickom chodníku trvá 45 minút.

Rozhľadňa Zbojská

Rozhľadňa je dominantou sedla Zbojská a nesie sa v znamení ľudovej architektúry. V spodnej časti štvorhrannej veže obloženej šindľom sa nachádza menšia kaplnka sv. Juraja. Rozhľadňa je jedinečná svojím interiérom s vypreparovanými lesnými zvieratami či pamätnými kronikami.

Dobročský prales

Národná prírodná rezervácia sa nachádza v obvode odštepného závodu Čierny Balog v doline Brôtovo, asi šesť kilometrov za miestnou časťou Dobroč. Pre laickú verejnosť je sprístupnený len s vopred objednaným sprievodcom, ktorého si objednáte cez občianske združenie Vydra.

Horehronské cyklodreziny

Zážitková jazda unikátnymi cyklodrezinami z hutníckej obce Hronec s prvým liatinovým mostom v Uhorsku až na Šánske a do Čierneho Balogu. Trasa vedie po železničnej trati lesnej úzkokoľajky Čiernohorskej železničky cez krasové územie s možnosťou prestupu na vláčik.

Čiernohorská železnica

Úzkokoľajná lesná železnica je jedinečnou atrakciou Horehronia. Jej výstavba sa začala v roku 1908, prevádzka tu bola zastavená v roku 1982. Dnes po nej jazdí parný vláčik pre turistov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mário Čerňan (@mario_joker_cernan)


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame